Sledujte žabky raději v rybníce. Ty na nohou by vás v italském národním parku mohly přijít i na desetitisíce

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 6. 2019 • Přečteno 2567x

Taky vám doma říkávali, že v létě máte nosit otevřenou, dobře větratelnou obuv? To ale nevěděli, že vy se letos namísto pláže chystáte objevovat krásy ligurské přírody.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Pět malebných přímořských vesniček Cinque Terre je součástí Levantské riviéry, jež patří k nejkrásnějším oblastem Středomoří. Zatímco některé vesničky se chlubí svými miniplážičkami zasazenými mezi skalní útesy, jiné si hoví přímo na jejich vrcholcích a vypadají jako pozoruhodná skalní hnízda.

„Malý, velký zadky! Bikiny! Plavky! Češky! Slovenky! Asiatky! Jó! Líbí se mi podpatky, ale ke mně domů, vem si žabky,“ zpívá ve svém hitu Bomby Ben Cristovao. Pokud se ale nechystáte jet bomby s Benem, v italském národním parku Cinque Terre na žabky raději úplně zapomeňte. V opačném případě vám totiž škrt přes výletní rozpočet udělá nejen vymknutý kotník či zlomená noha, ale klidně i pokuta až do výše 2 500 eur.  

Kdybychom je cestou už mockrát nepotkali, asi jen stěží bychom uvěřili, že skutečně existují turisté, kteří se na nezpevněné stezky v italském národním parku Cinque Terre (v překladu doslova „Pět zemí“) vydají obuti do plážových pantoflů, balerín, žabek, či dokonce úzkých střevíčků.

Že už dávno nejsou na pláži v Riccione, ale v hornatém terénu, si tak často uvědomí až ve chvíli, kdy se nad nimi začne vznášet záchranářský vrtulník. Jiné a hlavně méně nákladné způsoby transportu odsud až do nemocnice totiž většinou nepřipadají v úvahu.

Správci parku zapsaného na seznamu přírodních památek UNESCO tak museli chtě nechtě podniknout poměrně razantní opatření k tomu, aby si turisté konečně přestali plést panenskou přírodu národního parku s městským bulvárem.

Budou-li napříště přistiženi s nevhodnou obuví na nohách, může jim být kromě ústního napomenutí udělena také pokuta od 50 do 2 500 eur (cca od 290 do 64 600 korun). Než ale skutečně přistoupí k vybírání pokut, povedou dál informační kampaň mezi turisty s cílem minimalizace jejich odporu k turistické obuvi s pevnou podrážkou.

Očekává se, že v období mezi dubnem a zářím dorazí do oblasti Cinque Terre, již tvoří pět přímořských vesniček (Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore), zhruba 750 tisíc návštěvníků. Budete tam letos s námi i vy?      

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sledujte-zabky-radeji-v-rybnice.-ty-na-nohou-by-vas-v-italskem-narodnim-parku-mohly-prijit-i-na-desetitisice/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024