Ósaka: moderní architektura, netradiční muzea, nekončící zábava a kulinářské zážitky

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12418x

Ósaka je vyhlášeným kulinářským centrem a také místem s bohatou nabídkou nočního života.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ÓsakyZobrazit zájezdy

Město Ósaka má něco pro všechny. Je výkladní skříní moderní architektury, na své si tu však přijdou i milovníci historie a umění. Rodiny s dětmi pozorují mořské živočichy v nejlepším akváriu v zemi a adrenalin vám stoupne v zábavním parku s horskými dráhami. Ósaka je nadto vyhlášeným kulinářským centrem a také místem s bohatou nabídkou nočního života. Tak na co třetí největší město Japonska naláká právě vás?

Pokud chcete zažít atmosféru moderního japonského velkoměsta, vydejte se do Ósaky! Díky své poloze u rozlehlého zálivu se Ósaka již ve 4. století stala přístavem a důležitým obchodním centrem. Tuto úlohu plní dodnes – ve městě a jeho bezprostředním okolí stojí na 30 000 továren produkujících asi jednu čtvrtinu celkové japonské výroby.

Místní obchodní duch na vás dýchne především ve čtvrti Kitaku (severní čtvrť) s kancelářemi, velkými hotely a labyrintem podzemních nákupních středisek. Centrem této čtvrti je rušná oblast s názvem Umeda, která je současně místem, jenž oslní milovníky moderní architektury. Právě zde totiž stojí budova, kterou by měl navštívit každý návštěvník města, mrakodrap Umeda Sky Building.

Moderní architektura: Plovoucí zahrada ve výšinách, supermoderní letiště a vídeňský Hundertwasser

Tato nepřehlédnutelná stavba z roku 1993 vás neoslní ani tak svojí výškou jako spíše celkovým neobvyklým futuristickým vzezřením. Tvoří ji totiž dvě věže ze skla a oceli, které jsou nahoře vzájemně propojeny a vzdáleně tak připomínají moderní Vítězný oblouk.

Nejlepší na tom je, že v onom propojení se ve výšce 173 metrů nachází vyhlídková plošina s příhodným názvem „Observatoř plovoucí zahrady“ (Floating Garden Observatory). Dostanete se na ni proskleným rychlovýtahem a odměnou vám bude panoramatický pohled na celé město.

Umeda Sky Building však není jediným ósackým skvostem moderní architektury. Pokud v Ósace vaše putování po Japonsku začíná, budete mít možnost prohlédnout si budovu místního mezinárodního letiště Kansai, jejímž autorem je světově proslulý italský architekt Renzo Piano, který stojí třeba za stavbou pařížského Centre Pompidou, mrakodrapu Shard v Londýně nebo centra NEMO v Amsterdamu.

Pokud jste někdy byli ve Vídni, pak je vám jistě známé jméno architekta Friedensreicha Hundertwassera. I ten zanechal své stopy v Ósace. Je totiž autorem zdejší barevné fantaskně působící budovy spalovny komunálního odpadu. Surrealistickou spalovnu Maishima hledejte v ósackém přístavu a budete-li mít čas a chuť, můžete se do ní vydat na prohlídku.

Hrad a muzea aneb Po stopách ósackých dějin

Ósaka však není pouze městem moderních budov. Najdete tu také pozůstatky její dlouhé historie, byť převážně pouze repliky původních staveb, neboť město utrpělo velké škody během amerického bombardování za 2. světové války. Historickou dominantou a připomínkou slavných dějin je především zdejší hrad, Ósaka-džó.

Jeho kořeny sahají až do 16. století, kdy se tehdejší státník Tojotomi Hidejoši rozhodl, že v Ósace vybuduje nejvelkolepější opevněný hrad v celé zemi, který bude odrážet jeho moc a bohatství. Později byl hrad zničen a následně znovu postaven rodem Tokugawa a během své historie padl a znovu vstal z popela ještě několikrát.

Dnešní betonová stavba je pouze replikou z roku 1931, i přesto však stojí za návštěvu. V hradní věži je umístěno skvělé muzeum o historii stavby a celého města, z 8. podlaží se vám navíc otevře krásný výhled do okolí. Za návštěvu stojí také půvabná zahrada Nišinomaru, která se rozkládá mezi vnějším a vnitřním hradním příkopem.

Z ósackého hradu to není daleko do jednoho z nejzajímavějších muzeí ve městě, Ósackého historického muzea. To stojí na místě, kde se kdysi nacházel palác Naniwa ze 7. století a v suterénu muzea si budete moci prohlédnout jeho archeologické pozůstatky.

