Barcelona (nejen) z oblaků aneb Neobyčejná vyhlídka z mrakodrapu Torre Glòries

Markéta Petrlíková Markéta Petrlíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 3. 2023 • Přečteno 3621x

Zdání klame. Zábava, adrenalin, romantika, umění, design a nekonečný výhled. Tahle věž v sobě snoubí snad vše.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

V loňském roce otevřeli v Barceloně novou vyhlídku, která rozhodně stojí za návštěvu. Ne, že by Barca měla málo vyhlídek, to jistě ne! Na tohle překrásné město můžete shlížet z kopců Montjüic nebo Tibidabo, z lanovek, z kostelních věží, ze střech domů mistra Gaudího, z terasy gotické katedrály svaté Eulálie, z věží monumentálního chrámu Sagrada Familia nebo z teras výškových hotelů, když máte to štěstí a jste ubytovaní v nějakém z těch, které se pyšní střešními terasami. Ale to, co nám nabízí mrakodrap Torre Glòries, je něco, co tu ještě nebylo.

Když se postavíte před tento barcelonský mrakodrap, zakloníte hlavu a zacloníte si oči, otevře se vám pohled na neobyčejnou budovu připomínající monument vzpínající se ke slunci.Když se postavíte před tento barcelonský mrakodrap, zakloníte hlavu a zacloníte si oči, otevře se vám pohled na neobyčejnou budovu připomínající monument vzpínající se ke slunci.

Už jen budova sama o sobě je úchvatné dílo a symbol moderní Barcelony. Známý architekt Jean Nouvel se při navrhování tohoto mrakodrapu inspiroval zaoblenými tvary nedalekého pohoří Montserrat nebo věžemi již zmiňované katedrály Sagrada Familia od Antoni Gaudího. Při výstavbě byl kladen velký důraz také na udržitelnost a ekologii, nízkou energetickou spotřebu a inteligentní klimatizaci.

Se svými 144 metry je tento mrakodrap jednou z nejvyšších budov Barcelony a také jedním z jejích symbolů. Připomíná gejzír vyvěrající ze země, ale říká se mu také doutník, okurka nebo má i jiné lehce pikantní přezdívky.

Během dne mění barvu

Dvouvrstvý plášť budovy mění barvy podle denní doby a podle toho, jak na ni dopadají sluneční paprsky. Kouzlo? Nebo geniální tah architekta? Posuďte sami.Dvouvrstvý plášť budovy mění barvy podle denní doby a podle toho, jak na ni dopadají sluneční paprsky. Kouzlo? Nebo geniální tah architekta? Posuďte sami.

Půdorys není kruhový, jak by se na první pohled zdálo, ale překvapivě oválný. Ve skutečnosti to jsou dva navzájem se nedotýkající ovály, jeden vepsaný do druhého, dva válce korunované kopulí ze skla a oceli. Plášť budovy se skládá ze dvou vrstev, jedna je z hliníkových plátů lakovaných v různých barevných odstínech a druhá je z průsvitných skleněných desek připomínajících vodní plášť.

Tyto komponenty mají různý sklon, a díky tomu mění budova během dne svou barvu, která nikdy není stejná. Největší kouzlo ale přichází po setmění, při každé příležitosti, kdy se v Barceloně něco slaví (a to je tady dost často), se budova rozzáří nejrůznějšími barvami, počítač umí vygenerovat neuvěřitelných 16 milionů barevných odstínů.

Z velké se stala slavnou

Mezi nebem, zemí a mořem. To je Barcelona.Mezi nebem, zemí a mořem. To je Barcelona.

A ještě perlička: původně se tento mrakodrap jmenoval Torre Agbar. Španělé a Katalánci milují přesmyčky a mnohosmysly a i tento název má několik výkladů. Jednak je slovo Agbar zkratkou názvu vodárenské společnosti Aigües de Barcelona, která byla původním vlastníkem tohoto objektu, jednak Agbar také v arabštině znamená velký.

Torre je španělsky věž, takže původní název byl vlastně v překladu „Velká věž“, přičemž kombinace španělštiny a arabštiny byla odkazem na španělsko-arabskou minulost. Když původní majitelé budovu prodali, změnil se název na Torre Glòries, což v katalánštině ve volném překladu znamená „Věž slávy“.

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Začínáme. Vyhlídkou bez oken?

 Interaktivní supermoderní výstava, která nás seznámí se životem tohoto mimořádného města opravdu neotřelým způsobem. Interaktivní supermoderní výstava, která nás seznámí se životem tohoto mimořádného města opravdu neotřelým způsobem.

Nespěchejme, první zastávkou při návštěvě této supermoderní budovy je výstava nazvaná Hipermirador (Hypervyhlídka). Není to vyhlídka v pravém slova smyslu, je to spíš výstava, tvůrci ji nazývají „Vyhlídkou bez oken“.

Nachází se v suterénu tohoto mrakodrapu a nabízí velice zajímavý a neotřelý pohled na Barcelonu. Je to velmi moderně pojatý dynamický prostor s netradičními uměleckými instalacemi vytvořenými na základě sběru dat o Barceloně v reálném čase. Zní to krkolomně, ale je to zajímavá sonda do života této středomořské metropole.

