Justiční palác Gerechtshof: soudní budova tak krásná, že stojí za návštěvu i bez předvolání

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 11. 2019 • Přečteno 287x

Stavba byla postavena v 18. století a řadíme ji do novogotického nebo také pseudogotického stylu.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BruggZobraz zájezdy

Bruggy nejsou jen o Michelangelově Madoně a říčních kanálech. Město má mnohé poklady, stačí je jen objevit. My se dnes vydáme na obhlídku největšího náměstí a přesvědčíme vás, proč by vaše kroky měly zamířit právě tady. 

Náměstí Burg

Náměstí BurgNáměstí Burg

Projdete-li si náměstí Markt, rozhodně své toulky městem neukončujte. Ochudili byste se totiž o to největší náměstí v Bruggách. Správně, nespletli jsme se, Markt opravdu není největším náměstím ve městě. Tedy alespoň co se velikosti týče.

Tím je totiž náměstí Burg. Z názvu lze odvodit, že na místě dříve stála tvrz, jež měla chránit město před nájezdy Normanů. Přesněji řečeno se nejednalo o tvrz v pravém slova smyslu, spíše o hradbu, která byla součástí menšího hradu. Ten byl postaven v průběhu 9. a 10. století na rozloze jednoho hektaru. Hradní komplex byl natolik rozlehlý, že obsahoval i vlastní kostel. 

Kdysi zde stávala také katedrála, v 18. století ale byla stržena a vzniklý prostor rozšířil plochu náměstí, a tím překonal Grote Markt a Burg se stal největším náměstím v Bruggách.

Ačkoli při jeho návštěvě tomu zřejmě nebudete věřit, protože stavby jsou uspořádány tak, že jej pomyslně dělí ve dví. Nachází se ale v samotném historickém centru města, a pro svou polohu je tak ideálním dějištěm pro pořádání nejrůznějších akcí, výstav, představení. 

Rezervace zájezdu je jednoduchá a přehledná. Víte přesně, co si objednáváte. Myslíme na každý detail.

Justiční palác

GerechtshofGerechtshof

Kromě kulturního vyžití je místo také rájem pro památkáře. Mnoho historických budov se často objevuje v hledáčcích objektivů. Není se taky co divit, malebné architektonické skvosty zdobí obvod celého náměstí.

Rozhodně se zastavte u radnice, která byla stavěna ve 14. století a je ukázkovým příkladem gotického stylu. Velmi známá je též bazilika Svaté krve, v níž se prý skrývá schránka s ampulí, která obsahuje kapku Ježíšovy krve. 

Východní straně Burgu dominuje budova Justičního paláce. Stavba byla postavena v 18. století a řadíme ji do novogotického nebo také pseudogotického stylu. Celá lokalita prý byla osídlena už ve 2. století a ze zdejších budov byl řízen celý region. Na dlouhá staletí totiž právě tady sídlily soudy a správní orgány.

Obecná definice popisuje justiční paláce jako honosné budovy, které jsou stavěny primárně pro potřeby justičních orgánu a které mají podtrhovat váhu a důležitost soudů. Nejinak je tomu i tady. Na webu Gerechtshof, jak se budova v originálu jmenuje, je k dispozici přesný popis činností a administrativních úkonů, které se zde řeší.

Pokud ale nejste právník nebo nemáte zájem na tom, účastnit se soudního procesu v Belgii, bohatě vám postačí kochat se architekturou a důležitostí onoho místa.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Belgie (Bruggy)

Romantický klenot Belgie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Brugg

Zobrazit aktuální zájezdy do Brugg

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/justicni-palac-gerechtshof/

Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!