10 důvodů, proč navštívit Kodaň: na kole i na lodi za památkami, pivem a Malou mořskou vílou

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 129405x

Kodaň je přívětivé město, jehož návštěva je nezapomenutelným zážitkem.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do KodaněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V Kodani jezdí metro 24 hodin denně? Všechny soupravy jsou plně automatizované.

Kodaň je přívětivé město, jehož návštěva se může proměnit v nezapomenutelný zážitek. Vezměte typický místní dopravní prostředek – kolo – a vydejte se prozkoumávat zdejší památky i restaurace. Pak kolo vyměňte za loď a nechte se povozit po kodaňských kanálech, osvěžte se pivem, které se v hlavním městě Dánska vyrábí, a pak se běžte třeba trochu vyblbnout do Tivoli. Vítejte v Kodani!

1. Voda, kanály a Malá mořská víla

Procházku po kanálu Nyhavn si málokdo nechá ujít Procházku po kanálu Nyhavn si málokdo nechá ujít

Kodaň je příjemné město plné vody, kde si vychutnáte jedinečnou atmosféru a nezaměnitelný genius loci. Leží na východním pobřeží největšího dánského ostrova Sjælland a jeho symbolem je soška Malé mořské víly, hledící do daleka na širé moře.

Spatřit ji můžete na malebném nábřeží Nyhavn, lemovaném hrázděnými domy ze 17. a 18. století.

Toto kouzelné místo přímo vybízí k procházkám i posezení v některém z místních podniků. Při návštěvě Kodaně si také nenechte ujít projížďku lodí po místních kanálech. Město se z nich představuje z úplně jiných (a velmi zajímavých) úhlů.

2. Do Kodaně za uměním

Kodaň jakožto hlavní město Dánska je místem, kterým procházely dějiny. Mnohé ze zdejších dochovaných památek je připomínají a jsou to právě místní významné budovy, které utvářejí nezapomenutelné panorama Kodaně: monumentální Mramorový kostel Frederikskirken, který je největší stavbou svého druhu ve Skandinávii, ústřední kodaňská katedrála Panny Marie – Vor Frue Kirke, Kulatá věž Rudentårn, ve které funguje nejstarší hvězdárna v Evropě, i kodaňské zámky.

Navíc je Kodaň městem velmi přívětivým k umění a navštívit tu tak můžete mnoho muzeí a galerií. Za všechny jmenujme alespoň Dánskou národní galerii, která se chlubí veledíly starých mistrů i umělců nové generace.

Čtení: Zájezdy do Dánska – srovnání a doporučení

3. Městem jedině na kole!

V Kodani se na kole jezdí za každého počasí V Kodani se na kole jezdí za každého počasí

Kodaň je velmi čisté město, kde mnohdy spíše než troubení aut uslyšíte cinkání zvonků kol. Tady je totiž kolo takřka dopravním prostředkem číslo jedna. Dánové jezdí na kole vždy a všude za každého počasí, takže pokud máte jízdní kolo v oblibě, bude se vám v Kodani líbit.

V Kodani mají cyklisté přednost před auty, místní ulice lemují zaparkovaná kola a funguje tu dost půjčoven na to, aby si jako místní mohli připadat i turisté, kteří tu vlastní bicykl nemají. Jen pozor na bezpečnost – i v tak spořádaném městě, jako je Kodaň, je nutné kolo dobře zamykat, aby vám na něm dříve či později neodjel někdo jiný.

4. Za zábavou do parku Tivoli

Město Tivoli mají v Itálii nedaleko Říma, secesní dům Tivoli stojí v Brně, v Utrechtu se nachází proslulý koncertní sál Tivoli, hravé duše si mohou zahrát dřevěnou hru Tivoli… Tak proč se nevydat do toho „pravého“ Tivoli do Kodaně? Zábavního parku, který je jednou z nejnavštěvovanějších dánských atrakcí vůbec.

Nabízí pestrou škálu atrakcí, horských drah a kolotočů, ale i kulturních akcí. Je plný pestrobarevných kytek a svítících lampiček, pořádají tu i ohňostroje. Tivoli je (nejen) dánským synonymem pro zábavu, odpočinek a bezstarostnost, a ačkoliv se jeho brány návštěvníkům otevřely poprvé už v roce 1843, dodnes neztratil nic ze své atraktivnosti. V Kodani ho najdete přímo v centru města naproti hlavnímu vlakovému nádraží.

