Věku navzdory. Junior rangerem v americkém Grand Canyonu se můžete stát klidně i ve 103 letech

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 3. 2019 • Přečteno 2117x

Den má sice 86 400 vteřin, ale uběhne neskutečně rychle. Tak nepromarněte šanci a dejte na dobře míněnou radu paní Rose. K návštěvě Grand Canyonu nejsme nikdy příliš staří!

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nejdelší kaňon na světě nese jméno Yarlung Zangbo a najdete ho v Tibetu. Je dokonce o 56 kilometrů delší než slavnější americký Grand Canyon.

Ještě než si krapínek postesknete, že jste na něco staří, představíme vám Rose Torphy z Chicaga, jejíž příklad nás nepřestává inspirovat a dojímat. Tahle 103letá dáma vám padne okamžitě do oka hlavně díky své chuti do života a nakažlivému optimismu. A co teprve, když se dozvíte, že se i ve svém věku zavázala chránit národní park Grand Canyon!   

Zatímco „Obrovský kaňon“ v americkém státě Arizona oslavil letos na konci února sto let od svého založení, Rose Torphy sfoukla na svém narozeninovém dortu ještě o tři svíčky více.

Do Grand Canyonu se vypravila společně se svou rodinou letos v lednu, tedy v době, kdy rozpočtová krize v USA odstavila správce národních parků od výplat a parky ponechala bez jejich dozoru. A zatímco svět kroutil hlavou nad pochybným vztahem Američanů k vlastní přírodě, tahle prapraprababička se rozhodla druhý nejdelší kaňon na světě chránit a podporovat.   

Jak známo, rangeři v celoročně otevřeném parku radí, zachraňují a dohlížejí na pořádek. Posláním jejich junior kolegů je především pomáhat národní park zachovat, chránit a rozvíjet. A i když tento program cílí především na mladé návštěvníky, Rose Torphy dokazuje, že ochota chránit životní prostředí není závislá na věku, zdravotním stavu ani na světonázoru.

Poprvé si do Grand Canyonu vyšlápla v roce 1985 ještě se svým manželem. Při druhé návštěvě už sice seděla na kolečkovém křesle (park naštěstí myslí i na vozíčkáře), ale to jí nijak nebránilo kochat se krásami parku a stát se jeho ochránkyní. Teď na hrudi hrdě nosí odznak parku a neúnavně přesvědčuje své okolí, že člověk není nikdy příliš starý na to, aby navštívil Grand Canyon.  

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/veku-navzdory.-junior-rangerem-v-americkem-grand-canyonu-se-muzete-stat-klidne-i-ve-103-letech/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024