Slavní detektivové Velké Británie: Jak řeší své případy Holmes, Poirot nebo Barnaby?

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14994x

Velká Británie zplodila mnoho talentovaných spisovatelů detektivek, a tak se dnes můžeme bát u případů Sherlocka Holmese nebo třeba Hercula Poirota.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Svět zločinu, tajemna a lží odjakživa láká čtenáře. Odhalovat krůček po krůčku zapeklité případy spolu s detektivy různého ražení je celoživotní koníček. Jsou detektivky i vaší zálibou? Připomeňte si s námi nejslavnější britské fiktivní vyšetřovatele.  Kdo jim vdechl život? Jak řeší své zapeklité případy? A čím si zíkali tak obrovskou popularitu? 

Sherlock Holmes: Dům 221B na Baker Street

Socha Sherlocka Holmese v LondýněSocha Sherlocka Holmese v Londýně

Při návštěvě Londýna nezapomeňte navštívit ulici Baker Street a proslulou adresu s domem 221B. Každému, kdo četl Sherlocka Holmese je tato adresa známá a návštěva téměř povinností. Za 10 liber se podíváte do domu, ve kterém žil slavný detektiv a atmosféru podtrhne praskající oheň v krbu, vrzající podlahy, tajemné zvuky či dýmka na stole. Spisovatel Sir Arthur Conan Doyle vdechl život postavě detektiva, který působí tak věrohodně, že málokdo věří, že se jedná o smyšlenou literární postavu. Detektiv má dokonce i datum narození. Narodil se 6. ledna 1854 v Yorkshire.

V roce 1881 potkal svého osudového přítele doktora Johna Watsona. Společně se nastěhovali do bytu ke vdově paní Hudsonové právě sem do britské metropole.

Jak řeší případy:

Holmes řešil ty nejkomplikovanější případy originálním způsobem. Jeho metoda odhalování zapeklitého případu je rozdělena do tří částí. Ze začátku detektiv přesně definuje místo činu, pak hledá možná vysvětlení a nakonec vyloučí nemožné, a tak odryje celý případ s důvtipným přístupem.

Sherlock Holmes byl znám svým rezervovaným postojem k ženám s jedinou výjimkou, a to Irenou Adlerovou. Největší zálibou slavného detektiva je kouření dýmky a hra na housle.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Čím vás zaujme:

K nejslavnějším a nejtajemnějším případům patří ten se psem baskervillským. Vzpomínáte na tajuplnou atmosféru z oblasti blat a vřesovišť v Devonu? Příběh kletby rodiny Baskervillů plný tajemství stojí za přečtení.

Pokud vás případy Sherlocka Holmese pohltí, nezapomeňte ani na poslední příběh s názvem Poslední případ z roku 1893, ve kterém se detektiv setkává se svým největším rivalem profesorem Moriartym. Autor zde nechal původně detektiva zemřít s rivalem, když oba dva spadnou do vodopádu, ale pod nátlakem veřejnosti napsal autor povídku Prázdný dům, ve kterém detektiv převezme smrt.

V Londýně si můžete na Baker street koupit originální suvenýry související s problematikou detektiva – od knih slavných případů v anglickém jazyce přes dýmku po známou čepici.

Citát: 

Velkou chybou, drahý Watsone, je zabývat se domněnkami, když máme přesná fakta.

Hercule Poirot: Malé šedé buňky

Dům Hercula PoirotaDům Hercula Poirota

Už jste někdy slyšely o malých šedých buňkách? Ano, řeč je o Herculovi Poirotovi, slavném belgickém detektivovi. Britská spisovatelka Agatha Christie (1890–1976) patří bezesporu mezi největší legendární tvůrce detektivních příběhů. Autorka představila světu precizně propracované napínavé detektivní příběhy, které přečtete doslova se zatajeným dechem, a na konci vás bude čekat překvapivé rozluštění.

Jak řeší případy: 

Agatha Christie vytvořila postavu belgického detektiva, který celosvětově patří k nejoblíbenějším a nejslavnějším vyšetřovatelům. Hercule Poirot je znám svým šarmem, pěstovaným knírkem, pořádkumilovností, pečlivostí a svými malými šedými buňkami, které vyřeší i ten nejrafinovanější případ.

