5 tipů, kam z Říma k moři: poradíme vám, která pláž bude ta „vaše“, a přidáme jeden tip navíc

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 127338x

Připravili jsme pro vás několik tipů, kam z Říma vyrazit k moři.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Výraz lido pochází z latinského litus, tedy pobřeží?

Jet na letní „koupací“ dovolenou do Říma by asi nikoho ani nenapadlo, ovšem odpočinek u moře během poznávání památek věčného města je skutečně osvěžující. I Římané ve chvílích volna s oblibou zdvihají kotvy a míří na pláž. Poradíme vám, kam se za koupáním a sluněním vydat, a máme i jeden sladkovodní tip navíc.

Samotní Římané volí buď „moře Římanů“ v Ostii, anebo když jim to časové možnosti dovolí, užívají si Tyrhénské moře na plážích severně i jižně od města. Zvolit jednu TOP pláž v okolí Říma ale není vůbec jednoduché.

Někdo vyhledává romantické liduprázdné pláže, jiný si zase rád užívá plážové veselí v obležení desítek dalších lidí. Pro někoho je základním vodítkem čistota vody, pro jiného vybavenost pláží či jejich dostupnost.

Pláže v okolí Říma nabízejí tak trochu od každého něco. Nechte se inspirovat, kam vyrazit na tu „svou“ pláž číslo jedna.

1. Lido di Ostia a „cancelli“ – lidová pláž a „moře Římanů“

Lido di OstiaLido di Ostia

Moři v Ostii se přezdívá „moře Římanů“, protože zdejší pláže jsou pro většinu obyvatel věčného města nejbližší a zároveň nejdostupnější. Z centra Říma sem totiž jen něco málo přes půl hodiny jede příměstský vlak, a to ze zastávky Porta San Paolo (těsně sousedící se zastávkou metra B Piramide).

Na stovky metrů dlouhé pláži si můžete pronajmout lehátka a slunečníky, na některých lidech dokonce i „nostalgické“ převlékací kabinky. Bary, restaurace, toalety a sprchy jsou na soukromých plážích samozřejmostí.

Nechybějí ani (skromné) úseky s volným vstupem na pláž, a protože Lido di Ostia je nefalšovaným letoviskem, dost možná vás tu zláká i korzování po udržované přímořské promenádě či posedávání v některém z mnoha místních restauračních podniků.

Hledáte-li pláž, kde bude přeci jenom méně lidí, a přesto nechcete cestovat příliš daleko, pak z Ostie zamiřte směrem na jih. Podél silnice směřující do obcí Castel Fusano a Castel Porziano jsou tzv. cancelli – očíslované vstupy na pláže. Některé z nich jsou vybavené, jiné naopak volné. Autobus, který z Ostie tímto směrem vyjíždí, zastavuje u všech vstupů, stačí si jen vybrat…

2. Torvajanica  bohaté vyžití i „opuštěné“ pláže na okraji města 

TorvajanicaTorvajanica

Pokud máte k dispozici auto a za vodními radovánkami nechcete od Říma odjíždět moc daleko, pak je ideální volbou Torvajanica. I tady bývá městská pláž zvlášť o víkendech hodně přeplněná, nicméně vodních radovánek a sportovního vyžití si tu tak jako tak můžete užívat do sytosti.

Vstup do moře je v Torvajanice, tak jako téměř všude v okolí Říma, velmi pozvolný a stovky metrů dlouhé pláže lákají k dlouhým procházkám podél moře. Někdy se tu takto prochází dokonce více lidí, než se jich koupe ve vodě.

Pláže na okraji města, zejména ty směrem na sever, jsou ideální pro ty, kteří vyhledávají volné a „opuštěnější“ pláže, kde se scházejí spíše místní. Voda je tu pěkně čistá, písek rozpálený a často i plný mušliček.

3. Sabaudia, Sperlonga  křišťálově čistá voda a malebné okolí

SabaudiaSabaudia

Na křišťálově čistou vodu a malebné okolí lákají pláže v obcích Sabaudia, Sperlonga  a dalších v okolí, například v Gaetě. Nacházejí se přibližně na půli cesty mezi Římem a Neapolí.

