Vatikánská muzea: nejpřepychovější prostory světa

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 36894x

Vatikánská muzea jsou jedním z největších komplexů uměleckých sbírek na světě.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do VatikánuZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pořiďte si vstupenky k návštěvě muzeí předem a vyhnete se tak dlouhé frontě, nebudete litovat!

Vatikánské paláce (Palazzo Apostolico Vaticano) jsou komplexem nejpřepychovějších a nejčlenitějších muzejních celků na světě. Jejich rozloha je neuvěřitelných 5,5 hektarů. Tyto impozantní budovy se původně stavěly od 14. století jako důstojná sídla papežů.

Vatikánská muzea

V 18. století se začal komplex vatikánských paláců měnit na muzea. Prvními byly Posvátné muzeum (Museo Sacro) a Světské muzeum (Museo Profano), které je spojeno s nádhernou knihovnou.

Vatikánská muzea se mohou pochlubit jednou z největších sbírek na světě, kterou se podařilo shromáždit papežům v průběhu několika staletí.

Jedná se o velkou vzácnost i proto, že tyto interiéry nabízejí pohled na místnosti, které vymaloval Rafael. Exponáty jsou rozptýleny do stovek místností v několika muzeích. Pokud byste měli v plánu vidět vše, připravte se na 8 kilometrů dlouhou túru chodbami zdejších muzeí.

Budete se muset smířit s tím, že během jedné návštěvy vše nestihnete, avšak na prohlídku hlavních skvostů vám bude stačit několik hodin.

Snadnější orientaci získáte díky itineráři, který vám nabídne prohlídky od 45 minut až po 5 hodin. Každý itinerář začíná poblíž vchodu v Quattro Cancelli a končí v Sixtinské kapli

Muzea mají bezbariérový přístup a je sem povolen vstup i rodičům s kočárkem

Co byste si neměli nechat ujít?

I při časově omezené návštěvě muzeí byste neměli vynechat Stanze di Raffaello, skvostné expozice v Pinakotéce (obrazárně) a samozřejmě ani úžasnou Sixtinskou kapli. Stovky mramorových bust a soch můžete obdivovat v Museo Chiaramonti. Impozantní jsou i exponáty vystavené v Sále múz (Sala delle Muse) a v Sále řeckého kříže (Sala a Croce Greca).

Nejzajímavější historicky cenné sbírky naleznete v následujících častech Vatikánských muzeí.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Egyptské muzeum

Za návštěvu rozhodně stojí Egyptské muzeum (Museo Gregoriano Egizio), které založil Řehoř XVI. v roce 1839. Skládá se z deseti sálů, ve kterých jsou vystaveny sbírky egyptských artefaktů a předmětů, sarkofágy, papyry nebo dokonce mumie. Převážná část těchto exponátů byla dovezena do Říma už v éře starověku, a to jako kořist z válečných výprav. Mezi nejstarší památky této expozice patří sarkofágy z 3. až 2. tisíciletí př. n. l. Součástí egyptské sbírky je celá řada soch zvířat a postav z egyptské mytologie. Unikátem sbírky je reprodukce egyptské Knihy mrtvých.

Etruské muzeum 

Etruské muzeum (Museo Gregoriano Etrusco) založil také Řehoř XVI. o tři roky dříve než muzeum egyptské, tedy roku 1836. Etruské muzeum vystavuje sbírky nálezů z jižní Etrurie, dnešního Toskánska. Mezi nejzajímavější exponáty muzea patří sarkofágy, urny, reliéfy, kamenné nápisy a sochy z Chiusi, Vulci, Cerveteri, Orte, Palestriny atd. Součástí tohoto muzea jsou rovněž originály řeckých uměleckých děl (např. výzdoba athénského Parthenónu). Velmi pozoruhodnáí je sbírka asyrských reliéfů, etruské a řecké vázové keramiky. Naleznete tu i antický triumfální vůz (biga), který v minulosti sloužil jako papežský trůn v kostele Sv. Marka.

Galerie map

Jste-li obdivovateli práce kartografů, v Galerii map (Galleria delle Carte Geografiche) si přijdete na své. Naleznete zde 40 fresek ze 16. století, které vytvořil mnich Ignazio Danti, jemuž vymalování 120 metrů dlouhého koridoru mapami trvalo celé tři roky. Mapy znázorňují Itálii té doby.

Ať už si při své prohlídce vyberete jakoukoli část Vatikánských muzeí, všude vás budou okouzlovat poklady nevyčíslitelné hodnoty. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Vatikánu

Zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vatikanska-muzea/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024