Győr: barokní chlouba Maďarska s úžasnými lázněmi

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 11. 2018 • Přečteno 32234x

Považovat Győr jen za průmyslové město by byla zbytečná chyba. Jeho chloubou jsou i úžasné lázně a starobylé živoucí městské centrum.

Vyberte si z našich zájezdů do LucemburskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Od roku 1993 sídlí v Győru výrobní závod AUDI? Vyrábějí se tu i motory pro vozy Lamborghini a Porsche.

Maďarské město Győr [ďér], česky někdy označované i jako Ráb, je městem s největším množstvím významných stavebních památek v západním Maďarsku. Jedno z největších maďarských měst a důležité obchodní a průmyslové centrum se chlubí kouzelným barokním městským jádrem i léčebnými termálními lázněmi se spoustou zábavních atrakcí jakožto místem dokonalého odpočinku. Starobylé i živoucí město leží v srdci Kisaföldu, maďarské Malé nížiny.

Jméno města Győr je odvozeno od slova gyuru, kterým jedni ze zdejších prvních osadníků Avaři označovali kruhovou pevnost. Během turecké nadvlády Uher, kdy v Győru sídlili Habsburkové, se vžilo německé označení města Raab – podle řeky Rába, která městem protéká, a potažmo podle římského tábora Arrabona, který tu stával a se jménem řeky souvisel. Není od věci, že prsten se dnes maďarsky řekne gyűrű.

Trumfy města: lázně a barokní centrum

Příjemná relaxace v lázních Příjemná relaxace v lázních

Rába není jedinou řekou ve městě, připojují se k ní taky Rábca a Mošonský Dunaj. Navíc tu vyvěrají termální a léčivé prameny, díky kterým mohly být v Győru založeny oblíbené lázně. Nedávno prošly modernizací a pyšní se sedacími i zážitkovými bazény, atrakcemi i bary s přístupem přímo z vody. Děti jsou v nich rovněž vítány.

Atmosféru starobylého a přitom živoucího města nejlépe nasajete v jeho historickém barokním centru plném zrekonstruovaných domů a památkově chráněných objektů. Po Budapešti a Šoproni jich tu údajně mají nejvíc v celém Maďarsku.

Všem dominuje věž někdejšího biskupského paláce (či hradu) ze 13. století. Biskupství ve městě založil před více než tisíci lety král – svatý Štěpán. Biskupský hrad stojí na někdejším nejvyšším bodě ve městě, které bylo už kdysi založeno na pahorku Káptalandomb, na němž dodnes můžete obdivovat také mnoho dalších historických památek.

Kostely, záhady i vzácná relikvie

Opatský dům v GyőruOpatský dům v Győru

Eklektická katedrála Panny Marie byla v minulosti několikrát přestavovaná a budova je tak zvláštní směsicí různých architektonických stylů. V převážně barokním interiéru lze obdivovat nádherné fresky či oltářní obraz, který je dílem Franze Antona Maulbertsche.

Součástí je kaple sv. Ladislava, ukrývající vzácnou relikvii: pozlacenou stříbrnou hermu sv. Ladislava. Vznikla při příležitosti prohlášení krále za svatého a jde o vzácné dílo maďarského kovorytectví.

Jedním z nejhezčích barokních náměstí ve městě je Bécsi kapu tér (U Vídeňské brány). V 18. století údajně uniklo záplavě díky zázračné soše Panny Marie umístěné v kapli sousedící se zdejším karmelitánským kostelem. Stavba kostela z 18. století byla ovlivněna italským barokem. Uvnitř je k vidění barokní madona, připisovaná Giovannimu Giulinimu z Benátek.

Náměstí Széchenyi tér dominují dvě věže jezuitského kostela sv. Ignáce z Loyoly s prostou barokní fasádou. Zdobí ho sochy sv. Jana Nepomuckého, Jana Evangelisty, sv. Ondřeje a sv. Františka z Borgie. Nad portálem bdí madona a ve štítě socha zakladatele jezuitského řádu.

Opatský dům (Ápatúr ház) na protější straně náměstí je považován za nejhezčí barokní dům ve městě. V 18. století ho nechal postavit opat benediktinského kláštera v Pannonhalmě. Na rohu nedalekého domu U Železného špalku (Vastuskós ház) je umístěn špalek, do kterého údajně musel zatlouci hřebík každý vandrující tovaryš, který v minulosti město navštívil. Dnes je v domě umístěno muzeum obrazů z 20. století, pyšní se i díly Chagalla či Picassa.

Novější stavbou je rozlehlá budova radnice (Városháza). Byla postavena v 19. století a její věž dosahuje výšky téměř 60 metrů. Stojí nedaleko vlakového i autobusového nádraží.

Železný kohout a zdejší slavná rodačka

Věž biskupského hradu, katedrála a řeka Rába Věž biskupského hradu, katedrála a řeka Rába

Jen pár kroků od náměstí je k vidění snad nejhezčí a nejtypičtější barokní pomník ve městě: osmimetrová socha Archy úmluvy (Frigyszekrény szobor), kterou v roce 1731 vytvořil sochař Antonio Conradi. Nad reliéfem s Ježíšem Kristem a římským vojákem jsou znázorněni dva andělé nesoucí Archu úmluvy do nebe.

Až ve městě potkáte symbol železného kohouta, vzpomeňte si na legendu, která se k němu váže: v době turecké nadvlády hrozil turecký guvernér místním, že město se Turků nezbaví do té doby, dokud korouhev ve tvaru železného kohouta umístěná na městských hradbách nezakokrhá. Místní odvážný mládenec tak vylezl na hradby ke kohoutovi a zakokrhal. Druhý den dorazilo k městu osvobozující vojsko. Jednoho takového železného kohouta najdete na kašně na náměstí U Dunajské brány (Duna kapu tér).

A nakonec tip pro obdivovatele glazovaných terakotových sošek Margit Kovácsové. Navštivte v Győru její muzeum. Jedna z nejvýznamnějších maďarských sochařek a keramiček se tu totiž roku 1902 narodila. Muzeum se nachází v ulici Apáca utca 1. Větší část díla Margit Kovácsové je vystavena v jejím milovaném Szentendre.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Lucembursko

Mějte oči pro Lucembursko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lucemburska

Zájezdy do Lucemburska

Nejbližší volný zájezd již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/gyor/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024