Streetart v Římě má zelenou: Kam a za jakými díly se vydat?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4975x

Z Říma se stává metropole streetartu. Kam a za jakými díly se vydat?

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Stáhněte si aplikaci „StreetArt Roma“ a buďte v obraze. Mobilní průvodce představuje více než stovku děl s fotografiemi a přesnou lokalizací.  

Z Říma se stává skutečná metropole streetartu. Díla mezinárodně uznávaných umělců nejenže zdobí různá zákoutí Věčného města včetně jeho historického centra, ale také mění tvář celých čtvrtí. I ty původně zanedbané se tak stávají muzei pod širým nebem. Připravili jsme pro vás ochutnávku toho, kam a za jakými díly se vydat. 

Pouliční díla v Římě nevznikají pouze nekontrolovaně, naopak, mnohé projekty jsou realizovány s vřelou podporou města. Někdy jejich vznik iniciují samotní občané, jindy se zapojují různé veřejnoprávní subjekty a kulturní organizace. 

Ostiense a první graffiti 

Umělec Blu ve čtvrti OstienseUmělec Blu ve čtvrti Ostiense

Původní římská lidová čtvrť Ostiense je vyhlášená nejen svým nočním životem, ale také tím, že jako jedna z prvních podlehla modernímu graffiti. Zejména mezi ulicemi Via Galvani a Via delle Conce a také Via del Commercio a Via dei Mecati Generali najdete skutečnou přehlídku děl podepsaných světově uznávanými streetartovými umělci.

Nenechte si ujít procházku po ulici Via del Porto Fluviale, jíž svými díly vtiskl nový ráz například jeden z nejznámějších a nejuznávanějších italských streetartových umělců Blu. Jako základ pro své dílo si vybral bývalé letecké kasárny, které slouží i jako útočiště lidem bez střechy nad hlavou. Právě tímto faktem se inspiroval, když na budově zobrazil lidi natěsnané jeden na druhého. Okna budovy jsou očima těchto lidí.

Plavec ve čtvrti OstiensePlavec ve čtvrti Ostiense

Agostino Iacurci na stejné ulici realizoval korpulentní postavu, jak plave mezi rybami. V domě, na kterém tvořil, sídlí místní prodejna ryb (pescheria). Tento fakt se ironicky odráží i v názvu díla: Fish’n’Kids, aluze na rychlé občerstvení Fish’n’Chips, rybu již servírovanou na stole…

Quadraro: muzeum pod širým nebem 

Gary Baseman poukázal na historii čtvrti QuadraroGary Baseman poukázal na historii čtvrti Quadraro

V roce 2012 přišel David Diavù s myšlenkou vytvořit ve čtvrti Quadraro „muzeum pod širým nebem“, kde se současné umění dennodenně prolíná s životem místních obyvatel.

Quadraro je čtvrť tradičně lidová, za druhé světové války známá jako doupě partyzánů, sabotérů a odpůrců režimu. Tak se stala terčem v oku pro německé vojáky, kteří odtud v roce 1944 deportovali bezmála tisícovku místních lidí do koncentračních táborů. Tuto tematiku v Quadraru zpodobňuje dílo Gary Basemana z roku 2012, na rohu ulic Via dei Lentuli a Via Cincinnato.

Čtvrť Quadraro byla označovana jako "vosí hnízdo" Čtvrť Quadraro byla označovana jako "vosí hnízdo"

I dílo významného umělce, který si říká Lucamaleonte, na ulici Via del Monte del Grano, nesoucí název Vosí hnízdo (Nido di vespe), na tuto historii poukazuje. Quadraro bylo jako „vosí hnízdo“, rojiště partyzánů, označováno, ovšem stejně tak jako vosí hnízdo i místní lidé drželi pospolu a jen tak neustupovali. Dílo z roku 2014 vzdává hold právě těmto lidem.

Maupal zachytil hořký osud Italů Maupal zachytil hořký osud Italů

Graffiti s různou (nejen historickou) symbolikou jsou v Quadraru desítky. Maupal svým dílem Esodati hořce poukázal na současnou situaci mladých lidí, nucených k odchodu z Itálie za „lepšími zítřky“. Na zdi na ulici Via dei Quintili zobrazil postavy dvou lidí s kufrem v ruce, hledajících směr. Stojí vedle vlčice, která podle pověsti odkojila zakladatele Říma Romula a Rema. Další velmi zajímavá „mluvící“ díla tu místní obyvatelé i náhodní návštěvníci potkávají takřka na každém kroku.

Tunel v Quadraru vyzdobený od Mr. ThomaseTunel v Quadraru vyzdobený od Mr. Thomase

O revitalizaci čtvrti Quadraro prostřednictvím streetartového umění usiluje projekt M.U.Ro. (Museo Urban di Roma; muro v italštině znamená zeď), jehož cílem mimo jiné je, aby se tu místní obyvatelé cítili dobře. Aby se například nebáli procházet ze „starého“ Quadrara do „nového“ poměrně zanedbaným tunelem pod silničním nadjezdem, namalovala Gio Pistone ke vchodu do tunelu hlídače, který tu dohlíží na to, aby se nikomu nic nestalo. Opačnou stranu tunelu zase vyzdobil Mr. Thomas, jehož RisucchiAttore tak trochu jako náš Otesánek sní všechno, co mu přijde pod ruku, a to třeba i chodce, kteří podchod hodlají využít. 