Sperlonga je malebné městečko postavené na skále, které bylo už kdysi dávno útočištěm nejurozenějších Římanů, a onen pocit výjimečnosti si chtějí užít všichni, proto zdejší dlouhé pláže zejména o víkendech takřka praskají ve švech. Nic jim to ale neubírá na podmanivém kouzlu.

Voda je tu skutečně velmi čistá a vyhřátá. Nemáte-li k dispozici auto, pak nejlepším způsobem, jak se sem dostat, je jet vlakem do Fondi a dále pokračovat autobusem.

Mnohem složitější je dostat se hromadnou dopravou do Sabaudie. Máte-li však k dispozici automobil či motorku, zdejší pláž je velmi atraktivní. Průzračně čistá voda je jakousi třešničkou na dortu k okolní přírodě.

Pláž a příjezdovou silnici na opačné straně od moře nelemuje město, ale jezero Lago di Sabaudia. Výhled na tuto oblast ocení zejména milovníci turistiky, kteří by se vydali zdolat okolní kopce v národním parku Circeo. Výlet je to ovšem pouze pro skutečně zdatné turisty.

4. Santa Marinella, Santa Severa  z Říma pohodlně vlakem až na pláž

Santa SeveraSanta Severa

Čím dál od Říma se k moři vydáte, tím bude voda čistší. Obecně k čistějším patří pláže spíše na jih od města. Směrem na sever lze doporučit pláže v Santa Marinella či v Santa Severa. Na obě se pohodlně dostanete vlakem.  

Pláž v Santa Marinella nepatří k těm největším, a tak může být hledání volného místa občas trochu oříšek. Volněji je v Santa Severa, kde pláži dominuje středověký hrad. V letních měsících se tu konají různé kulturní a sportovní akce.

Vstup do moře je v těchto místech o něco málo prudší, než jinde, a také tu často fouká vítr, který přináší ty pravé mořské vlny. Zdá se, že i voda je tu o trochu slanější než jinde. Rozpálený písek je na plážích směrem na sever od Říma dost tmavý, někdy až černý – důvodem je jeho lávový původ.

5. Fregene  „šik“ díky filmovým režisérům

FregeneFregene

Letovisko Fregene měli kdysi v oblibě filmoví režiséři a další římská smetánka. Onen punc „šik“ pláže si Fregene stále udržuje.

Voda tu sice není zrovna nejčistší, ovšem její azurově modrou barvu vynahrazují vyhledávané elegantní bary a restaurace přímo na pláži. Velmi oblíbené jsou ve Fregene aperitivy, podávané přímo na bílých prostěradlech na pláži. Navíc kromě slunečníků a lehátek si tu můžete pronajmout i romantické postele s nebesy.

Tip navíc: Jezero Albano 

Lago Albano a Castel GandolfoLago Albano a Castel Gandolfo

Chcete z Říma vyrazit k vodě, ale ta slaná vás příliš neláká, anebo prostě chcete vyzkoušet něco nového? Pak se vydejte k některému z jezer v jeho okolí.

Volbou číslo jedna je jezero (lago) Albano. Dostane vás okolní příroda v malebné oblasti Castelli Romani, čistá voda a klid, který tu panuje. Na vybavené pláži si lze zapůjčit i lodičky či šlapadla.

O kouzlu tohoto místa nelze dlouho pochybovat, vždyť i papeži si kdysi právě vysoko nad tímto jezerem zařídili v Castel Gandolfo své letní sídlo.

Pár rad na závěr

Moře v okolí ŘímaMoře v okolí Říma

Na všech plážích v okolí Říma najdete jak vybavené úseky, kde je možnost půjčit si lehátka či slunečníky, tak úseky s volným vstupem. I na některých volných částech je možnost si slunečník nebo lehátko pronajmout.

O občerstvení se kromě plážových barů a restaurací starají všudypřítomní Bangladéšané a jiní prodejci. Chodí přímo po pláži a kromě občerstvení nabízejí také klobouky, brýle, plážová prostěradla, šperky, plavky a někteří i masáže či dočasné tetování. S těmito prodejci se o ceně vyplatí smlouvat.

Ať už zvolíte jakoukoli pláž, důležité je si pobyt u moře užít. Bez něj by to prostě v létě v Itálii nebylo ono.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-tipu-kam-z-rima-k-mori/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024