La Palma: ostrov, který tvoří sopky

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18404x

La Palma je ostrov, který je tvořen sopkami. Na sopečném ostrově jsou vydatné srážky.

Víte, že…

Ostrov La Palma je biosférickou rezervací UNESCO?

Pátý z nejrozlehlejších ostrovů kanárského souostroví La Palma se pyšní přezdívkou La Isla Verde (Zelený ostrov) a místní ho rádi nazývají La Isla Bonita (Krásný ostrov). Na La Palmě spatříte úchvatnou bujnou vegetaci, husté porosty kapradin a vavřínové lesy doplněné o domácí zahrádky.

Domácí zahrádky jsou považovány za jedny z nejlépe udržovaných na celých Kanárských ostrovech. Z fauny zde můžete spatřit muflony nebo divoké králíky

Ostrov tvoří sopky, jejichž celková výška dosahuje kolem 7 kilometrů. Nejvyšším vrcholem La Palmy je Roque de los Muchachos (2 426 m. n. m.). Rozloha La Palmy činí 706 kilometrů čtverečních a žije zde 85 tisíc obyvatel. 

Na sopečném ostrově jsou vydatné srážky. Na jaře a na podzim se slunce schovává za mraky i přes 60 dní. Pro místní vegetaci tak nabízí La Palma vynikající podmínky a pro cestovatele hotovou pastvu pro oči. 

Hrozny, tabák a med

Palmeřané se zabývají převážně zemědělstvím a také rybolovem. Díky výborným klimatickým podmínkám se na ostrově daří hroznům, avokádu či banánům. Na La Palmě se pěstuje tabák, ze kterého se vyrábí doutníky. Ty svou kvalitou dle odborníků nijak nezaostávají před známějšími kubánskými doutníky. La Palma se proslavila také chutným medem.

Ráj pro turisty

Turisté, ať už zkušení či „výletníci“, si přijdou na ostrově La Palma na své. I když ostrov nenabízí k vidění historické památky, příroda tento nedostatek nesčetněkrát vyváží. Rozmanitá krajina ostrova vás provede sopečou oblastí El Pinar až po bujné téměř tropické lesy Los Tilos. Návštěvníkům poskytne La Palma místo pro odpočinek i relaxaci. 

Výlet ke kráterům i s piknikem

Zdatní turisté zajásají při namáhavé stezce podél horského hřebene Cumbre Vieja od Refugio el Pilar (1450 m) k Fuencaliente. Za nezapomenutelným zážitkem v podobě sopečných kráterů a jedinečných geologických útvarů půjde turista 6 až 7 hodin. 

Výchozím bodem pro túry a ideálním místem pro piknik je hřeben s turistickou chatou Refugio del Pilar. Délka trasy se pohybuje kolem 20 kilometrů. Zastávku na oběd si můžete dát na Fuencaliente. V žádném případě se neodchylujte od vyznačené trasy. Zapomenout byste rozhodně neměli na dostatečnou zásobu pitné vody.

Santa Cruz de La Palma 

Hlavní město tohoto kanárského ostrova ležící v zálivu je Santa Cruz de la Palma. Pochlubit se může řadou moderních domů a malebným historickým jádrem v duchu koloniální architektury. Za zmínku stojí například kostel Iglesia de San Francisco založený v 16. až 17. století. V interiéru naleznete porozuhodný hlavní oltář, kazetový strop či bohatě malovanou výzdobu, ale také lebky Guančů, vycpaná zvířata a obrazy španělské školy. Ty se nachází v Museu Insular, které v klášteře sídlí.

Za jednu z nejkrásnějších a nejzachovalejších pobřežních promenád na Kanárských ostrovech je považována Avenida Marítima. Na jižním konci můžete obdivovat dražinec s podivně pokroucenými větvemi. Na severu spatříte Casa de los Balcones – nádherně obnovené malebné staré domy s barevnými fasádami a dřevěnými balkóny. 

Milovníci mořeplaveb jistě ocení unikátní repliku malé lodi Santa María, se kterou se v roce 1492 vydal Kryštof Kolumbus na výpravu. Uvnitř můžete obdivovat malou sbírku námořního putování – staré mapy, navigační přístroje či lodní vlajky. 

Pláže a koupání

Největším letoviskem je Los Cancajos, které je vzdáleno 5 km od hlavního města. Nachází se zde dvě pláže s černým lávovým pískem. Dalšími rekreačními středisky jsou v hlavním městě Santa Cruz nebo ve městě Los Llanos. Vyhledávaným letoviskem je také romantická vesnička Fuencaliente, která nabízí oblázkové pláže a horké léčivé prameny. 

Pokud chcete vsadit na jistotu hezkého slunečného počasí, vydejte se do malého tichého letoviska Puerto Naos. Slunce zde totiž svítí přibližně 3300 hodin ročně. Nachází se zde pláž s černým pískem lemovaným palmami. Vedle naleznete malou promenádu s kavárnami, restauracemi či malými krámky. V tomto letovisku stojí největší čtyřhvězdičkový hotel na ostrově Sol Palma a nabízí ubytovací kapacitu tisíc lůžek.

Ti, kteří dávají přednost přírodnímu koupání, by měli vyrazit k Piscinas de Fajana blízko Barlovento. Právě tam Atlantský oceán naplňuje chladnou vodou skalní jezírko. Jistě vás potěší i procházka k nedalekému majáku v Punta Cumplida, který je v provozu nepřetržitě už od roku 1860.

Doutníky – originální suvenýr z dovolené

Chcete-li své blízké potěšit originalitou dárků, sáhněte po ručně balených doutnících (puros). Zakoupit je můžete v městečku El Paso či Mazo. Těšit se můžete také na ukázku výroby pletených košíků či krajek nebo na produkci replik černých guančských nádob. Případní zájemci si mohou toto zboží na místě také zakoupit. 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/la-palma/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024