Pigneto vzdává hold Pasolinimu 

Pigneto vzdává hold PasolinimuPigneto vzdává hold Pasolinimu

Pigneto je římská čtvrť, ve které žil Pier Paolo Pasolini, italský spisovatel, novinář, filozof, scénárista, režisér a herec. Jedno z dominantních streetartových děl v oblasti Pigneto mu tak vzdává hold. Jedná se o murales na ulici Via Fanfulla da Lodi od umělkyně, která si říká Mr. Klevra a svým dílem tu představuje jeden snímek z Pasoliniho kultovního filmu Evangelium sv. Matouše.

Takřka symetricky na opačné straně ulice se vyjímá dílo, pod nímž je podepsán Maupal a které nese příznačný název, přejatý z jedné Pasoliniho pasáže: L’occhio è l’unico che può accorgersi della bellezza – Jedině oko může postřehnout krásu. Zobrazené oko je bezpochyby okem Pasoliniho.

Zeď zobrazující historii čtvrti PignetoZeď zobrazující historii čtvrti Pigneto

Zeď na ulici Via Luchino dal Verme zdobí malůvky reprezentující historii čtvrti. Každých deset metrů zdi představuje jednu desetiletou etapu, od padesátých let minulého století do současnosti. Na zeď maloval Andrea Cardia a do práce zapojil i místní děti. V plánu je zeď postupně protahovat.

Nejvyšší murales v ŘíměNejvyšší murales v Římě

Ve čtvrti Pigneto, na stejnojmenné ulici, najdete i nejvyšší murales v celém Římě. Je vysoký 32 metrů, namaloval ho v roce 2014 Etam Cru a nese název Coffee Break. Zobrazuje muže v noční košili vychutnávajícího si svou ranní kávu. Jeho tělo vylézá z popelnice a symbolizuje tak bídu i rozkoše „neviditelných“ obyvatel metropole. 

San Basilio aneb jak oživit smutnou čtvrť? 

Domy ve čtvrti San Basilio (Hitnes)Domy ve čtvrti San Basilio (Hitnes)

O revitalizaci čtvrti San Basilio pomocí streetartu se od roku 2014 snaží projekt SanBa (Arte Urbana a San Basilio). Při návštěvě této periferní zóny si uděláte představu o tom, jak to vypadá, když současné umění proniká do rezidenční čtvrti a prosperuje díky neustálému dialogu s místními obyvateli.

Na několik vysokých bytových domů tu Hitnes namaloval zvířata a přírodu, která ve čtvrti San Basilio chybí. Na jiné domy zase Agostino Iacurci zpodobnil situace, odehrávající se za zdmi těchto domů, jako je například zalévání pokojových květin.

Přírodou se nechal inspirovat i Liqen, když tu na zeď obytného domu zobrazil hrábě hrabající město a odkrývající pod jeho průmyslem úrodnou půdu. Stěnu jednoho z obytných domů také doslova posel květinami tak, že kolemjdoucí mohou mít občas pocit, že to v San Basiliu květinami skutečně voní.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Streetart v metru Spagna

Po Tellasově „kousku zeminy“ se lze i projítPo Tellasově „kousku zeminy“ se lze i projít

Za streetartem v Římě netřeba jezdit mimo centrum. Dvanáct mezinárodně uznávaných umělců v rámci projektu „Bit Regeneration“, ve spolupráci s galerií 999contemporary a s dopravní společností Atac, vyzdobilo interiér stanice metra Spagna přímo u Španělských schodů.

Umělci C215, Seth, Philippe Baudelocque, Lucamaleonte, Eron, Tellas a další tak na jaře 2014 z průchodu do metra vytvořili skutečnou uměleckou galerii, kterou denně procházejí stovky cestujících. Pracovali dvě noci, v době nočního uzavření stanice.

Řím je město kočekŘím je město koček

Protože Řím je také „městem koček“, při výstupu či nástupu do metra vás tu doprovodí kočičí hlava, která se v souvislosti s projektem dostala i na některé jízdenky MHD. Je dílem pařížského streetartisty C215, který v průchodu do metra namaloval i současného papeže Františka. Jeho díla jsou k vidění také jinde v Římě, v Praze, Bratislavě i jinde po světě.

Sethův chlapeček a první pokus o jeho destrukciSethův chlapeček a první pokus o jeho destrukci

Gaia tu namaloval Vatican 2ruku nelegálního prodejce nabízejícího ve městě kabelky, patrně prchajícího před policií. Po Tellasově „kousku zeminy“ se lze i projít. I další umělci se většinou inspirovali přírodou a světem zvířat.  

Jen Sethův chlapeček, otevírající symbolicky pasáž do metra, už byl kýmsi přesprejován a později zcela přebarven. I takový je bohužel úděl streetartového umění. 

A to není vše 

Medvědice DanizaMedvědice Daniza

A to není vše. Streetartových děl jsou v Římě desítky, mnohá z nich reagují na aktuální společenské a politické dění. Na uctění památky medvědice Danizy, otrávené narkotiky v roce 2014 na severu Itálie, tak například ROA vytvořil murales na ulici Via Sabotino. Malby zobrazující cesty uprchlíků z Egypta, Bangladéše a Súdánu v přijímacím středisku na ulici Via Venafro zase vytvořila Alice Pasquini a do práce zapojila i mladé migranty.  

Je vám streetart sympatický? Vydejte se do Říma a poznejte město tak trochu z jiné perspektivy. V Římě má streetart zelenou!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/streetart-v-rime-ma-zelenou/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024