Zajímavosti na Lanzarote: jeskyně, kaktusy a vinice

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17817x

Na dovolené na Lanzarote uvidíte měsíční krajinu, jeskyně, originální stavby a přivezete si spoustu zažitků.

Koupili jste si last minute na Lanzarote a nevíte, co na tomto ostrově navštívit? Kanárské ostrovy lákají cestovatele na příjemné počasí, oceán a nezaměnitelné prostředí. Na dovolené na Lanzarote uvidíte měsíční krajinu, jeskyně, originální stavby a přivezete si spoustu zažitků. Dáme vám pár tipů, které mohou váš pobyt ještě více zpestřit.

Jedinečnost děl Manrique vás dostane

Na Lanzarote máte jedinečnou možnost seznámit se s uměleckými výtvory místního architekta Césara Manrique, který je autorem většiny staveb. Při své tvorbě se snažil maximálně využít přírodního prostředí a tradičního života a uchránit je před vzkvétajícím turistickým ruchem. Za jeho nejznámější díla je považována restaurace El Diabolo v národním parku Timafaya nebo turistická vyhlídka Mirador del Rio.

Originálních a jedinečných děl však tento umělec vytvořil mnohem více:

Dům v harmonii s přírodou

Na lávových polích stojí dům se zahradou Taro de Tahiche, který je dílem Manriqueho. Dům souzní s přírodou, nadzemní kubické tvary vycházejí z tradičního ostrovního stylu, podzemí domu se pyšní pěti sopečnými bublinami, připomínající jeskyně, navzájem propojenými chodbami.

Tyto rozsáhlé prostory vytvarovala tuhnoucí láva. V jedné z bublinové místnosti roste zezdola až do horního salonu fíkovník. Dům se tak stal symbolem toho, jak žít v přírodě a v harmonii s ní. V domě se nachází ukázka dalších Manriqueových prací a projektů a jiné ukázky moderního umění. 

Kaktusová zahrada

César Manrique navrhl ve středu kaktusových polí Jardín de Cactus ležící na severovýchodě ostrova. U vchodu do zahrady spatříte osmimetrovou sochu kaktusu. Zahrada je uspořádána do tvaru obrovského amfiteátru, kterému vévodí bílý větrný mlýn. Na terasách roste kolem deseti tisíců kaktusů různých druhů. 

Do jeskyně za zábavou

Jameos de Agua nacházející se na severovýchodě ostrova rozhodně stojí za návštěvu. Přírodní jeskyně upravil Manrique na komplex zábavních podniků. Schodištěm osázeným bujnou zelení a za doprovodu éterické hudby se dostanete do podzemní restaurace a dál do obří jeskyně. Ta je 19 metrů široká, 62 metrů dlouhá a 21 metrů vysoká.

Jeskyně je spojená s oceánem pomocí ukrytého slaného jezírka. Při troše štěstí spatříte vzácného tvora – maličkého bílého kraba. I když je jakousi českou tradicí vhodit do jezírka penízek pro štěstí, tady je to pro kraba velmi nebezpečné. Chemické reakce kovu s mořskou vodou mohou způsobit jeho smrt. Z jeskyně vyjdete do pacifického ráje s tropickým bazénem.

Mirador del Río

Při svých cestách na dovolené se rozhodně vydejte na nejsevernější bod ostrova tyčící se 479 metrů nad mořem. Tato nejslavnější vyhlídka na Lanzarote skrytá mezi skalami vám nabídne podívanou na vysoké útesy a na ostrovy Graciosa, Montaňa Clara a Alegranza. Vyhlídku obohatil Manrique minimalistickým barem vytesaným do skály a restaurací s obřími okny. Restaurace je vyzdobena ohromnými mobily, které slouží nejen jako dekorace, ale také jako ochrana proti hluku. 

Lávový tunel

Sedm kilometrů dlouhý podzemní lávový tunel Cueva de los Verdes patří mezi nejdelší lávové tunely na světě a vznikl ve ztuhlé lávě. Od 17. století tato jeskyně sloužila místním jako úkryt před piráty a otrokáři. Prohlídka dnes již osvětlené jeskyně trvá přibližně 50 minut. Za zmínku stojí také dvaceticentimetrové jezírko, které díky kamenným klenbám odrážející se ve vodě působí mnohem hlouběji. Další jeskyně byla upravena na koncertní síň. 

Parque Tropical

Nejen dětem, ale i sobě uděláte velikou radost, když navštívíte Parque Tropical, který se rozkládá na terasách a vyniká vodními kaskádami, rybníky a zahradami. Pozorovat zde můžete více než 1300 exotických ptáků, ale také malé opice tamaríny. Oblíbeným přestavením je vystoupení s papoušky. Věřili byste, že papoušek dovede řídit skútr? Přesvědčí vás právě v Parque Tropical.

Lidové tance

Milovníci tradic a kultury jistě ocení nejstarší město na Lanzarote Teguise. Těšit se můžete na prostorná náměstí, uličky dlážděné kočičími hlavami a krásné domy. Ideálním dnem pro výlet do tohoto městečka je neděle. Právě v tento den se zde koná barvitý trh rukodělných výrobků a představení lidového tance.

Za podívanou stojí také eklektrický kostel Nuestra Seňora de Guadalupe z poloviny 15. století či rezidence s kašnou Palacio Spinola. Dějištěm kulturních akcí se stal kláštěrní kostel Convento de Miraflores, který byl kdysi využíván jako pohřebiště nejvýznamnějších obyvatel Lanzarote. 

Nejkrásnější města na ostrově

Středomořský nádech zažijete v jedné z nejkrásnějších městeček na ostrově. V Haríe nepřehlédnete kubicky bíle omítnuté domy. Za další krásné městečko je považována Yaiza, která se krčí na úpatí Montaňas del Fuego. Dominantou městečka je farní kostel Nuestra Seňora de los Remedios z 18. století. Na hlavní tepně si v krámcích můžete zakoupit výšivky, keramiku či další předměty.

Objevujte krásy podmořského světa ponorkou

Nové středisko Puerto Calero s moderním přístavištěm a restauracemi nabízí úchvatnou podívanou zblízka na podmořský svět. A není potřeba se hned potápět. Na podmořské safari se vydáte pomocí ponorky a prozkoumáte tajemství mořských hlubin. Ponorka se ponoří do hloubky třiceti metrů, a tak zažijete podívanou, jako je třeba krmení ryb potápeči. Výlet trvá přibližně hodinu. 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zajimavosti-na-lanzarote/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024