10 důvodů, proč jet do Dánska: úžasná příroda, kultura a design v zemi, kde jsou lidé nejšťastnější

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 5. 2017 • Přečteno 35793x

Jak na vlastní kůži poznat atmosféru země, kde žijí ti nejšťastnější lidé na světě? Musíte s námi do Dánska. K poznávání je toho tady víc...

Vyberte si z našich 7 zájezdů do DánskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Autonomní oblastí Dánska jsou i známé Faerské ostrovy? Tyto „Ovčí ostrovy“ leží v severním Atlantském oceánu severozápadně od Skotska, mezi Islandem a Norskem.  

Proč navštívit Dánsko? Třeba proto, abyste na vlastní kůži poznali, proč jsou Dánové údajně nejšťastnější lidé na světě. Dánsko je velmi vyspělá země plná upravených domů a zahrad, nad kterou z šarmantní Kodaně dohlíží dánská královna. Její země se pyšní pestrou kulturní i designovou scénou. Milují tu pivo a na kole jezdí i do školy a do práce, a to klidně ve vysokých podpatcích. I když počasí je tu spíše pochmurné, lidé se na sebe neustále usmívají. Čím to bude? Tady je prvních deset důvodů, proč výprava do Dánska stojí za to.

1. Kdo je na světě nejšťastnější?

Kodaň je městem šťastných lidí a barevných upravených domů Kodaň je městem šťastných lidí a barevných upravených domů

Dánsko je podle World Happiness Report nejšťastnější zemí na světě. Toto označení získalo několikrát za sebou díky vysoké úrovni spokojenosti místních obyvatel s vlastním životem. Dánové jsou spokojení i s maličkostmi, mají velkou důvěru v úřady a instituce, přístup ke vzdělání je tu otevřen všem a panuje tu nízká nezaměstnanost.

Dány nejčastěji potkáte v neformálním uvolněném oblečení a uvolněná atmosféra je cítit i v dánských ulicích. Navíc tu takřka všichni mluví anglicky, což návštěvníci Dánska jistě ocení, zvlášť pokud budou chtít zapříst s otevřenými Dány přátelský hovor.

2. Mají Kodaň!

Dánské hlavní město Kodaň je skutečnou perlou, někdy se mu přezdívá „Paříž Severu“. Je to příjemné město plné vody – leží na východním pobřeží největšího dánského ostrova, Sjællandu. Jeho symbolem je soška Malé mořské víly.

Je to místo, kterým procházely dějiny, a také město velmi přívětivé k umění. Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí je tu zábavní park Tivoli. Všude je navíc cítit přítomnost dánské královny, která má v Kodani své sídlo v zámku Amaliengorg Slot, střeženém královskou gardou.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Kodaň: na kole i na lodi za památkami, pivem a Malou mořskou vílouPřečíst

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

3. Perly dánské přírody  

Křídové útesy Møns Klint patří ke klenotům dánského pobřeží Křídové útesy Møns Klint patří ke klenotům dánského pobřeží

Dánsko, brána do skandinávských království, se pyšní nádhernými přírodními scenériemi. Vyznavače procházek v přírodě a milovníky čerstvého vzduchu lákají nejenom místní přírodní parky, ale i fakt, že ze žádného místa v zemi to není k moři o moc dál než 50 kilometrů.

Ke zdejším klenotům patří mimo jiné ostrov Møn, kde přímo z moře vyčnívají divoké přírodní křídové útesy Møns Klint, místy až 80 metrů vysoké. Jedním z nejvyhledávanějších míst na dánském pobřeží je mys Grenen, nejsevernější místo v Dánsku, kde se slévají Baltské a Severní moře. A tím dlouhý seznam teprve začíná.

4. Severské Dánsko jako synonymum kultury

V Dánsku jste obklopeni kulturou, která má mnoho tváří. Člověk tu prakticky všude naráží na muzea, výstavy, festivaly i pestrou divadelní a hudební tvorbu. Unikátní a originální je například moderně pojaté muzeum námořní plavby v Helsingøru, umístěné nedaleko „Hamletova hradu“ Kronborg. Jeho patronkou je sama dánská královna Markéta II.

Dánsko je také dějištěm nejlepších skandinávských hudebních, filmových, módních i gastronomických festivalů. A fakt, že dánskou ikonou je spisovatel Hans Christian Andersen, netřeba připomínat.

