Lanzarote: ostrov vína, úrodné půdy, cykloturistiky a potápění

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 30180x

Lanzarote se často nazývá také Isla de Fuego neboli Ohňový ostrov, a to zejména díky třem stovkám sopek, které se tam nachází.

Vyberte si z našich zájezdů Lanzarote LanzaroteZobrazit zájezdy

Víte, že…

Za název ostrova může pravděpodobně janovský námořník Lanzarotta Malocella, který na ostrov připlul jako první v roce 1312. Jeho jméno bylo totiž zkomoleno, a tak vznikl ostrov Lanzarote.

Lanzarote se často nazývá také Isla de Fuego neboli Ohňový ostrov, a to zejména díky třem stovkám sopek, které se tam nachází. Na Lanzarote si budete připadat jako na měsíční krajině. Celý ostrov je prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO. Sopečná krajina na Lanzarote působí až mysticky.

Ostrov je tvořen sopečnými kužely, lávovými poli, údolími, lávovými jeskyněmi a různě zbarvenými plážemi. Ačkoli by se mohlo zdát, že na tmavé vulkanické půdě nic neporoste, opak je pravdou. Tato půda je velmi úrodná, zejména pro cibuli, brambory, rajčata, melouny či vinnou révu.

I když jsou Kanárské ostrovy oblíbeným místem turistů, oblíbené last minute na Lanzarote volí cestovatelé až v posledních letech. Díky tomu už teď patří Lanzarote k třetímu nejnavštěvovanějšímu ostrovu na Kanárech. Dovolená na Lanzarote je vhodná zejména pro ty, kteří mají rádi život v harmonii a souladu s životním prostředím. 

Lanzarote patří mezi čtvrtý největší ostrov kanárského souostroví. Jeho rozloha činí 849 kilometrů čtverečních a pobřeží ostrova je dlouhé 213 čtverečních kilometrů. Administrativně je ostrov rozdělen na tyto části: Haría, Teguise, Arrecife, San Bartomé, Tías, Tinajo a Yaiza. Metropolí Lanzarote je Arrecife. Jsou zde skvělé podmínky pro potápění i windsurfing. Také milovníci pěší turistiky a cykloturistiky budou okouzlení zdejší krajinou. 

Ďábelsky chrlící sopky

Na cestu do takzvaných Ohňových hor (Montaňas del Fuego) se určitě musíte vypravit. Právě tam se nachází národní park Timanfaya, který má rozlohu 200 kilometrů čtverečních. Hranice parku jsou vyznačeny pomocí obrázků čertů hrozících vidlemi. Zdejší čertovsky ohnivé podzemí je stále činné – láva probublává na povrch a ve vzduchu lze pořád cítit sirný zápach.

Jako důkaz průvodce národního parku Timanfaya nalije vodu do úzké štěrbiny v zemi a rychle uskočí. Za chvíli z černé lávy prudce vyrazí horký gejzír. V hloubce necelých deseti metrů pod povrchem totiž teplota dosahuje až 600 stupňů Celsia. A i když místy teplota půdy dosahuje až 120 stupňů Celsia, bát se s průvodcem nemusíte, zatím je tato oblast bezpečná. 

Nejvyšší vrchol (670 m. n. m.) Lanzarote leží právě v pohoří Montaňas del Fuego. Tyto Ohňové hory chrlily od roku 1730 šest let tekutou lávu a oblaka kouře, které pohřbily celé vesnice. Kdysi úrodné nížiny ostrova se tak proměnily v lány ztuhlé lávy, šedé vulkanické horniny a písek v barvě mědi. Dnes patří lávové útvary k největším atrakcím ostrova a staly se srdcem národního parku.

Jízda na velbloudech

K ostrovu Lanzarote patří bezevšeho velbloud. Je využíván jak v zemědělství, tak v oblasti cestovního ruchu. V dromedárské stanici Echadero de los Camellos se starají o velbloudy, kteří vyrážejí s lidmi na výpravy. Jízda na velbloudech trvá kolem půl hodiny a podíváte se s nimi až na okraj národního parku Timanfaya.

