The Cavern Club: místo, kde začínali slavní Beatles

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 8. 2017 • Přečteno 4537x

Původní Cavern Club byl v březnu 1973 uzavřen a zasypán během stavebních prací na podzemní kolejové spirále Merseyrail.

Vyberte si z našich zájezdů do LiverpooluZobrazit zájezdy

Liverpool je město, které může na první pohled působit poněkud obyčejným dojmem. Opak je však pravdou. Právě zde se zrodila legendární skupina The Beatles, jejíž dědictví přiláká podle odhadů liverpoolského turistického úřadu zhruba milión návštěvníků každoročně, kteří se po stopách této nesmrtelné kapely vydávají.

The Cavern Club: tady začínali The Beatles

Interiér klubuInteriér klubu

Asi žádná jiná kapela na světě není tak silně spojena s určitým městem jako The Beatles s Liverpoolem. A to i navzdory tomu, že je to už hezkých pár desítek let, co se její členové z Liverpoolu odstěhovali. Jejich rodné město i nadále přitahuje statisíce turistů.

Z nepřeberného množství míst a budov, které s působením slavné kapely souvisí, rozhodně stojí za zmínku legendární Cavern Club, kde ve čtvrtek 9. února 1961 odehrála kapela The Beatles svůj první koncert, a odstartovala tak hvězdnou kariéru. Jedná se o téměř přesnou repliku postavenou v 80. letech z cihel původního klubu.

Původní The Cavern Club byl v březnu 1973 uzavřen a zasypán během stavebních prací na podzemní kolejové spirále Merseyrail. Nynější klub naleznete naproti jeho původnímu místu v nenápadné uličce Mathew Street. Normálně byste do ní pravděpodobně ani nevkročili, jelikož na první pohled není ničím zajímavá.

Klub však stoprocentně poznáte. Značí jej prapor s hrdým nápisem „Místo zrodu The Beatles“. Hlavní turistickou atrakcí klubu je především jeho přední část se slavným jevištěm, kam celodenně proudí davy turistů, aby si zde pořídili fotografie. Další kluby založené na počest originálního The Cavern Club naleznete v Dallasu, Buenos Aires, Tokiu, Wellingtonu nebo Costa Teguise na Lanzarote.

Cavern Pub, socha Johna Lennona a zeď slávy

Socha Johna LennonaSocha Johna Lennona

Naproti Cavern Clubu v Mathew Street naleznete i stejnojmennou hospodu Cavern Pub, před jejímž vchodem se ledabyle opírá o „zeď slávy“ socha Johna Lennona, u které si žádný věrný fanoušek Beatles nezapomene pořídit památeční fotografii. Již zmíněnou zeď slávy tvoří cihly popsané jmény známých i pozapomenutých kapel a hudebníků, kteří si v klubu The Cavern zahráli.

Vedle Queen a Rolling Stones zde naleznete i jména jako Chuck Berry, Judas Priest, Oasis, Status Quo, Elton John nebo Suzie Quatro. Uvnitř Cavern Pub si pak můžeme na stěnách a ve vitrínách prohlédnout spousty fotografií a memorabilií Beatles, ale i dalších zpěváků a skupin, kteří zde vystoupili – včetně Paula McCartneyho.

Hned za rohem narazíte na další známou sochu, fiktivní postavu z písně Beatles, Eleanor Rigby. Sousoší vytvořené na počest posledního koncertu v Cavern klubu 5. prosince 1965.

Nejnovější připomínku slavných Brouků nyní naleznete přímo v centru města, na místě zvaném Pier Head. Socha vážící 1,2 tuny znázorňuje čtveřici hudebníků v oblecích s kravatami a kabáty v nadživotní velikosti. Odhalena byla u příležitosti 50. výročí posledního koncertu Beatles ve městě, které Liverpoolu dopřál právě The Cavern Club.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Anglie / Velká Británie (Liverpool)

Za legendami Liverpoolu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Liverpoolu

Zájezdy do Liverpoolu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 7. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/the-cavern-club/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024