Muzeum prostřednictvím cenných exponátů dokumentuje dlouhé dějiny města od starověku po současnost a umožní vám tak jeho zevrubnější poznání. Ósaka je vůbec domovem řady vynikajících muzeí. K těm nejzajímavějším patří také Muzeum orientální keramiky na městském ostrově Nakanošima.

V tomto turisticky atraktivním muzeu je vystavena jedna z nejlepších sbírek svého druhu na světě, čítající více než tisíc kousků čínských a korejských pálených skvostů.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Ósacký záliv: Zábava a odreagování pro celou rodinu

Za méně tradičními muzei se pak vydejte do Ósackého zálivu. Právě zde najdete jedno z nejzajímavějších muzeí v celém Japonsku, Muzeum lidských práv (někdy uváděné také pod názvem „Muzeum Liberty“). Dozvíte se tu množství zajímavých informací o tabuizovaných tématech, například o japonských „nedotknutelných“ (burakumin), kteří pohřbívali mrtvé a vykonávali práce považované za nečisté.

Další expozice se věnují třeba diskriminaci etnických menšin, právům žen v japonské společnosti nebo znečišťování životního prostředí. Muzeum Suntory v nápadné prosklené betonové budově má oproti tomu o poznání pozitivnější ladění, vystavuje totiž sbírku více než deseti tisíc plakátů od takových umělců, jakými byli Henri Toulouse-Lautrec nebo Alfons Mucha.

Oblast Ósackého zálivu je místem, které se bude líbit zejména rodinám s dětmi, případně těm, kteří hledají zábavu, odpočinek a odreagování. V přístavní čtvrti Tempózan (Tempózan Harbour Village) najdete mnoho restaurací a zábavních podniků a také několik zajímavých atrakcí, z nichž nejpopulárnější je bezesporu akvárium Kaijúkan, nejlepší v celém Japonsku.

Během prohlídky budete sestupovat čtrnácti úrovněmi reprezentujícími různé biotopy a uvidíte více než 35 000 mořských živočichů. Centrální nádrž představující tichomořské prostředí je jednou z největších na světě. Proplouvají jí třeba žraloci velrybí nebo rejnoci manta.

Jste-li milovníci adrenalinových zážitků nebo snad filmoví nadšenci, rozhodně si nesmíte nechat ujít návštěvu tematického parku Universal Studios Japan, v němž najdete stejné typy atrakcí jako ve stejnojmenném parku v americkém Orlandu na Floridě. Celkem 18 horských drah čerpalo inspiraci z kultovních hollywoodských filmů jako Jurský park, Čelisti nebo E. T. mimozemšťan.

Ósakou za gastronomickými zážitky a vzrušujícím nočním životem

Po prohlídce všech ósackých atrakcí vám jistě pořádně vyhládne. Určitě vás proto potěší, že Ósaka je považována za jedno z kulinářských center země a dokonce si vysloužila přezdívku „kuchyně Japonska“. Má pověst všech milovníků dobrého jídla, kterou dobře vystihuje slogan „kuidaore“, který bychom mohli přeložit jako „jez, než odpadneš“.

Kromě typických japonských jídel a také množství pokrmů z kuchyní z celého světa tu můžete ochutnat také ryze ósacké speciality. K těm patří především zdejší verze suši, tzv. ošizuši, nebo pokrm okonimijaki připomínající zeleninovou omeletu.

U pouličních prodejců pak můžete ochutnat takojaki, kuličky z kousků chobotnice, nebo se posilnit tradičním pokrmem udon suki, pohankovými nudlemi s masem v silném vývaru. A když už je řeč o nudlích, bez zajímavosti není ani fakt, že právě v Ósace byly v padesátých letech vynalezeny instantní nudle.

Svoje chuťové buňky se vydejte potěšit do centra města, na bulvár s názvem Dótombori, kde to žije hlavně po setmění. Ósaka je proslulá svým výstředním a vzrušujícím nočním životem a září neonových poutačů. Dótombori je pak srdcem zdejší zábavní čtvrti plné restaurací, barů, divadel, kin a heren pačinko a jen stěží lze slovy zachytit jeho rušnou a bláznivou atmosféru.

Tepající změť barev, světel a zvuků si nejlépe užijete z paluby loďky, která proplouvá místním kanálem, a pak už bude jen na vás, kterým z mnoha zdejších lákadel se necháte strhnout.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Japonsko (Ósaka)

Vzrušující město budoucnosti

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Ósaky

Zájezdy do Ósaky

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/osaka/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024