Gran Canaria: miniaturní kontinent

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 23109x

Lákadlem této oblasti je krásná krajina, mírné podnebí a také četné turistické atrakce.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovůZobrazit zájezdy

Gran Canaria se těší velké návštěvnosti turistů. Za rok se jich na ostrov podívá přibližně 1,5 milionu. Lákadlem této oblasti je krásná krajina, mírné podnebí a také četné turistické atrakce. Ostrov je bohatý na archeologická naležiště, horskou turistiku, ale také na slunné pláže s možností využití vodních sportů a zábavy.

Gran Canaria patří díky své rozloze 1 560 km² k třetímu největšímu ostrovu Kanárského souostroví. Nachází se v atlantské oblasti nazývané Makaronésie, přibližně 210 km od nejbližšího bodu západního pobřezí Afriky a 1 250 km od španělského Cádizu, nejbližšího pevninského přístavu.

Pro Gran Canarii je typický kruhový tvar, který je přerušen jen na severovýchodě ostrova poloostrovem La Isleta o rozloze 12 km². Hlavní město Las Palmas de Gran Canaria je osmým největším městem Španělska.

„Miniaturní kontinent“ s banány i proslulými plážemi

Nejvyšší vrchol Pico de las Nieves (1 949 m n.m.) leží ve středu ostrova. Od něj se Gran Canaria, která vypadá jako obrovská kuželovitá hora, přes četné krátery, pánve a hluboká údolí svažuje až k samému moři. Ze severozápadu na jihovýchod rozděluje ostrov centrální horský masív na dvě velmi rozdílná klimatická i krajinná pásma. Severní část se pyšní dlouhými pásy banánovníkových plantáží podél pobřeží, zatímco na jihu vládne sucho a horko. Každá oblast dále nabízí jejich nesčetné místní variace. Sever a západ pobřeží je spíše strmý a skalnatý, východní a jižní pobřeží se pozvolna svažují do oceánu. Díky této různorodosti se i o Gran Canarii mluví jako o „miniaturním kontinentu“.

Duny: nádech africké Sahary

Mezi nejvýhlášenější místa pro prázdninový odpočinek nejen na Kanárských ostrovech, ale také v celém Španělsku, patří jižní letoviska na Gran Canarii. Písečné pláže dlouhé několik kilometrů lemující hotely, restaurace a kluby najdete na Playa del Inglés a Maspalomas. Pobřeží v Maspalomas je tvořeno kromě zlatavého písku dunami na ploše 250 hektarů, takže si budete připadat jako na africké Sahaře. Jedná se o chráněnou přírodní rezervaci. Kromě milovníků přírody zde narazíte především na příznivce nudismu. 

Las Palmas je spojena s Kolumbem 

Hlavní město Gran Canarie Las Palmas se může pochlubit nejstarší čtvrtí, kde se nachází palác prvních vládců ostrova. Jeden z významným domů Casa de Colón nese název po významném mořeplavci Kryštofu Kolumbovi, který zde přenocoval. Dům se pyšní krásnými dřevěnými balkóny. Uvnitř domu dnes sídlí muzeum. K vidění jsou zde modely a artefakty související s Kolumbovými námořními výpravami. Nejstarší čtvrť hlavního města La Vequeta připomíná labyrint tvořený úzkými uličkami, ve kterých stojí historické domy s dřevěnými balkony a nádhernými nádvořími. Okraj této čtvrti potěší milovníky tržišť. Koupit zde můžete prakticky všechno, ovoce, zeleninu, ryby, maso i místní sýry. 

Čtení: Zájezdy na Kanárské ostrovy - srovnání a doporučení

Kochejte se pohledem do kráteru

Na první pohled ne příliš vysoká hora, měří pouze 570 metrů, nabídne výhled do okolí, který vás prostě dostane. Na vrcholu sopky Pico de Bandama se můžete kochat těmi nejúchvatnějšími obrazy Gran Canaria – rozprostře se celé město Las Palmas a pod vámi spatříte obrovský 200 metrů hluboký a jeden kilometr dlouhý sopečný kráter. Okolí je hustě porostlé pomerančovníky, fíkovníky a palmami

Dýchne na vás historie Guančů

Na severozápadě, kousek od města Santa María de Guía, narazíte na asi 300 jeskyní, které se nacházejí v různých úrovních ve stěně útesu. Za dob Guančů, původních obyvatel ostrova, sloužily jako sýpky a svatyně. Vyvolení strávili v jeskyni několik let v osamění a tím vešli do služeb boha Abory. Pomocí modliteb tak zajišťovali božskou ochranu obyvatel Gran Canarie. S původními obyvateli ostrova je také spjato město Gáldar. Dva kilometry severně od města bylo v roce 1936 odhaleno guančské pohřebiště z konce 11. století. Jedná se o místo posledního odpočinku členů královské rodiny Andamanů, kteří vládli této části ostrova. Z lávových bloků je vybudováno třicet okrouhlých hrobek. 

Je libo ovoce, sýr či krávu?

V úrodném zeleném údolí se choulí městečko Vega de San Mateo. V něm se konají každou neděli známé zemědělské trhy. Koupit si zde můžete ovoce, zeleninu, sýry, ale místní farmáři nabízí i něco více. Odvézt si můžete dokonce i kozu, prase či krávu. 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy

Vzhůru na Kanáry

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovů

Zájezdy na Kanárských ostrovů

Nejbližší volný zájezd již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gran-canaria/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024