Madona v Bruggách: Michelangelovo dílo v gotické katedrále, lákadlo pro nejednoho milovníka umění

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 11. 2019 • Přečteno 8893x

Pojem Bruggská madona označuje mramorové vyobrazení Panny Marie s dítětem.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do BruggZobrazit zájezdy

Belgické město Bruggy nejsou příliš veliké, jejich sláva a pověst je však předchází. Jsou jasným příkladem toho, že trendem současné turistiky nejsou pouze gigantické metropole, tropické ráje nebo snad vzdálená exotika.

Někdy se stačí porozhlédnout po evropských sousedech a zjistíme, že pozoruhodná místa máme skoro za humny. Pojďme se dnes seznámit s největším lákadlem města, věhlasnou madonou z Brugg. 

Michelangelova Madona

Autorem je MichelangeloAutorem je Michelangelo

Pojem Bruggská madona označuje mramorové vyobrazení Panny Marie s dítětem. Dílo je významné především odlišným způsobem, jakým byly obě postavy znázorněny. Do té doby byla vždy Marie prezentována s laskavým úsměvem shlížejícím na dítě, které drží v náručí.

Tato madona však sedí zcela přímo, bez náznaku mimiky ve tváři. Také dítě vidíme v neobvyklé poloze. Neleží matce v náručí, ale stojí před ní jen lehce podepřeno z levé strany a nohy naznačují snahu vzdálit se od ní. 

Tvůrce slavné sochy snad netřeba představovat, snad jen pro pořádek připomeňme, že se slavný malíř, sochař a architekt narodil v Itálii a proslul sochou Davida nebo výzdobou Sixtinské kaple. Byl představitelem vrcholné renesance. 

Kostel Panny Marie

Kostel Panny MarieKostel Panny Marie

Domovem uměleckého díla se měla stát katedrála v italské Sieně, ale v roce 1514 ji bohatý obchodník nakonec odkoupil a věnoval kostelu Panny Marie v Bruggách, kde ji najdeme dodnes. Jednalo se o vůbec první zahraniční umístění některého z Michelangelových děl.

Gotická katedrála je symbolem města, s věží měřící více než úctyhodných 120 metrů se taky není co divit. Její začátek však zdaleka tak velkolepý nebyl. Na místě stála kaple, postavena asi v 9. století.

Teprve o 400 let později došlo k rozsáhlé přestavbě, která však nebyla poslední. Místní se totiž potýkali s komplikacemi, protože shodou okolností museli kostelní věž několikrát přestavovat, protože se zcela zhroutila. Její finální verze byla vzpřímena až v 19. století. 

Při návštěvě města vám doporučujeme si vyhradit na katedrálu více než pár minut. Milovníci umění si rozhodně přijdou na své, katedrála totiž ukrývá i další poklady. Hlavní oltář, zpovědnice nebo chórové lavice si totiž jistě také zaslouží kousek vaší pozornosti.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Bruggy)

Romantický klenot Belgie

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Brugg

Zájezdy do Brugg

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/madonna-v-bruggach/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024