Justiční palác Gerechtshof: soudní budova tak krásná, že stojí za návštěvu i bez předvolání

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 11. 2019 • Přečteno 2799x

Stavba byla postavena v 18. století a řadíme ji do novogotického nebo také pseudogotického stylu.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do BruggZobrazit zájezdy

Bruggy nejsou jen o Michelangelově Madoně a říčních kanálech. Město má mnohé poklady, stačí je jen objevit. My se dnes vydáme na obhlídku největšího náměstí a přesvědčíme vás, proč by vaše kroky měly zamířit právě tady. 

Náměstí Burg

Náměstí BurgNáměstí Burg

Projdete-li si náměstí Markt, rozhodně své toulky městem neukončujte. Ochudili byste se totiž o to největší náměstí v Bruggách. Správně, nespletli jsme se, Markt opravdu není největším náměstím ve městě. Tedy alespoň co se velikosti týče.

Tím je totiž náměstí Burg. Z názvu lze odvodit, že na místě dříve stála tvrz, jež měla chránit město před nájezdy Normanů. Přesněji řečeno se nejednalo o tvrz v pravém slova smyslu, spíše o hradbu, která byla součástí menšího hradu. Ten byl postaven v průběhu 9. a 10. století na rozloze jednoho hektaru. Hradní komplex byl natolik rozlehlý, že obsahoval i vlastní kostel. 

Kdysi zde stávala také katedrála, v 18. století ale byla stržena a vzniklý prostor rozšířil plochu náměstí, a tím překonal Grote Markt a Burg se stal největším náměstím v Bruggách.

Ačkoli při jeho návštěvě tomu zřejmě nebudete věřit, protože stavby jsou uspořádány tak, že jej pomyslně dělí ve dví. Nachází se ale v samotném historickém centru města, a pro svou polohu je tak ideálním dějištěm pro pořádání nejrůznějších akcí, výstav, představení. 

Justiční palác

GerechtshofGerechtshof

Kromě kulturního vyžití je místo také rájem pro památkáře. Mnoho historických budov se často objevuje v hledáčcích objektivů. Není se taky co divit, malebné architektonické skvosty zdobí obvod celého náměstí.

Rozhodně se zastavte u radnice, která byla stavěna ve 14. století a je ukázkovým příkladem gotického stylu. Velmi známá je též bazilika Svaté krve, v níž se prý skrývá schránka s ampulí, která obsahuje kapku Ježíšovy krve. 

Východní straně Burgu dominuje budova Justičního paláce. Stavba byla postavena v 18. století a řadíme ji do novogotického nebo také pseudogotického stylu. Celá lokalita prý byla osídlena už ve 2. století a ze zdejších budov byl řízen celý region. Na dlouhá staletí totiž právě tady sídlily soudy a správní orgány.

Obecná definice popisuje justiční paláce jako honosné budovy, které jsou stavěny primárně pro potřeby justičních orgánu a které mají podtrhovat váhu a důležitost soudů. Nejinak je tomu i tady. Na webu Gerechtshof, jak se budova v originálu jmenuje, je k dispozici přesný popis činností a administrativních úkonů, které se zde řeší.

Pokud ale nejste právník nebo nemáte zájem na tom, účastnit se soudního procesu v Belgii, bohatě vám postačí kochat se architekturou a důležitostí onoho místa.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Bruggy)

Romantický klenot Belgie

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Brugg

Zájezdy do Brugg

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/justicni-palac-gerechtshof/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024