Broadway a její slavné muzikály: prkna, co znamenají svět

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 36274x

Broadway se táhne napříč celým Manhattanem a je to jedna z vůbec nejstarších newyorských ulic.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Broadway se táhne napříč celým Manhattanem a je to jedna z vůbec nejstarších newyorských ulic. A když se řekne Broadway, každému se jistě vybaví slavné newyorské muzikály, na které se můžete vydat do divadelního okrsku v blízkosti Times Square. A vězte, že návštěva New Yorku by bez muzikálového představení nebyla úplná.

Ulice Broadway začíná na jižním cípu Manhattanu v parku Bowling Green a končí až úplně na severu v Bronxu. Se svými 21 km je to vůbec nejdelší ulice na celém Manhattanu. Jako úzkou stezku ji znali už indiáni a říkali ji Wickquasgeck. Když New York ovládli Holanďané, pojmenovali ji „Panská ulice“, ale v té době ji začali označovat také jako „Breede Weg“ – „Široká cesta“.

A když pak přišli Angličané, tak pouze převedli tento název do angličtiny. A Broadway byla na světě.

Hrdinové na Broadwayi

Začátku Broadwaye na jižním Manhattanu se neoficiálně přezdívá „Kaňon hrdinů“. Mrakodrapy kolem ústí této ulice byly totiž vybudovány ještě před vydáním stavebních regulí, tzv. zoning laws, z roku 1916 – nepostihlo je tedy ještě ono povinné zužování výškových staveb nařízené těmito zákony.

Proto kolem ulice vytvářejí úzký kaňon, kam slunce jen tak nepronikne. No a oni „hrdinové“ se do přezdívky dostali proto, že právě začátkem Broadwaye procházejí a procházely již od dob slavnostního odhalení Sochy Svobody slavnostní průvody v čele s králi, prezidenty, sportovci, kosmonauty i generály. A jména těch nejvýznamnějších jsou tu na kovových deskách v dlažbě zaznamenána na věčné časy.

Broadway a divadlo

Z nabídky muzikálů si vybere každýZ nabídky muzikálů si vybere každý

Broadway, to je ale především synonymum pro slavnou divadelní scénu. New York je vpravdě kulturní metropolí a rozhodně se neomezuje jen na svá nejslavnější broadwayská divadla, nicméně Broadway je synonymem pro určitou kvalitu, show a okázalost. Divadelní oblast a srdce Broadwaye vede přes křižovatku Times Square a rozkládá se zhruba mezi 40. a 53. ulicí.

Vedle londýnského West Endu je tu nejhustší koncentrace divadel na světě. V době, kdy sem bylo zavedeno elektrické osvětlení, získal tento „divadelní úsek“ Broadwaye přezdívku „Great White Way“, tedy Velká bílá cesta. A to z toho důvodu, že broadwayská divadla měla v té době skvělý nápad poskládat velké množství elektrických žárovek do panelů svých poutačů.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

V muzikálech vede Fantom Opery

Fantom opery patří mezi nejúspěšnější muzikályFantom opery patří mezi nejúspěšnější muzikály

Divadelní dějiny Broadwaye a jejího okolí se píší od roku 1883, kdy byla postavena budova Metropolitní opery. Současná broadwayská produkce se pak hraje především v honosných divadlech z počátku 20. století. Muzikály na Broadwayi mívají stovky i tisíce repríz a hrají se leckdy celé dlouhé roky.

Nejdéle hraným muzikálem na Broadwayi je Fantom Opery, který se zde začal hrát v roce 1988 a od té doby se odehrálo bezmála 11 500 repríz. Jeho autor Andrew Lloyd Webber je nejen nejúspěšnější tvůrce muzikálů vůbec (vedle Fantoma Opery rovněž autor či spoluautor veleúspěšných muzikálů jako jsou Jesus Christ Superstar, Evita nebo Cats), ale údajně si přišel na zdaleka nejvíc peněz než jakýkoliv jiný skladatel v hudebních dějinách.

Ke klasickým broadwayským muzikálům se dále řadí jazzový muzikál Chicago, na který se na Broadwayi můžete dodnes přijít podívat do Ambassador Theater a jehož filmové zpracování získalo v roce 2002 šest Oscarů. Dalším broadwayským majstrštykem je muzikál My Fair Lady, který se dočkal populárního filmového zpracování s Audrey Hepburnovou v hlavní roli Lízy Doolitlové.

V současné době bohužel tento muzikál na broadwayském repertoáru není, ale můžeme doufat, že se opět brzy objeví. Světlo světa na Broadwayi spatřil třeba také známý muzikál West Side Story inspirovaný Shakespearovým románem Romeo a Julie. Vůbec nejslavnější období zažila Broadway ve 20. a 30. letech, kdy zde sídlilo přes 80 divadel. Dnes jich tu najdete zhruba polovinu.

Disneyovky i filmové adaptace

V disneovkách vede Lví králV disneovkách vede Lví král

V současné době Broadway láká na hollywoodské hvězdy v muzikálových rolích a New York v posledních letech nadchly také adaptace známých filmů jako Hairspray či Producenti. Nechybí ani muzikály na motivy disneyovek jako je Kráska a zvíře, Mary Poppins nebo Lví král, který je mimochodem jedním z nejúspěšnějších muzikálů vůbec a několikrát se ocitl na vrcholku žebříčků muzikálové popularity.

Toto představení vezme za srdce malé i velké diváky – přesunete se v něm daleko do Afriky díky působivé scéně plné tanečníků v úchvatných zvířecích kostýmech.

Kde koupit vstupenky?

Vstupenky se dají koupit na Times SquareVstupenky se dají koupit na Times Square

Vstupenky na muzikály lze zakoupit buď předem přes internet prostřednictvím některé ze zprostředkujících agentur, nebo přímo v New Yorku v pokladnách jednotlivých divadel. Alternativou pro ty, kteří chtějí ušetřit, je kouzelný stánek TKTS přímo v srdci Times Square (případně jeho turisty méně obležená pobočka v South Street Seaport) – zde prodávají vstupenky na daný den za cenu nižší o 25 % nebo dokonce 50 % oproti běžné ceně vstupenky.

Nevýhodou však je, že vstupenky na ta nejlepší představení už daný den můžou být vyprodány. Chcete-li proto vsadit na jistotu a vidět svůj vysněný muzikál, raději si připlaťte.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/broadway/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024