Fuerteventura: pouštní ostrov s nejkrásnějšími plážemi

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 71004x

Ostrov Fuerteventura je nejdelší z Kanárského souostroví a není divu, že je často připodobňován k Sahaře.

Vyberte si z našich zájezdů Fuertevent FuerteventuryZobrazit zájezdy

Slunce, písek, vyprahlé duny, skalnaté horské hřebeny a pasoucí se kozy - to je Fuerteventura. Tento ostrov je nejdelší z Kanárského souostroví a není divu, že je často připodobňován k Sahaře. Součástí ostrova je ostrůvek Lobos. Dovolená na Fuerteventuře láká na rozsáhlé bílé pláže plné slunce a milovníky vodních sportů na ideální podmínky.

Na ostrově panuje drsnější podnebí a to zejména vlivem chladnějšího větru zvaném Gota Fría. Větrné počasí na Fuerteventuře možná právě ovlivnilo jméno ostrova. „El viento fuerte“ znamená do překladu silný vítr, a tak je možná název ostrova Fuerteventura lehce zkomolen. Typický silný vítr místní využívají pro chod větrných mlýnů a obdivuhodným se stal zejména pro milovníky windsurfingu.

Pěšky nebo na kole

Fuerteventura nabízí výborné podmínky pro pěší túry a jizdu na kole. Výhodným výchozím bodem se pro turisty šlapající po hřebeni Gran Valle a přes průsmyk mezi vrcholy Pico de Zarza a Fraile stala vesnička Cofete. Právě tam najdete i restauraci, což se vám jinde na severním koutu ostrova příliš nepoštěstí. Mezi další turisticky oblíbené trasy patří na středovýchodě ostrova – Malpaís Chico a Malpaís Grande, které vypovídají o sopečné minulosti ostrova. 

Pustý saharský nádech 

Navštivte národní park Dunas de Corralejo s písečnými dunami, který se nachází na severovýchodním pobřeží. Tato oblast má 27 kilometrů čtverečních a jejím vrcholem je sopka Montaňa Roja. Oblast byla v roce 1987 vyhlášena národním parkem a postrádá jakékoli stopy po civilizaci v podobě pustých a otevřených ploch. Na tento výlet si rozhodně nezapomeňte vzít pokrývku hlavy. 

Nejkrásnější a nejdelší pláže na Kanárech

Fuerteventura byla obdařena těmi nejkrásnějšími plážemi na ostrovech vůbec. Oceníte pozvolný přístup díky mělkému dnu a průzračnou vodu zbarvenou do tyrkysových odstínů. Zatímco v severní části ostrova jsou turisticky přístupné, na jihu kolem Cofete jsou ještě téměř nedotčené.

Nejdelší a nejmalebnější pláž v rychle se rozširujícím letovisku najdete v Costa Calmě. Harmonii nádherné pláže a křišťálově čisté azurové vody objevíte na pláži Playa de Sotavento. Pláže se táhnou v délce 22 km a v jižní části, zvanou Morro Jable, si vychutnáte promenádu a městskou pláž s restauracemi, bary a kavárnami. 

Na ostrově Lobos ležícím asi 3 kilometry od Fuerteventury se nachází spousta skrytých pláží a malých zátok. Není proto divu, že patří k vyhledávaným místem nudistů.

Pokud rádi objevujete nové nedotčené pláže, vydejte se terénním autem na poloostrov Jandía. Tam najdete více jak 150 nejpůvabnějších pláží, které vám dopřejí ticho a klid jako například turisty oblíbená pláž Playa de las Pilas. Vydat se na větrem ošlehanou pláž s bílým pískem blízko vesnice Cofete vyžaduje sice větší úsilí, ale litovat určitě nebudete. Terénním autem se dostanete také k odlehlé pláži Playa de Barlovento, která je populární zejména u potápěčů.

Vodní sporty a zábava

Ostrov nabízí velmi příznivé podmínky pro vodní sporty, především pro windsurfing. Mezi nejlepší windsurfingové pláže patří Sotavento a Playa de Castillo. Ujít si nesmíte nechat návštěvu obce El Cotillo nedaleko letoviska Corralejo. Dříve byla přístavem a nyní sem přijíždějí windsurfaři z celého světa. 

Pokud vás přestane bavit koupání v Atlantiku, navštivte zábavní park Baku Water Park. Užijete si legraci na různých skluzavkách, tobogánech a jiných atrakcích.

Objevovat podmořský svět se vydejte do tiché rybářské vesničky Ajuy. Rájem pro potápěče se stává zdejší skalnaté mořské dno, velké podmořské jeskyně s hejny vranek.

Oblíbeným rájem vodních sportů se stalo moderní středisko El Castillo, známé také jako Caleta de Fuste. Jen tak z mola můžete pozorovat velké množství mořských ryb. Vyplout na moře pak můžete za delfíny a velrybami či se vydat na podmořské dno ponorkou Nautilus pro dvacet osob. 

Kozy, sýr a krajky

Na ostrově jistě spatříte kozy, které se dokonce staly jeho symbolem. Samice, kterých je většina, se chovají pro mléko a hlavně pro vyhlášený sýr Majorero. Ten je označovaný podle kůrky jako bílý (blanco) nebo červený (rojo). Kozli jsou chováni zejména pro maso. Ochutnávku sýrů byste si rozhodně neměli nechat ujít, patří totiž mezi nejlepší na světě. Těšit se můžete také na speciality z kozího masa. 

Fuerteventura je také ostrovem lidových tradic a řemesel, zejména krajkářství. Ukázky najdete přímo v krajkářském městě Lajares.

 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy (Fuerteventura)

Kanárské ostrovy (Fuerteventura)

Vyberte si jeden z našich zájezdů Fuertevent Fuerteventury

Zájezdy Fuertevent Fuerteventury

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zakladni-informace-o-fuerteventura/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024