Kostel Panny Marie v Bruggách: domov Michelangelovy sochy i dominanta města

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 1. 2020 • Přečteno 3950x

Zcela nepřehlédnutelnou částí kostela je jeho věž, která se však ve 12. století zbořila, a na jejím místě byla vztyčena nová.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do BruggZobrazit zájezdy

Jeden z největších kostelů v celé Belgii je dominantou belgického města. Městečko Bruggy je často vyhledáváno právě proto, že se zde nachází umělecké dílo – Michelangelova socha Panny Marie. A nejen to. Kostel zdobí mnohá další ceněná umělecká díla. 

Výstavba na několik etap, v každém století něco přibylo

Kostel byl postupně dostavovánKostel byl postupně dostavován

Už kolem 8. století byl prý založen na současném místě kostel, který byl zasvěcen sv. Bonifáci. Tento údaj však bývá často zpochybňován a označován jako nedůvěryhodný. Až o 300 let později je přistavěna kaple a zásluhou Karla de Goede je kostel zrekonstruován do podoby farního kostela.

Teprve na počátku 12. století je kostel upraven do podoby, jakou známe dnes. Průčelí stavby je ukázkou regionální gotiky, typické právě pro oblast Flander. Zejména dvě schodišťové věže a užití tmavého vápence charakterizuje flanderskou ranou gotiku.

Později přistavované části, například apsida a kněžiště, vykazují prvky gotického stylu v její klasické francouzské odnoži. Ve století 14. a 15. jsou postupně přistavovány lodě severní a jižní. Ještě později je přistavěna Rajská brána, tentokrát ve stylu brabantské gotiky. 

Věž, kterou jen tak nepřehlédnete

Kostelní věžKostelní věž

Zcela nepřehlédnutelnou částí kostela je jeho věž, která se však ve 12. století zbořila, a na jejím místě byla vztyčena nová. Ve 13. a 14. století byla věž opravována, vrcholná špice však stála až v 15. století a až ve století 19. byla věž finálně dokončena.

Nyní se má za to, že je druhou nejvyšší cihlovou stavbou Evropy a zároveň úplně nejvyšší cihlovou stavbou v Evropě. Je vysoká přes 120 metrů.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Madonou to jen začíná, vidět toho můžete mnohem víc

Madona v BruggáchMadona v Bruggách

Pochopitelně, kdo by nechtěl na vlastní oči vidět Michelangelovo veleslavné dílo. Nenechte se ale zmýlit, při návštěvě kostela je toho k vidění daleko více než jedna socha. Gotické pětilodí zdobí sochy apoštolů ze 17. století.

Čtení na podobné témaMadona v Bruggách: Michelangelovo dílo v gotické katedrále, lákadlo pro nejednoho milovníka uměníPřečíst

Za pozornost také stojí vyřezávaná kazatelna, chórové lavice, vitrážová okna, mříž před hlavním oltářem a mnohé další netypické relikvie. Za zmínku též stojí ozdobné hroby členů rodu Valois, vévodů z Burgundska. Leží zde například Karel Bold, poslední védoda z Valois a jeho dcera, vévodkyně Marie.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Bruggy)

Romantický klenot Belgie

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Brugg

Zájezdy do Brugg

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-panny-marie-v-bruggach/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024