Výstava v Římě: podívejte se, co vznikne, když z nábřeží Tibery zmizí letité nánosy špíny a prachu

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4286x

Letos v dubnu odhalí jihoafrický vizuální umělec William Kentridge na nábřeží Tibery unikátní výstavu nazvanou Vítězství a porážky, mapující hlavní historické události Říma.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Řeka Tibera (italsky Tevere) je nejdelší řekou ve střední Itálii a největší na Apeninském poloostrově?  

Letos v dubnu odhalí jihoafrický vizuální umělec William Kentridge na nábřeží Tibery unikátní výstavu nazvanou Vítězství a porážky, mapující hlavní historické události Říma. Tu na 550 metrech nábřežní zdi vytvoří pouhý dynamický proud vysokotlaké vody.   

Celý projekt, o kterém se začalo hovořit poprvé před 14 lety, sponzorovala organizace Tevereterno, podílející se na revitalizaci říčních břehů jak po stránce technické, tak umělecké.

Podle návrhů Kentridge, pro kterého je právě toto dílo jeho vůbec nejambicióznějším projektem, vznikne na travertinové nábřežní zdi mezi dvěma mosty (ponte Sisto a Ponte Mazzini) 90 obrazů, dosahujících výšky místy až 10 metrů.

Celý nápad vychází z takzvaného reverse graffiti, kdy pouliční umělci tvoří obrazy tak, že ze zdí budov či jiných povrchů odstraňují nečistotu. Jde o naprosto neinvazivní techniku zdůrazňující ekologický přístup. Nejprve se na nábřežní zeď umístí velké figurativní šablony, zachycující vítězné okamžiky i největší pády Říma, pak přijde na řadu práce nejsilnějšího živlu, tedy vody.

Toto monumentální umělecké dílo vydrží minimálně 2 týdny, ale může být zřetelné až několik měsíců v závislosti na tom, jak rychle se nábřežní zdi opět zašpiní.

Odhalena veřejnosti bude výstava 21. dubna, tj. v den narozenin italské hlavní metropole. Na tento slavný den je také připravený bohatý doprovodný program.

Jak samotní obyvatelé, tak také zahraniční turisté se za dobrého počasí v Římě rádi vydávají na procházky podél Tibery. Zvelebení nábřeží, které se načas stane galerií pod širým nebem, však kromě pěších vítají i cyklisté, pro které je na nábřeží vyhrazena cyklistická stezka.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vystava-v-rime-podivejte-se-co-vznikne-kdyz-z-nabrezi-tibery-zmizi-letite-nanosy-spiny-a-prachu/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024