TOP 4 ruská kola světa: Boj zemí začal, kdo postaví největšího giganta?

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29754x

TOP 4 ruská kola světa podle výšky najdete v USA, Číně, Singapuru a Londýně.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

London Eye bylo sestaveno po částech, které byly na místo dopraveny na lodích?

Ve městě Las Vegas se v současnosti nachází největší ruské kolo světa. Zatím. Ostatní země se totiž předhánějí ve velkoplepých projektech a začíná nelístostný boj magnátů o světové prvenství. Do jaké výšky se nejvyšší kolo světa vyšplhá? Jasné je jen jedno – točit se v něm budou milióny!

1. High Roller, USA, 167,6 metrů (od roku 2014)

Nejvyšší ruské kolo je v Las Vegas a má téměř 168 metrůNejvyšší ruské kolo je v Las Vegas a má téměř 168 metrů

V roce 2014 nabídlo město Las Vegas v USA světu největší kolo. Do té doby se pyšnilo prvenstvím obří kolo v Singapuru se svými 165 metry. High Roller nabízí 28 kabinek, přičemž jedna kabinka pojme na 40 pasažérů. Kolo bylo slavnostně otevřeno pro turisty 31. března 2014 a tak o 2,6 metrů předčilo giganta v Singapuru.

Jedna otočka trvá asi 30 minut. Nebylo by to ale Las Vegas, aby kolo nemělo svoje speciální LED osvětlení. V noci tak hýří různými světýlky a barvami. Lístek se liší právě dle toho, zda se chcete svézt ve dne či v noci. Pokud v noci, připlatíte si zhruba 10 dolarů.

2. Singapore Flyer, Singapur, 165 metrů (2008–2014)

Singapore Flyer v celé své gigantické kráseSingapore Flyer v celé své gigantické kráse

Singapore Flyer byl oficiálně otevřen v roce 2008. Má 28 klimatizovaných kabinek, přičemž jedna pojme 28 osob. Do roku 2014 bývalo největším kolem světa. Pak město Singapur předběhlo americké město hazardu Las Vegas. První projekt oka byl podobný kolu v Londýně, a tak byl návrh raději přepracován.

První turisté se svezli na ohromném ruském kole 15. dubna 2008. Bohužel hned v tomto roce nastaly problémy. V červenci mělo kolo poruchu brzdícího systému, na začátku prosince bylo kolo zastaveno kvůli špatnému počasí, a tak 70 lidí strávilo v kabinkách okolo 5 hodin. Poslední kapkou byl den před Štědrým dnem, kdy v řídicí místnosti vypukl požár. 173 turistů uvízlo v kabinkách na bezmála 6 hodin.

Po smolném roce bylo kolo uzavřeno a do provozu se vrátilo až po pečlivé rekonstrukci celé dva roky po likvidačních událostech.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. Star of Nanchang, Čína, 160 metrů (2006–2008)

Star of Nanchang v Číně má menší kabinky, ale zato je jich nejvícStar of Nanchang v Číně má menší kabinky, ale zato je jich nejvíc

Obří gigant byl vybudován v roce 2006 ve městě Nanchang v Číně. Velkolepé ruské kolo má 60 kabinek. Jedna kabinka pojme maximálně 8 osob. Celková kapacita ruského kola je 480 lidí.

Jedna otočka je shodná s ostatními ruskými koly, trvá tedy něco okolo 30 minut. Do roku 2008 se Čína mohla pyšnit tím, že má největší kolo světa. Pak ale přišel Singapurský gigant. 

4. London Eye, Velká Británie, 135 metrů (2000–2006)

Kabinky London Eye pojmou 25 pasažérůKabinky London Eye pojmou 25 pasažérů

Pokud byste se rádi svezli na kole, které alespoň v nějakém roce drželo příčku titulu o největší kolo světa, nemusíte se vypravit daleko. V Londýně bylo vybudováno kolo v roce 2000 při příležitosti vstupu do nového tisíciletí. Celých 6 let tak bylo ruským kolem nejvyšším. 

Za stvořením stojí architekti David Marks a Jule Barfieldová společně se svým týmem architektů. Kolo nese 32 klimatizovaných kabinek, přičemž jedna otáčka trvá 30 minut. Do jedné kabinky se vejde 25 turistů a kolo se pohybuje rychlostí 0,9 km/hod.

Co bude dál?

Myslíte si, že je konec? Omyl! V roce 2015 představí světu svá obří kola města New York a Dubaj. Na jak dlouho vydrží prvenství jim? Některé země usilují o vytvoření kola přes 200 metrů vysokého, je to vůbec reálné? A do jaké výšky je schopno lidstvo vyšplhat?

New York Wheel, USA, 190,5 metrů, průběh roku 2015

Obrovský projekt, který slibuje svezení klientů už v roce 2015, to je New York a jeho obří kolo. Mělo by trumfnout zatím nejvyššího giganta v Las Vegas. Plánovaná výška je 190,5 metrů, kolo se bude skládat z 36 kabinek, přičemž jedna by měla pojmout na 40 osob. Jedna jízda potrvá cca 38 minut. V těsném sousedství má vzniknout obchodní centrum, kavárny a obchůdky. Kolo je rekonstruováno tak, aby odolalo i hurikánu Sandy.

Dubai Eye, Spojené arabské emiráty, 210 metrů, průběh roku 2015

Město Dubaj, které se pyšní hned několika světovými nej ještě pořád nemá dost. A záměr je jasný – trumfnout New York. Největší kolo světa se svými magickými 210 metry má být otevřeno – překvapivě – také v roce 2015.

Flyer při západu slunce. Dočkají se ho i jiné země? Flyer při západu slunce. Dočkají se ho i jiné země?

Plány a projekty, které nevyšly

Plánů a projektů na vytvoření obrovských ruských kol už bylo nespočet. Nejedna země usilovala o vytvoření ruského kola, které by přilákalo turisty a ukázalo moc a bohatsví města. Představíme vám dva zřejmě nejzajímavější projekty, které ztroskotaly. 

Beijing Great Wheel, Čína, 208 metrů

Obří kolo začalo být budováno v roce 2007 s plánem slavnostně ho otevřít v roce 2008 při příležitosti Olympijských her v Pekingu. Kolo nebylo nikdy dokončeno a stavba byla v roce 2010 pozastavena.

Moskow View, Rusko, 220 metrů

Další zemí usilující o výstavbu obřího ruského kola je bezpochyby i samotné Rusko. Vytvoření 220metrového giganta v Moskvě se zatím nezdařilo, ale u Moskvy nikdo nikdy neví... Můžeme zřejmě očekávat podobný projekt v budoucnu. 

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

 

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. června

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-4-ruska-kola-sveta/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024