Čím vás zaujme:

Hercule Poirot, jeho přítel kapitán Hastings a šéfinspektor Scotland Yardu Japp vdechují příběhům neodmyslitelnou atmosféru. Dům na úskalí, Smrt na Nilu, Hra na vraždu, Karty na stole či Záhada na zámku Styles patří mezi slavné detektivní příběhy, kterých je mnohem více.

Stejně oblíbené jako knihy jsou i filmová zpracování, ve kterých ztvárnil hlavní postavu chytrého detektiva herec David Suchet. Příběhy jsou poutavé díky tomu, že na konci detektiv odhalí překvapivého vraha a věřte, že je to většinou ten, který se v příběhu jeví jako nejméně nápadný a absolutně bez motivu.

Citát:

„Ne, ne, Hastingsi. V hlavě! V mysli! Malé šedé buňky!

Slečna Marplová: Detektiv amatér

Britská herečka Joan Hickson jako slečna MarplováBritská herečka Joan Hickson jako slečna Marplová

Nesmíme opomenout na Jane Marplovou, kterou vytvořila také pozoruhodná spisovatelka detektivek Agatha Christie.

Slečna Marplová, postarší neprovdaná žena v letech, žije ve fiktivní anglické vesnici St. Mary Mead a vystupuje tady jako amatérský detektiv s přesným odhalením zločinu.

Jak řeší případy: 

Na začátku se jeví jako typická anglická dáma, která miluje svoji zahrádku a švestkový gin, ovšem do doby, než dojde k zapeklitému případu. Pak se ve slečně Marplové projeví velice inteligentní žena, která je vynikajícím znalcem lidské povahy. Dokáže na lidech vidět všechny jejich lži a neřesti, i když se to snaží skrývat. A tak, když je policie zoufalá a neví si rady, slečna Marplová s elegancí odkryje celý případ.

Citát: 

Nerozumím, ovšem když člověku něco není jasné, začne ho to zajímat. Jakmile nepochopíte význam čehosi a nemáte potřebné informace, posuzujete věc ze špatného úhlu.

Šéfinspektor Barnaby: Zdánlivě poklidné městečko

Tajuplná znělka a logo seriálu měly navodit napětíTajuplná znělka a logo seriálu měly navodit napětí

Znáte televizní detektivní seriál Vraždy v Midsomeru? Caroline Graham je autorkou známého šéfinspektora, který řeší vraždy v poklidném prostředí anglického venkova. Spisovatelka se narodila roku 1931 a její příběhy inspirovaly filmové tvůrce k vytvoření filmového seriálu.

Jak řeší případy: 

Šéfinspektor Barnaby ve zdánlivě poklidném hrabství musí odhalit lidské přetvářky, tajemství, která měla zůstat skryta před světem a falešné stopy, které nikam nevedou. Díky systematickému prohledání místa činu, výslechům a důvtipu šéfinspektora nachází se svým podřízeným na konci vraha.

Čím vás zaujme:

Pokud zasednete doma u televize a pustíte si seriál, věnujte pozornost úvodní znělce. Běhá vám při ní mráz po zádech? Přesně o to usiloval i skladatel znělky Jim Parker, který použil zvláštní typ elektrického hudebního nástroje zvaného theremin. Tento nástroj vydává přesně ony zvuky, které se linou celým seriálem a jsou zodpovědné za strašidelnou atmosféru. Tento hudební nástroj je zajímavý tím, že se na něj hraje, aniž by se ho hráč jakýmkoliv způsobem dotýkal. O to je to těžší se to naučit. O to tajemnější je zvuk, který jakoby ani nepatřil do našeho světa...

Dialog: 

Barnaby: „Vzhledem k tomu, že na Florianovi nic nemáme, jeden z nás by měl zajet do Fenecomu a zjistit, co tam ti dva dělají.“

Jones: „To je dobrý nápad, takový výlet k moři. Hodíme si mincí?“

Barnaby: „Už jsem si hodil, a vyhrál.“

Jones: „No jistě.“

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/slavni-detektivove-velke-britanie/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024