Náměstí Grote Markt: dobová architektura a klidná atmosféra města

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 11. 2019 • Přečteno 2309x

Náměstí leží v samotném centru města a na rozloze jednoho hektaru najdete hned několik dominant města.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do BruggZobrazit zájezdy

Zachovalá středověká architektura vás okouzlí, stejně jako přívětivost domorodých Belgičanů. Nenechte se dlouze přemlouvat a vyrazte na výlet v jakémkoli období. V létě zažijete trhy se vším všudy, v zimě si užijete punč a vánoční atmosféru. Vítejte na tržnici v Bruggách. 

Bruggy – Benátky severu a jejich cesta z vrcholu na dno a zpět

Centrum Brugg bylo v roce 2000 zapsáno na seznam UNESCOCentrum Brugg bylo v roce 2000 zapsáno na seznam UNESCO

Známé belgické město leží asi 90 km od Bruselu. Není nijak velké, žije v něm něco málo přes sto tisíc obyvatel. Svou přezdívku získalo díky nespočtu kanálů a všemožných vodních cestiček přes řeku Reie. Právě lodní doprava je jednou z největších turistických atrakcí. Velmi oblíbené jsou také plavby do okolních měst, například do Gentu nebo Ostende.

Právě díky snadné dostupnosti v Bruggách vzkvétal obchod až do 14. století. Četnost obchodních lodí a schopnost místních využít obchodní příležitosti udělalo z města jedno z nejvýznamnějších center západní Evropy. 

Strmý pád této éry přišel v 15. století. Došlo totiž k ucpání kanálu Zwin, který umožňoval lodím připlout z moře až do samého centra města. Neomluvitelná chyba měla za následek fatální úpadek města. Skončilo veškeré obchodování a Bruggy se na dlouhá staletí zcela odřízly. Ještě v 19. století byly prý Bruggy nejchudším městem v zemi.

Jak se ale říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Právě zastavení obchodu, a tím i rozvoje města, výrazně přispělo k tomu, že si město zanechalo velkou část své původní architektury a dobových prvků. Tento středověký ráz města dnes láká tisíce turistů k návštěvě historického centra, které bylo v roce 2000 zapsáno na seznam UNESCO. 

Náměstí jako malované

V 90. letech proběhla rozsáhlá rekonstrukceV 90. letech proběhla rozsáhlá rekonstrukce

Bezkonkurenčně největším lákadlem dnešních Brugg je náměstí Grote Markt, dnes už se oficiálně jmenuje jen Markt, tedy tržnice. Po rozsáhlé rekonstrukci v devadesátých letech je zde značně omezen provoz aut, což přivítali turisté i místní. Náměstí leží v samotném centru města a na rozloze jednoho hektaru najdete hned několik dominant města.

V první řadě upoutá váš zrak 83 metrů vysoká cihlová zvonice Belfort. Tato gotická stavba je typická pro středověk ve vlámských městech, kde měla poukazovat na bohatství a moc města, které se takovou věží pyšnilo. Její spodní část je ze 13. století, vyšší patra byla přistavěna o 200 let později. Na vrchol vede téměř 400 schodů, konají se zde výstavy i prodejní akce. 

Další kroky vás zřejmě zavedou k pomníku Petera de Conincka a Jana Breydela. Na počest těchto bojovníků proti francouzské nadvládě byla postavena stavba připomínající okolnosti vzpoury, kterou dnes známe pod označením „bruggská jitřní mše“. 

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Kdysi popravy, dnes oslavy

V minulosti se zde konaly popravyV minulosti se zde konaly popravy

Vzhledem k centrální poloze místa se není čemu divit, že už od začátku stálo náměstí v centru dění. Už kolem 10. století se zde konaly trhy a ve 12. století tady probíhal mezinárodní veletrh. Velký ohlas získala první zastřešená hala, která měla zvýšit komfort při obchodování.

Ve 13. století se pak začaly objevovat první kamenné domy, z nichž nejznámější je Waterhalle, který sloužil ke skládání nákladu pro obchodní lodě. Později byla celá hala stržena pro svůj chatrný stav a nahrazena Provinciaal Hof, soudní budov, jenž dnes dominuje celé východní straně náměstí. Nikoho asi nepřekvapí také pravidelné rybí trhy. Za dob minulých se místo stalo dějištěm dobových radovánek, právě tady se totiž konaly popravy, turnaje apod. 

Ačkoli jsou dnes budovy využívány především jako sídla správních orgánů, zastavte se u typických domů se stupňovitými štíty. Každý z nich má totiž svou historii, některé dokážete i odhadnout, protože jsou zdobeny ornamenty, které odkazují do minulosti. Není tak těžké určit, kde stávalo kdysi hodinářství a kam jste si mohli zajít například pro květiny.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Bruggy)

Romantický klenot Belgie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Brugg

Zájezdy do Brugg

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-grotte-mark/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024