5. Místo, kde pivo má své muzeum

V Kodani sídlí světoznámý pivovar Carlsberg V Kodani sídlí světoznámý pivovar Carlsberg

Nemusíte se zrovna opít jako Dán, ale být v Kodani a nedat si pivo Carlsberg, by byl tak trochu hřích. Tento dánský pivovarnický magnát sídlí právě v Kodani, kde z původního pivovaru udělali dokonce muzeum a návštěvnické centrum. Při  jeho návštěvě vás nemine neodmyslitelná ochutnávka piv Carlsberg či Tuborg, nejprodávanějších a nejznámějších v Dánsku. 

Pivních barů jsou v Kodani stovky. Neprohloupíte, pokud zvolíte např. Mikkeller Bar, Fermantoren, Ørsted Ølbar, Brøl, Lord Nelson Bar, Mikropolis či jiný ølbar, tedy pivní bar, který vám padne do oka.

6. Méně srážek než jinde v zemi

Pokud neradi cestujete ve velkém vedru, z Kodaně budete nadšení. Ovšem ještě za jedné podmínky, a sice že vám moc nevadí vítr, který tu snad pořád silněji či mírněji fouká. Teploty jsou v Dánsku ale příjemně mírné. V Kodani navíc oproti jiným místům v zemi ani tak často neprší.

Dešťové přeháňky jsou totiž častější na západě země, kde je počasí ovlivněno blízkostí Atlantského oceánu. Na východě země, kde leží i dánské hlavní město, jsou srážky v důsledku kontinentálních vlivů naopak mnohem nižší.

7. Město chytré královny

Střídání stráží u dánské královské rezidence Amalienborg Slot Střídání stráží u dánské královské rezidence Amalienborg Slot

Dánsko je monarchií, ve které už od roku 1972 panuje velmi vzdělaná královna Markéta II. Dánská. Je pro Dány významnou osobností, na kterou nedají dopustit. A kde jinde si v Dánsku užívat její blízkosti než právě v sídelním městě – v Kodani?

Oficiálním královským sídlem je kodaňský Amaliengorg Slot, který střeží královská garda. Na přítomnost královny upozorňuje vyvěšená standarta. V zámku Rosenborg Slot jsou zase uloženy dánské korunovační klenoty.

Dánská královna je ze stejného rodu jako britský princ Charles a jeho synové William a Henry z Walesu. Je to velmi všestranná osobnost, sama například ilustrovala dánské vydání knihy J. R. Tolkiena Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky.

8. Ať žije angličtina! Kodaň na kus řeči

Že si při cestování rádi povídáte s místními lidmi, ovšem znát všechny světové jazyky včetně dánštiny přeci jenom není jen tak? Pokud ovládáte angličtinu, pak v Kodani budete na dobré adrese.

Dobře anglicky tu totiž mluví snad každý, jako by angličtina byla jejich „druhým jazykem“. Navíc po prvním „oťukání“ jsou Dánové také velmi otevření a přátelští, takže Hej / Hi a hurá do příjemného popovídání. 

9. Typický dánský „chléb s máslem“ je z Kodaně

Obložený chléb smørrebrød ve variantě se slanečkemObložený chléb smørrebrød ve variantě se slanečkem

Cestování prochází žaludkem a kde jinde si dánskou kuchyni vychutnat lépe než v Kodani, kde světlo světa spatřilo také dánské národní jídlo Smørrebrød, tedy „chleba s máslem“? Kromě másla toho ovšem na hutném tmavém žitném chlebě leží mnohem víc.

Druhů Smørrebrødu je několik, nikdy ovšem nechybí plátek masa, ryby nebo sýra a obloha z čerstvé či nakládané zeleniny. Toto občerstvení vzniklo přibližně před sto lety v Kodani jako polední příloha k pivu.

Dánové si potrpí na kvalitu, a tak není divu, že se právě v této zemi nachází vysoký počet restaurací oceněných Michelinskou hvězdou a přímo v Kodani dokonce můžete navštívit nejlepší restauraci na světě – Geranium.

A co dál v Dánsku ochutnat? Rozhodně Frikadeller, ploché smažené karbanátky z mletého masa, slanečky, studenou kefírovou polévku… Tady si na jídelním lístku určitě vyberete.

10. Tak trochu alternativní svět

Myslíte, že by to chtělo tak trochu změnu? Trochu alternativy nikdy neuškodí, proto se v liberálním Dánsku vydejte do Svobodného státu Christiania, alternativní čtvrti a jednoho z nejstarších squatterských a hippie sídlišť v Evropě.

Je to území s vlastními zákony a s volnomyšlenkářským duchem na místě bývalého opuštěného vojenského pozemku. Žije si svým vlastním životem a dveře dobře naladěných návštěvníkům jsou vždy otevřeny.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Dánsko (Kodaň)

Objevte půvaby Kodaně

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Kodaně

Zájezdy do Kodaně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-kodan/Doporučujeme z Dánska

Nejnovější z DánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024