Na ostrově kromě velbloudů žijí také různé druhy chocholoušků, orel rybářský nebo sokol berberijský. Typickým živočichem pro tento ostrov je krab albín. Z flóry zde můžete vidět papouščí květinu strelizii, plochý kaktus s kulatými plody opuncie nebo vánoční hvězdu

Na Papouščí pláže mořským taxíkem 

Ačkoli je pobřeží na Lanzarote dlouhé 250 kilometrů, má k dispozici pouze 30 kilometrů písečných pláží. Jedná se o malé či středně velké pláže převážně tvořené zlatavým či bílým pískem. Nejkrásnější pláže ostrova leží v chráněné oblasti Playas de Papagayo.

Na jižním pobřeží Lanzarote se v malebné zátoce na úpatí vysokého útesu nachází několik písčitých pláží. Za černým lávovým pískem se vydejte na pláž Playa Quemada. Tato pláž se pyšní malými zátokami s přírodními plážemi a s výhledem na ostrov Fuerteventura.

Pokud dáváte přednost spíše windsurfingu či potápění, vydejte se na písečnou pláž La Cucharas v Costa Tequise. Vypravit se můžete i na potápěčskou expedici k nedalekému vraku lodi. Z nejznámějších letovisek ostrova jsou známé například Costa Tequise, Puerto del Carmen nebo Playa Blanca. K modernímu letovisku Costa Tequise neodmyslitelně patří golfové hřiště a aquapark.

Za jednu z nejkrásnějších pláží je považována pláž Playa de Famara. Tato tříkilometrová písečná pláž se táhne podél úpatí vysokých útesů. Za nejlepší pláže Lanzarote jsou považovány Playas de Papagayo (Papouščí pláže). K pláži se dostanete po hliněných cestách pouze terénním vozidlem či se můžete svézt mořským taxíkem. Člun vyráží ráno a odpoledne pro turisty přijede. Tato pláž je také oblíbeným místem nudistů

Dali byste si rybu?

Za oázou klidu se vydejte na sever ostrova do rybářské vesničky Orzola. Tato vesnička se proslavila výbornými rybími restauracemi a také malebnou pláží Playa de la Cantería. Vzhledem k silným mořským proudům však není vhodná na koupání, ale pohled na ni je úžasný. 

Potápění na Isla Graciosa

Sousední ostrov Lanzarote je nejmenší ostrov z Kanárských ostrovů Isla Graciosa s pouhými 27 kilometry čtverečními. Od Lanzarote jej odděluje pouze úžina El Río. Isla Graciosa je ideálním místem pro potápěče, rybáře a pěší turisty. Nabízí klidný odpočinek bez moderního cestovního ruchu. Nejkrásnější pláží ostrůvku a celých Kanárských ostrovů je Playa de las Conchas na severním pobřeží. 

Víno jako suvenýr

Vydejte se na výlet do údolí La Gería, hlavní vinařské oblasti na Lanzarote. Na 52 kilometrech čtverečních se rozprostírají vinice v popelové krajině, které byly vyhlášené za chráněnou oblast. Údolí je poseto malými dolíky pokryté sopečným popelem. Ten v noci vstřebává rosu a udržuje požadovanou vlhkost pro zapuštění kořínků vinné révy.

Z hroznů se vyrábí proslavené velmi sladké a aromatické víno Malvasía. V místních bodegách (vinné sklepy) ji můžete ochutnat a také levně zakoupit i spolu s dalšími místními značkami. 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy (Lanzarote)

Kanárské ostrovy (Lanzarote)

Vyberte si jeden z našich zájezdů Lanzarote Lanzarote

Zájezdy Lanzarote Lanzarote

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lanzarote/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024