Adventní Londýn: nákupy, bruslení a město projasněné světelnou hrou

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21432x

Ten hlavní sváteční den nastává v Anglii vždy až 25. prosince.

2 zájezdy na téma: Advent – LondýnZobrazit zájezdy

Víte, že...

Hlavní sváteční den nastává v Anglii vždy až 25. prosince? Dárky jim nosí Father Christmas neboli Otec Vánoc.

Vánoce jsou obdobím zvláštní atmosféry plné tradic a těšení se na dny klidu a pohody. Shánění dárků, zběsilé uklízení a pečení vánočního cukroví proto letos raději rovnou vyměňte za slavnostní kouzlo metropole britského království, Londýna!

Na bohatě prostřeném vánočním stole nemůže chybět ani pečený krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou ani tradiční anglický vánoční pudink. A k tomu všemu si ještě Angličané hrdlem prolévají litry svařeného vína.

1. Hledáte inspiraci pro zajímavé i pompézní osvětlení? Stačí navštívit předvánoční Londýn!

Ve skutečnosti možná nic necharakterizuje londýnské svátky lépe než vánoční světelná výzdoba, která Londýnu každoročně přidává na světelné kráse. O adventu a Vánocích se Londýn doslova rozzáří. Do ulic metropole pronikne nová energie, vánoční pohoda, neutuchající dobrá nálada a celé město se rázem projasní šňůrami drobných světýlek…

Potemnělý Londýn se vůbec poprvé rozzáří už na začátku listopadu. Slavnostní rozsvícení, které obvykle doprovází hudební doprovod a velkolepá oslava v ulicích, si nenechají ujít ani populární tváře celebrit.

Oxford Street: neděle 1. listopadu
Westfield London: pátek 6. listopadu
Harrods: sobota 7. listopadu
Covent Garden: čtvrtek 12. listopadu
Regent Street: neděle 15. listopadu
Trafalgar Square Christmas Tree: čtvrtek 3. prosince (vždy první čtvrtek v prosinci)

2. Rádi byste zažili nakupování všemi smysly? Pospěšte si na Oxford Street!

Vánoční ozdoba na Oxford StreetVánoční ozdoba na Oxford Street

Hlavní nákupní ulice v Londýně – Oxford Street se do vánočního hávu zahalí mezi prvními. Během neděle 1. listopadu na ulici zcela utichne doprava, a to v době od 14:00 hod do 18:30 hod. 56. ročník této velmi populární akce je letos sponzorován dánskou šperkařskou značkou světového jména – Pandorou, u jejíhož vlajkového obchodu bude také vybudováno velké pódium.

Čtení na podobné témaOxford Street: Nejznámější nákupní třída aneb Jedno z must see LondýnaPřečíst

Účast každoročně přislíbí jak oblíbené hvězdy, tak také nejžhavější (hudební) talenty. Obchodníci pak během tohoto dne poskytují zajímavé slevy a speciální nabídky.

Pokud máte v plánu návštěvu některého z oblíbených obchodů na Oxford Street nebo Regent Street, pak si nákupy raději nechte, až se setmí. Navodí to ve vás totiž neuvěřitelně romantickou atmosféru. Prohlídka nápadité světelné výzdoby ve výlohách i v ulicích vás nebude nic stát, ale určitě bude stát za to!

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Nechcete se v předvánočním Londýně nudit? Pak vyrazte do zábavního parku…

Jeden z největších parků v centru Londýna (a současně jeden z královských parků) se v zimních měsících promění v zimní pohádku, ve které je vše bílé jako cukr.

Bruslení ve vánočním Hyde ParkuBruslení ve vánočním Hyde Parku

Nechybí bary, kavárny a restaurace, bavorská vesnička s klobáskami, horké nápoje na zahřátí, velký vánoční trh s tradičním občerstvením a rukodělnými výrobky, strašidelný dům, obří ruské kolo, ledové skluzavky, horská dráha aj. Můžete si tady zabruslit, navštívit magické ledové království s kouzelnými sochami z ledu… a máte-li s sebou děti, určitě byste je měli zavést ke skřítkům a k Otci Vánoc, jenž je v současnosti spojován spíše se Santa Clausem.

4. Nevíte, jak letos nazdobit vánoční stromek? Tvůrčí jiskru zažehněte na Trafalgar Square…

Vánoční strom na Trafalgar SquareVánoční strom na Trafalgar Square

Pravidelně již od roku 1947 se rok co rok může Trafalgar Square pochlubit opravdu honosným vánočním stromem, který Britům daruje Norsko (Oslo) jako poděkování za pomoc norskému lidu a králi během 2. světové války.

