Výlety do okolí Londýna: překročte hranice města, poznejte anglický venkov, přístav i lázně

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 25044x

Anglie, to není jen Londýn! Překročte hranice velkoměsta a poznejte skutečnou atmosféru Velké Británie.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Jedním z největších lákadel Anglie je bezesporu Londýn. Příliv turistů do hlavního města je zdá se nevyčerpatelný – ročně přiláká až 27 miliónů návštěvníků. Velká Británie, to ale v žádném případě není jen Londýn. Pojďte se s námi podívat na pět míst v okolí majestátního centra země, které by neměly uniknout pozornosti zvídavého cestovatele.

1. Královský Windsor

WindsorWindsor

Mezi zajímavá místa se jednoznačně řadí jedno z nejmalebnějších měst Anglie, Windsor. Ten se nachází přibližně 30 km západně od Londýna. Není žádným tajemstvím, že právě Windsor je oblíbeným víkendovým sídlem samotné královny Alžběty.

Možná právě proto probíhala jedna z mnoha oslav královniných 90. narozenin právě v prostorách Windsorského hradu. Popřát královně sem přijela řada nejen britských, ale také zahraničních celebrit, oslav se účastnili členové královského námořnictva, armády a vzdušných sil.

2. Za plážemi jižní Anglie do Brightonu

Jedním z nejatraktivnějších cestovatelských cílů v Anglii je bez nadsázky také přímořské letovisko Brighton, nacházející se na jižním pobřeží Anglie. Ročně jej navštíví až neuvěřitelných 8 milionů turistů. A tak není divu, že si město během let vybudovalo propracovanou síť nejrůznějších restaurací, barů, příjemných kavárniček a útulných hotelů.

A co si v Brightonu nenechat ujít? Jižní pobřeží Anglie je lemované nádhernými plážemi a právě okolní příroda je jedním z předních lákadel tohoto města. Pokud se vydáte na východ od Brightonu, narazíte na dechberoucí křídové útesy Seven Sisters. Ty jsou součástí národního parku Seven Sisters Country Park. Pro návštěvníky je tu připraveno hned několik tras.

Čtení na podobné témaÚtesy Seven Sisters: Jedinečné kouzlo divoké přírodyPřečíst

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. Poznejte krásy Devonu

Hrabtsví DevonHrabtsví Devon

Přesuneme-li se od Brightonu směrem na západ, dostaneme se až do hrabství Devon. Skalnaté zátoky, tradiční anglický čaj, kouzelná příroda vybízející k dlouhým procházkám a oblázkové pláže přímo stvořené pro romantické pikniky.

A k tomu všemu jako bonus výborná kuchyně, která dokonale uspokojí vaše chuťové buňky. Ve vnitrozemí ochutnejte místní jehněčí, zvěřinu či čerstvé bažanty a naopak na pobřeží si v příjemných hospůdkách a restauracích nechejte naservírovat mořské plody.

Od místních farmářů pak doporučujeme zakoupit na tradičních trzích výborný cider, jablečný džus, sýr či chutnou zmrzlinu.

4. Historický Exeter

Při svém poznávání jihozápadního kouta Anglie byste jistě neměli vynechat Exeter, hlavní město hrabství Devon. Samotné město je spojeno s několika slavnými jmény, například Chrise Martina (hlavní zpěvák, kytarista a klavírista skupiny Coldplay) či J. K. Rowlingové (autorka veleúspěšné knižní řady o harrym Potterovi).

Dominantou města je katedrála sv. Petra postavená v roce 1050. Její dnešní podoba je však spíše dílem rekonstrukce ze 14. století. Tato vrcholně gotická stavba je po právu považována za jednu z nejskvostnějších církevních staveb v Británii.

K vidění je tady také jedna z vůbec nejstarších městských staveb v celé Velké Británii, radnice Guildhall z roku 1330 a nejužší ulice na světě, pouhých 0,64 m. široká Parliament street.

5. Dynamický Plymouth

PlymouthPlymouth

Asi hodinku cesty směrem na jih od Exeteru je vzdáleno jedno z nejdynamičtějších měst Devonu, přímořský Plymouth. Je považován za kulturní centrum kraje. Jeden z nejúchvatnějších pohledů na moře se vám naskytne z Plymouth Hoe, což je obrovská travnatá plocha kousek od přístavu.

Ta přímo vybízí k piknikům, romantickým procházkám a chvilkám relaxace. Dominantou je tady maják Smeaton´s Tower, který původně stál na útesu Eddystone, avšak na počátku 80. let 19. století byl z bezpečnostních důvodů kámen po kameni rozebrán a přesunut na Plymouth Hoe.

Čtení na podobné témaPlymouth: město mezi řekou, mořem a vřesovištiPřečíst

Zábavným zážitkem je také, bez ohledu na počasí či roční dobu, návštěva nábřežní oblasti Plymouthu, The Barbican. Oslňující výhled na okolní moře, roztomilé turistické stánky nabízející spousty suvenýrů, galerie, hospůdky, kavárny či restaurace s výborným jídlem. Každý si přijde na své.

Pokud si po procházce po nábřeží budete chtít odpočinout a svlažit hrdlo něčím ostřejším, než je pro angličany tak typický cider, proč nevyzkoušet tradiční gin? V samém srdci města se totiž nachází Black Friars Distillery, nejstarší funkční palírna v Británii produkující gin.

Kromě prohlídky s fundovaným průvodcem, který vám přiblíží výrobu ginu a seznámí vás s jeho historií jsou nachystány také turisty tolik oblíbené ochutnávky produktů...

6. Lázeňský Bath

Ačkoliv je Bath od Londýna vzdálenější, nelze jej zde nezmínit. Město proslulé jedinečnými římskými lázněmi je jako jediné město v Británii označováno celé jako památková zóna a patří na seznam světového dědictví UNESCO. V čem je tak výjimečné?

Město Bath má svou vlastní měnu zvanou Oliver. Jsou to víceméně kupóny, jež jsou získávány za dobrovolnictví a komunitní zapojení. Zaplatit s nimi lze v podstatě ve všech místních podnicích.

S Bathem je spojená také řada slavných osobností, mezi nimi spisovatelka Jane Austenová, která tady strávila několik let svého života a mnohá její díla jsou inspirována právě tímto prostředím.

Kromě Jane Austenové tady našla inspiraci k dokončení svého významného díla Frankenstein také další spisovatelka, Mary Shelley.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vylety-do-okoli-londyna/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024