El Hierro: nespoutaná příroda a úchvatný podmořský svět

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 14946x

El Hierro je sice nejmenším ostrovem Kanárských ostrovů, ale další ostrovy převálcuje svou jedinou pýchou. Tou je právě příroda.

Vydejte se na nejzápadnější ostrov Kanárského souostroví El Hierro. Nebudete litovat! La Isla Chiquita, jak je ostrov také nazýván, znamená ve volném překladu „děvčátko“ a značí jeho malost. El Hierro je sice nejmenším ostrovem Kanárských ostrovů, ale další ostrovy převálcuje svou jedinou pýchou. Tou je právě příroda.

Jakmile vyrazíte do romantické divoké přírody, budete mít pocit, že jste se ocitli na samém konci světa. Nespoutaná krajina halící se do mlžného oparu je protkaná úchvatnými horskými scenériemi a hustými borovými lesy. Do hůře přístupných míst se dostanete pouze pěšky.

Úchvatné pohledy, jídlo i zápasy

Kochat se můžete na ojedinělý panoramatický výhled na záliv El Golfo, například z Miradoru de Jinama (poblíž San Andréz), ale také z Miradoru de la Peňa (poblíž hlavního města). Zdejší restaurace pochází z roku 1988 a byla postavena podle návrhu Césara Manriquea. Za západem slunce stojí za to se vypravit již za soumraku do několika malých vísek zvaných Isora. Toto místo je známé výrobou sýra, ale také se sem lidé vypravují na místní stadion za věhlasnými zápasy lucha canaría.

Obří záliv El Golfo

Krajině mohutných skal a útesů na severním pobřeží se říká El Golfo a jedná se o pozůstatek obrovského sopečného kráteru. Tento velký záliv má v poloměru 25 kilometrů a vznikl před 50 000 lety, kdy se jedna strana kaldery sesunula do moře. Útesy na březích El Golfo sahají do výšky až jednoho kilometru.

Kemp v borovém lese

El Hierro se snaží chránit před turistickým ruchem, proto na tomto ostrově je pláží pouze poskrovnu. Pobyt na ostrově využívají v červenci a srpnu ostatní obyvatelé Kanárských ostrovů a oblíbeným se pro ně stal kemp Hoya del Morcillo ležící v borovém lese.

Mezi nejvyhledávanější rekreační středisko patří malý rybářský přístav a jachtařská marína La Restinga. Na tomto nejslunnějším jižním bodě ostrova najdete kostely, obchody, ale také černou pláž. Milovníci vodních sportů si přijdou na své. Potápěči ocení bohatou mořskou faunu a flóru či podmořské rokle.

Kam vyrazit za koupáním?

I když nabízí El Hierro málo míst ke koupání. Dáme vám pár tipů, kam vyrazit. Asi deset kilometrů od hlavního města Valverde se nachází písečná pláž v Tamaduse. Směrem na sever se po osmi kilometrech dostanete k přírodním jezírkům Charco Manso zasazených ve vulkanické hornině. Pozor! Oceán zde bývá nebezpečný, a proto se koupání nedoporučuje.  

Pro plavce je pak ideální koupání v Pozo de las Calcosas. Jedná se o podobná jezírka jako v Charco Manso, které lemují pobřežní chatrče z černého kamene. 

Za nejkrásnější pláž ostrova je považována Playa de Verodal. Menší pláž s rezavým sopečným pískem je větry bičovaná a táhne se na úpatí vysokého útesu. Za skalnatými zátokami s tyrkysově zbarvenou vodou se za koupáním přesunete o něco dál po silnici do Charco Azul. Asi deset kilometrů od malého rybářského přístavu La Restinga narazíte na Cala del Tocorón. Objevíte několik zátok členících sopečné pobřeží Mar de las Calmas. Průzračné vodě a schodům dolů k moři stěží odoláte.

Něco na památku

Originálním dárkem jsou z El Hierra výrobky uměleckých řemesel (hrnčířství, tkaní či řezbářství). Tyto suvenýry si můžete zakoupit na vesnických trzích. O zábavu se tam postarají místní muzikanti a tanečníci. Mezi další suvenýry ostrova patří také fíky či med.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/el-hierro/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024