Vánoční strom, jehož skácení se přímo v Norsku účastní také sám starosta Westminsteru, bývá obvykle přes 20 metrů vysoký a 5060 let starý. Světelná výzdoba v norském duchu, jež čítá hned pět stovek světel, se za účasti starosty Osla slavnostně spustí již tradičně 1. čtvrtek v prosinci a město bude zdobit až do 6. ledna, kdy bude strom odstraněn, seštěpkován a použit do kompostu.

5. Sváteční kultura bez Čajkovského Louskáčka? Co by to bylo za (londýnské) Vánoce!

Mnozí Londýňané (a nejen ti) si své svátky dnes už vůbec neumí představit bez Čajkovského Louskáčka, jenž patří mezi stálice klasického repertoáru těch nejlepších baletních souborů na světě. Vždyť kde jinde si lépe vychutnáte pohádkové vyprávění o kouzle Vánoc, jež dovede (pro)měnit i lidské povahy, než v Londýně, kam se tento vlídný příběh rok co rok vrací, aby udělal radost malý i velkým.

Anglický národní balet, jehož patronkou kdysi bývala i lady Diana, největší celebrita tehdejšího světa, ale nepředstaví jen půvabný tanec na sněhových vločkách. Nastudování představení v jeho podání je totiž víc netradiční než tradiční. Nechte se překvapit!

6. Jak asi kdysi vypadaly pravé anglické Vánoce? To zjistíte v Geffrye Museum…

Geffrye MuseumGeffrye Museum

Geffrye Museum na Kingsland Road v Londýnském obvodu Hackney mapuje proměny stylu anglického domácího interiéru v sérii místností z jednotlivých období, a to od roku 1600 až do dnešních dní.

Během období okolo Vánoc se 12 pokojů oblékne do autentického slavnostního oděvu a vy tak můžete snadno zjistit, jak se v Anglii kdysi trávily Vánoce, jak vypadala slavnostní tabule… Rovněž poznáte, jak v Anglii vznikly dodnes oblíbené tradiční vánoční zvyky a tradice, jako je líbání pod jmelím, zdobení stromečku, pořádání vánočních večírků… Tyto speciální prohlídky jsou přístupné od konce listopadu až do začátku ledna.

7. Britský humor a britská kuchyně? Ano, dohromady to jde a docela dobře!

Anglické vánoce by nebyly kompletní bez vánočního pudinkuAnglické vánoce by nebyly kompletní bez vánočního pudinku

Máte rádi pudink? Nepanikařte, nebudeme vás nutit ochutnávat tradiční anglický vánoční pudink, moc dobře víme, že nemá zrovna valnou pověst. Jen vás chceme upozornit na jeden docela zajímavý charitativní štafetový běh, který se v živé oblasti Covent Garden koná pravidelně již od roku 1980 a letos proběhne 5. prosince. Během závodu si to mezi sebou rozdají v opravdu bláznivých pestrobarevných kostýmech kolegové a kamarádi, kteří běží s podnosem, na němž trůní vánoční pudink.

Fakt, že si všichni společně užijí sportovní den plný zábavy, je však až druhořadý. Nejdůležitější je to, že všechny získané peníze obratem putují na výzkum rakoviny. Sežeňte partu šesti přátel (včetně vás samotných), svůj tým zaregistrujte a pak už se jen bavte pro dobrou věc.

8. Chcete se pobavit i poučit? Zvolte správný směr – Přírodovědné muzeum

Výzdoba a kluziště na Somerset HouseVýzdoba a kluziště na Somerset House

Půjčte si brusle a vyrazte na led! Bruslení na ledovém kluzišti u Přírodovědného muzea (The Natural History Museum) odstartuje již 29. října a do sváteční nálady vás zaručeně dostane na celý zbytek dne! Velký vánoční strom, sváteční hudba, vánoční stánky, to vše se nese ve velmi slavnostním duchu.

Vezměte pár přátel nebo rodinu a naplánujte si den s trochou historie i zábavy během večerního bruslení. Obyvatelé Londýna bruslí opravdu rádi, o čemž svědčí i velký počet ledových kluzišť. Mnohá z nich najdete na známých místech, jako je Somerset House, Alexandra Palace, Hamtpon Court atd.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Adventní Londýn

Prožijte advent v Londýně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Advent

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/adventni-londyn/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024