Beatleweek: největší hudební svátek pro milovníky The Beatles

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 2. 2024 • Přečteno 1527x

Beatleweek je největší festival věnovaný odkazu „The Fab Four“ (jak se Beatles často přezdívá). Každoročně se zde scházejí jejich skalní i příležitostní fanoušci.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr – to jsou jména, která asi nemusíme dále představovat. V anglickém Liverpoolu, kde Brouci vyrůstali a začínali svou hvězdnou kariéru, se jako každý rok sejde na 70 špičkových Beatles revivalů, které zahrají nesmrtelné hity milované nejen Brity. International Beatleweek, který se pravidelně koná už od roku 1977, letos proběhne v týdnu od 21. do 27. srpna.

Beatles, kam jen ucho doslechne

Beatleweek je největší festival věnovaný odkazu „The Fab Four“ (jak se Beatles často přezdívá). Každoročně se zde scházejí jejich skalní i příležitostní fanoušci. V minulých letech někteří dokonce přijeli na kolech až z dalekého Švédska!

Organizátorem festivalu je proslulý podzemní klub The Cavern Club, kde také na třech pódiích probíhá hlavní program. Právě tady totiž Beatles hrávali v začátcích své kariéry. Každou hodinu hraje jiná kapela, mezi nimi třeba The Fab Four z USA, The Analogues z Nizozemí, nebo The Beatles z Chile.

Kapely vystoupí také přímo na ulici, v koncertní síni Philharmonic Hall, nově otevřeném Yoko Ono Lennon Centre a dalších klubech. Program zahrnuje také výroční akce a vzpomínková setkání se známými osobnostmi. V těchto dnech město zkrátka žije svou kapelou ještě více než obvykle.

Festivalové vstupenky lze koupit samostatně nebo s ubytováním a jejich cena se pohybuje v rozpětí od 130 do 600 liber, v závislosti na zvoleném programu.

Domovská stage The Cavern Club

The Cavern ClubThe Cavern Club

Cavern Club má v historii kapely nezastupitelné místo. Původně jazzový klub byl otevřen v roce 1957, později se ale stal středobodem britské rockové scény. Kromě Beatles si tady zahráli The Rolling Stones, Queen, Black Sabbath, Elton John a další hudební velikáni.

Původní prostory klubu musely být v roce 1973 zasypány z důvodu stavebních prací na liverpoolském metru. To však majitele neodradilo a klub v prakticky nezměněné podobě přesunuli do protější ulice (Mathew Street), kde funguje dodnes.

Brouci tady během let 1961 až 1963 odehráli neuvěřitelných 292 koncertů. Ten úplně první připadl na 9. února 1961. V té době už za sebou kapela měla sérii vystoupení v německém Hamburku, dostat se na pódium domácího klubu byl však poměrně tvrdý oříšek.

Mona Best, máma původního bubeníka Peta Besta, která byla úplně první (a samozřejmě neplacenou) manažerkou kapely, musela doslova uprosit tehdejšího manažera klubu, aby dal mladíkům šanci vystoupit alespoň v nepopulárním čase během obědové pauzy. Za své první vystoupení dostali rovné 3 libry. Hrát v tomhle klubu ale prostě bylo něco!

Čtení na podobné témaThe Cavern Club: místo, kde začínali slavní BeatlesPřečíst

Netrvalo dlouho a z obědových vystoupení se Brouci díky vlastnímu talentu a dovednostem hudebního manažera Briana Epsteina vyšplhali do pozice jedné z nejúspěšnějších skupin všech dob.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Muzeum, památník a další broučí stopy

Pořiďte si fotku s celou skupinouPořiďte si fotku s celou skupinou

Pokud jsou Beatles vaše srdcovka, ale festival nestíháte, nevěšte hlavu. V Liverpoolu je spousta míst, která jsou s kapelou nějakým způsobem propojena. A na návštěvu anglického města (třeba právě s námi) je správná doba kdykoliv.

Po stopách kapely se můžete vydat do muzea The Beatles Story, které najdete ve stylových prostorách Albertových doků. Bohatá interaktivní expozice se zaměřuje nejen na samotnou hudební tvorbu, ale vypráví také životní příběhy jednotlivých členů. Muzeum bylo otevřeno v roce 1990 a je to vůbec největší a nejucelenější muzeum věnované Beatles.

Ujít si nenechte ani památník Beatles na Pier Head u řeky Mersey. Bronzoví sympaťáci v nadživotní velikosti se vám do deníku sice nepodepíšou, originální fotka se ale v rodinném albu bude vyjímat určitě.

O pár ulic dále stojí socha Eleanor Rigby, postavy ze stejnojmenné skladby z roku 1966. Mezi fanoušky se traduje, že byla inspirována skutečnou ženou, pokojskou, jejíž hrob stojí před kostelem sv. Petra ve Wooltonu, kde se Paul seznámil s Johnem. Sám Paul, který je hlavním autorem textu, ale tuto historku popřel.

Oblíbená je také tzv. Magical Mystery Tour (pojmenovaná podle stejnojmenného alba a televizního filmu), během které vás průvodci zavezou do rodných domů či škol hudebníků i na místa, která znáte z některých jejich hitů. Večer pak můžete vyrazit na Beatles Pub Crawl, který vás provede po klubech a hospůdkách, kam si Brouci rádi skočili na skleničku.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/beatleweek/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024