Palác sv. Jakuba: jeden z nejstarších v Londýně

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 13630x

Palác sv. Jakuba, který leží kousek od Buckinghamského paláce, patří k vrcholným dílům tudorovské architektury.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Balkón paláce hraje v historii monarchie významnou úlohu? Své první projevy zde pronášejí korunovaní panovníci království

Palác sv. Jakuba, anglicky St. James's Palace, je jedním ze čtyř královských paláců ve městě, ve kterém oficiálně působili angličtí panovníci. Nachází se jen kousek od nynější královské rezidence, Buckinghamského paláce.

Své pojmenování získal podle svatého Jakuba, patrona nemocnice, která zde stávala původně. Tu nechal Jidřich VIII. přestavět na královské sídlo už v roce 1530. Červené cihly, z nichž je postaven i jeho hranaté věže napovídají, že jde o typický příklad architektury doby Tudorovců.

V 17. století, kdy vyhořel Whitehallský palác, se palác sv. Jakuba stal sídlem panovníka, a to až do doby než se královská rodina rozhodla zvelebit a osídlit palác Buckinghamský. Důvodem přestěhování byl zčásti opět požár, který se nevyhnul ani sv. Jakubovi a fatálně jej poničil. Z původní stavby se tak dochovala pouze brána, ke které se dá dojít z ulice Pall Mall.

Současnost

Palác sv. JakubaPalác sv. Jakuba

V současnosti je oficiální rezidencí princezny Anny, dcery Alžběty II., formálním sídlem královského soudu a rovněž se zde akreditují zahraniční diplomaté.

K paláci se nejsnadněji dostanete ze zastávky metra Green Park (linky: Jubillee, Piccadilly a Victoria), nebo Piccadilly Circus (linky: Bakerloo a Piccadilly). Můžete jít i pěšky od Buckinghamského paláce.

Pokud obdivujte unikátní tudorovskou architekturu, palác sv. Jakuba je pro vás tou správnou volbou. A kdyby vám to náhodou nestačilo, můžete se zajet podívat na další tudorovský skvost, Hampton Court v oblasti Richmond.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-st-james-s/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024