Věž Belfried v Bruggách: gotická radniční věž nabízí ohromující výhledy na město

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 12. 2019 • Přečteno 3715x

Věž byla v roce 1999 zapsána na seznam památek UNESCO.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do BruggZobrazit zájezdy

Přesně 366 schodů musíte vyšlapat na samotný vrchol věže, abyste měli město a jeho přilehlé části jako na dlani. Rozhledna stojí v samotném centru města, navíc radnice s tak ohromnou věží je zcela nepřehlédnutelná, takže je pochopitelné, že se stala oblíbeným a hojně navštěvovaným lákadlem. 

Tragické začátky aneb problematika dřevostaveb

Základním materiálem stavby je kámenZákladním materiálem stavby je kámen

Z němčiny se označení belfried překládá jako zvonice. Zvonice v Bruggách byla postavena jako součást tamní radnice, stojící na hlavním náměstí Grote Markt. První zmínky o stavební činnosti na tomto území pochází z roku 1211. Vzhledem ke stáří těchto zdrojů jsou ale informace často neúplné, zmíněny jsou především jakési haly a chodby stavěné primárně ze dřeva.

První tragédie přišla v roce 1280, kdy kromě městských archivů shořela i dřevěná střecha původní věže. Poté se do stavebnictví dostal cihelný materiál, který byl také použit na opravu a výstavbu dalšího patra bruggské věže. Od roku 1420 už můžeme mluvit o současné podobě věže, avšak na konci 15. století přišel další požár a s ním i další opravy.

K rekonstrukci využili především stabilní materiály jako kámen. Jako pojistku proti stále se opakujícím nehodám dali na vrchol věže novogotickou kamennou korunu. 

Kouzlo zvonkohry

Zvonkohra uvnitř věžeZvonkohra uvnitř věže

Kromě výhledů a oblíbené zastávky turistů nabízí věž ještě jeden bonus. Můžete totiž spatřit vnitřek zvonkohry, umístěné v útrobách věže. Každou středu, sobotu a neděli přesně v 11 hodin zvonkohra rozezní své zvony. Celý aparát je tvořen 47 bronzovými zvony ze 17. století, jejichž tóny jsou slyšet na míle daleko. Belfried v Bruggách byl v roce 1999 zapsán na seznam památek UNESCO. 

Dominanta náměstí Markt vás jednak ohromí krásnou architekturou, navíc nabídne neokoukané pohledy do okolí a v neposlední řadě vás jistě potěší neotřelý zážitek při poslechu zvonkohry. Za vstupné 6 eur na osobu si tak přijdou na své všichni účastníci vašeho výletu. Není se tedy čemu divit, že je Belfried jednou z nejvyhledávanějších památek v celých Bruggách.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Bruggy)

Romantický klenot Belgie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Brugg

Zájezdy do Brugg

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vez-belfried-v-bruggach/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024