5. Ráj „šik“ cyklistů a cyklistek

Kolo je v Dánsku dopravním prostředkem i věrným společníkem Kolo je v Dánsku dopravním prostředkem i věrným společníkem

Dánsko je rovinatá země rozkládající se na Jutském poloostrově a přilehlých ostrovech. A přednost tu mají cyklisté! Ve velkých městech je kolo každodenním společníkem místních obyvatel. Díky němu se rychle dostanou, kam potřebují, a zároveň udělají něco pro své zdraví i pro životní prostředí. Není nic neobvyklého, že na kole jede úředník v elegantním obleku či žena obutá v lodičkách na vysokých podpatcích.

Mimo města se na kole jezdí po nekonečných cyklostezkách a cyklisté přitom nemusejí vynaložit příliš mnoho námahy, Dánská nejvyšší hora je totiž vysoká pouhých 171 metrů.

6. Vyspělá země plná upravených domů

V Dánsku se budete cítit příjemně, ať už zabloudíte kamkoliv. Je to velmi vyspělá země, ve které je všude čisto. Města jsou plná barevných domů, které jako by se snažily kontrastovat s šedivým dánským počasím. Místní dobře opečovávané domy lahodí oku, jsou útulné a často obklopené precizně upravenými zahradami.

Aby sekání trávy nerušilo víkendovou idylku sousedů, tráva se na dánských zahrádkách upravuje zásadně v pátek, kdy se mnozí Dánové vracejí z práce již brzy odpoledne.

7. Design hraje prim

Dánský design charakterizuje jednoduchost a funkčnost Dánský design charakterizuje jednoduchost a funkčnost

Dánové mají vkus a design od místních tvůrců je světoznámý. Pod nálepkou „dánský design“ je třeba si představit především jednoduchost a funkčnost. Zdejší designovou scénu vystihuje střídmost, elegance, nápaditost, jasné linie a také inspirace přírodou.

Nespoutaná kreativita dánských designérů přitom nedává vzniknout pouze oku lahodícím produktům, vše musí být hlavně funkční a praktické.

8. Domov světoznámého Lega  

Světoznámá stavebnice Lego pochází z Dánska. A v Dánsku z malých umělohmotných stavebnicových dílků dokonce postavili celý Legoland, který je rájem pro hravé duše bez rozdílu věku, o čemž svědčí i fakt, že sedm z deseti návštěvníků jsou dospělí. Všichni tu obdivují smysl pro detail a neuvěřitelnou propracovanost zdejších výtvorů.

Z dílků je tu přitom postaveno snad vše, na co si vzpomenete. Můžete tu obdivovat různé stavby, sochu Svobody i dopravní prostředky, vodní elektrárny i pirátský hrad. Vše vypadá velmi realisticky. Své brány park otevřel prvním návštěvníkům už roku 1968 poblíž původní továrny na Lego.

9. Pít jako Dán…

Dánové mají rádi pivo a pijí ho ve velkém Dánové mají rádi pivo a pijí ho ve velkém

Dánové mají rádi pivo a pijí ho ve velkém. Jejich národním pivovarnickým magnátem je Carlsberg s více než 150letou tradicí, který je dnes jednou z největších pivovarnických společností na světě. Její dvě hlavní značky – Carlsberg a Tuborg – patří mezi nejprodávanější piva nejen v Dánsku, ale i na světovém trhu.

Z první provozovny, pivovaru Carlsberg, sídlící v Kodani, je dnes muzeum, které láká k návštěvě nejen milovníky zlatého moku. Pivovar lze navštívit a přímo „u zdroje“ se dozvědět informace a zajímavosti o výrobě piva kdysi i dnes. Pivo je součástí dánské kultury. Neuhasit zde žízeň jejich silným pivem by byl jednoduše hřích.

10. Monumentální dánské mosty

Jelikož se Dánské království rozkládá na stovkách větších či menších ostrovů, ve stavení mostů jsou Dánové mistři. Projet se po mnohých z nich je skutečně zážitek a i samotný pohled na ně je mnohdy ohromující. Mezi dvěma největšími dánskými ostrovy, Sjælland a Fyn, se rozkládá průliv Storebælt, stejné jméno nese i nejdelší evropský visutý most, který se vznáší nad průlivem. Visí na ocelových lanech, a aby pod ním mohly lodě dobře proplouvat, od mořské hladiny ho dělí až 72 metrů. Měří téměř 7 kilometrů.

Kodaň se švédským městem Malmö zase spojuje Öresundský most, který je se svými téměř 8 km nejdelším mostem spojujícím dva státy a zároveň nejdelším mostem, po kterém lze přejet autem i vlakem.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Dánska

Zájezdy do Dánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-jet-do-danska/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024