Tepající Barcelona

Chcete vědět, jak vypadá nebe nad Barcelonou? Nebo jak světelný smog v posledních padesáti letech ovlivnil viditelnost hvězd?Chcete vědět, jak vypadá nebe nad Barcelonou? Nebo jak světelný smog v posledních padesáti letech ovlivnil viditelnost hvězd?

Hipermirador představuje město jako tepající živý organismus, se svými rytmy a cykly, kde se potkávají lidé, ekosystémy, infrastruktury a technologie. Kombinuje se tu umění, hudba, technologie, vědecké poznatky a audiovizuální velkoformátové projekce. Některá z těchto „uměleckých děl“ se neustále mění, protože vycházejí z údajů sbíraných ve městě v reálném čase.

Můžete se například zaposlouchat do symfonie, která je tvořena z neustále se měnících zvuků Barcelony. Dozvíme se tu také spoustu zajímavých informací o tom, jak toto fascinující město funguje. Je to jako kaleidoskop, ve kterém se taví nejrůznější úhly pohledu na všechno, co nazýváme Barcelonou.

Vítr jako živel ztvárněný nejmodernějšími technologiemi. Na tomto velkoformátovém plátně se dozvíme, jestli a jak dnes v Barceloně fouká.Vítr jako živel ztvárněný nejmodernějšími technologiemi. Na tomto velkoformátovém plátně se dozvíme, jestli a jak dnes v Barceloně fouká.

Ani se nestihnete bát! 

Rychlovýtahem ve vnitřním tubusu mrakodrapu do 30. patra. Prosklený strop ohromí. Fotka je rozmazaná, nebojte se nic, v té rychlosti bude rozmazaná i realita.Rychlovýtahem ve vnitřním tubusu mrakodrapu do 30. patra. Prosklený strop ohromí. Fotka je rozmazaná, nebojte se nic, v té rychlosti bude rozmazaná i realita.

Ale teď už vzhůru do oblak! Ještě než se tam dostaneme, prohlédneme si útroby této nevšední budovy při jízdě rychlovýtahem s proskleným stropem. Nic pro ty, kteří se bojí výšek. Ale žádný strach, je to fofr, než se stačíte začít bát, jste nahoře ve skleněné kopuli, která nám nabídne 360° vyhlídku na Barcelonu. Neskutečný zážitek. Dechberoucí podívaná. Ocitáme se na půl cesty mezi městem a nebem. Pod námi se rozprostírá celá Barcelona jako na dlani. Pohled, který vás prostě dostane!

Člověk a město jedno jsou

Ikonická Sagrada Familia se tyčí nad okolní zástavbou a my ji tu máme na dosah ruky.Ikonická Sagrada Familia se tyčí nad okolní zástavbou a my ji tu máme na dosah ruky.

Můžete chodit pořád dokola a kochat se nerušeným pohledem na všechny světové strany. Uvidíte odsud všechny památky a turistické atrakce, které Barca nabízí. Klidně si dejte ještě jedno kolo, to se neochodí! Ale celý koncept vlastně upozorňuje na to, že město není jen spleť ulic, křižovatek, budov a monumentů. Je to živý pulzující, neustále se měnící a vyvíjející se organismus. A my jsme jeho součástí a můžeme ovlivnit, jak bude vypadat jeho budoucnost.

Buďte jako Spiderman

Vyhlídkou atrakce nekončí. Ještě nás tu čeká gigantická pavučina zavěšená na stropní konstrukci budovy.Vyhlídkou atrakce nekončí. Ještě nás tu čeká gigantická pavučina zavěšená na stropní konstrukci budovy.

A nakonec nás čeká ještě jedno malé překvapení… Vlastně velké. Nevím přesně, jak tuto atrakci popsat. Je to neuvěřitelná symbióza uměleckého díla, dětské prolézačky, observatoře a místa k setkávání. Že si to nedovedete představit? Chápu, ani já jsem nevěděla, do čeho jdu a co mi to vlastně v pokladně nabízí za atrakci. Expozice je nazvaná Cloud Cities Barcelona. Je to obří pavučina zavěšená pod nejvyšším bodem budovy, který je mimochodem otevřený a nabízí pohled na nebe nad Barcelonou.

Tímto 130 m³ velkým labyrintem budícím závratě můžete prolézat dle libosti, vrátit se do časů dětských her a popustit uzdu fantazie. Aktivní interakce stimulující naše smysly, tak o tomto díle hovoří jeho autor Tomás Saraceno. No, ono se to opravdu nedá dost dobře popsat, to se musí vidět a vyzkoušet na vlastní kůži! Berte to jako další tip pro vaši příští cestu do Barcelony. Bude se vám to líbit, věřte mi. A pokud máte děti, je návštěva této atraktivní budovy téměř povinná, budou určitě naprosto nadšené.

Markéta Petrlíková

Markéta PetrlíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/torre-glories/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024