Slunovrat ve Stonehenge: posvátná síla slunce, mimozemšťané a několikatisícový dav

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 13421x

Každoročně do Stonehenge přijíždí tisíce lidí, aby na vlastní kůži zažily východ slunce v jeho největší síle.

7 zájezdů na téma: Mystika Zobrazit zájezdy

Doporučujeme

Pokud si chcete magii tohoto místa vychutnat co nejvíce, navštivte Stonehenge o Slunovratu. Budete mít možnost dostat se zdarma k jednotlivým kamenům a sáhnout si na ně, což se vám nikdy jindy nepodaří.

Stonehenge přitahuje badatele odnepaměti. Snaží se najít odpovědi na tři základní otázky: kdo, jak a proč? Tedy kdo komplex postavil, jak se mu ve třetím tisíciletí před naším letopočtem podařilo přesunout a vztyčit nesmírně těžké kameny a proč to vlastně udělal? Abychom ale pochopili význam slunovratu ve Stonehenge, je třeba zabývat se třetí a nejzajímavější otázkou – k čemu mělo dílo sloužit? 

Teorie jsou různé – ty střízlivé hovoří o pradávné svatyni či astronomické observatoři, ty méně pravděpodobné o lázních nebo přistávací ploše pro mimozemšťany. Buď jak buď, teorie, ke které se v současné době přiklání většina vědců, je ta, že Stonehenge můžeme považovat za nejstarší příklad kosmického chrámu. „Konkurenční“ stavby najdeme jen v Jeruzalémě, Hieropoli a podobných posvátných centrech starověkého světa.

Obřad? Jen co to hvězdy dovolí

Místo sloužilo jako obřadiště Místo sloužilo jako obřadiště

Chrám, jako je Stonehenge, býval ve starověku místem vzývání boha, potažmo bohů, kterým byl zasvěcen. Komplex Stonehenge má solární a lunární orientaci, která z něj činí sluneční a měsíční chrám. Síly Slunce a Měsíce nebyly uctívány jako bohové v pravém slova smyslu, ale jako symboly dvou velkých přírodních principů – ženského a mužského. Stonehenge byl tedy pravděpodobně postaven proto, aby tyto principy oslavoval, přitahoval tak kosmické síly a díky tomu umožnil lidem sladit jejich životy s přírodou a ročními obdobími.

Kosmické chrámy byly stavěny se zřetelem na nebeská tělesa – Měsíc a Slunce. Jejich světlo, které proniká do chrámu, umožňovalo vykonávat nejrůznější obřady.

Slunce je pánem kamenného chrámu

V sílu slunce věřili lidé kdysi a věří v ní i dnes V sílu slunce věřili lidé kdysi a věří v ní i dnes

Základní astronomickou charakteristikou kamenného komplexu je to, že jeho osa je orientována na východ slunce o letním slunovratu a na západ slunce o zimním slunovratu v opačném směru. Letní slunovrat probíhá ve dnech kolem 21. a 22. června a Slunce při něm ve svém relativním pohybu vůči zemi dosahuje své nejsevernější polohy.

V tento den Slunce vychází v nejsevernějším bodě své dráhy přesně nad tzv. Patním kamenem u příchodové cesty do Stonehenge a sleduje osu chrámu. Přes Patní kámen totiž paprsky proudí přímo doprostřed podkovy uvnitř komplexu a vytváří tak pro diváky nádhernou podívanou.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Oslavy slunovratu tehdy a dnes

Z původně malého setkání je dnes davová záležitost Z původně malého setkání je dnes davová záležitost

Slunovrat je obdobím oslavovaným ve všech koutech světa lidmi různého vyznání. Keltové v den slunovratu pořádali slavnosti, vykonávali posvátné rituály, uzavírali svatby a sbírali léčivé byliny, protože ty prý mají v den slunovratu největší účinnost. Síla Slunce je totiž největší z celého roku.

Současné oslavy slunovratu jsou nezapomenutelným zážitkem a jedinečnou možností, jak poznat jednu z nejpozoruhodnějších staveb evropské minulosti. Nespornou výhodou je to, že účastníci oslav mají možnost dostat se zdarma k jednotlivým kamenům, sáhnout si na ně a slavit přímo uprostřed bájného chrámu. Toho se totiž při běžné prohlídce monumentu nedočkáte. Návštěvník má možnost procházet se jen po vyznačených cestách kolem kamenného komplexu.  

Punkáči, Hare Krišna i hipíci

Slunovrat ve Stonehenge láká různorodé návštěvníkySlunovrat ve Stonehenge láká různorodé návštěvníky

Pokud do Stonehenge zavítáte v běžné otevírací době, můžete zaparkovat na parkovišti v jeho těsné blízkosti. Pokud se sem však vydáte v období oslav slunovratu, je třeba počítat s tím, že parkoviště vyhrazené pro tento účel se nachází asi půl hodiny cesty od svatyně. Relativně dlouhá cesta přes Salisburskou pláň společně s proudícími davy má však něco do sebe, navíc je vše výborně organizováno bezpočtem policistů a dobrovolníků.

Samotných oslav se každoročně účastní několik desítek tisíc lidí. Letošní údaje hovoří o 37 tisících účastníků. A směs je to opravdu různorodá – bíle odění druidové, stoupenci Hare Krišna, přestárlí i současní hippies, pankáči, čarodějnice, fotící turisté i rozjařené skupinky mládeže. Každý oslavuje po svém a celé to působí jako novodobý Woodstock.

Někdo tančí, někdo hraje na kytaru a zpívá, někdo popíjí, další spí, jiní chodí objímat kameny a nasávat energii, dokonce na ně i šplhá. Fascinující je všudypřítomná vzájemná tolerance, pohoda a minimum výtržností.

Návod k „festivalu“ najdete na internetu

Na místě prý pocítíte nevyčerpatelný příval energie Na místě prý pocítíte nevyčerpatelný příval energie

Před tím, než se na oslavy slunovratu vydáte, je dobré pročíst si podmínky pro účastníky oslav na oficiálních webových stránkách Stonehenge. Mezi základní pravidla patří zákaz jakýchkoliv skleněných předmětů, omezené množství alkoholu, zákaz rozdělávání ohně, zákaz nadměrných zavazadel a respektování posvátnosti místa. V blízkosti komplexu se nachází pitná voda, toalety a stánky s rychlým občerstvením. Nicméně je určitě praktické vzít si s sebou vlastní jídlo a pití a vyhnout se tak velkým frontám. Vhod vám přijde také teplejší oblečení, případně deky.

A za rok jedeme zas!

Stonehenge má své kouzlo. Stonehenge má své kouzlo.

Tím momentem, na který všichni netrpělivě čekají, je samozřejmě východ Slunce, ke kterému dochází krátce před pátou hodinou ranní. Notnou chvíli před tím můžete na účastnících oslav pozorovat stoupající vzrušení a hledání toho nejvhodnějšího místečka. Žádný strach, prostor, na kterém oslavy probíhají, je obrovský. Nebudete se tedy muset na nikoho tlačit a Slunce uvidíte vycházet, ať už se postavíte kamkoliv.

Chvíli před kýženým okamžikem má celá ta ohromná masa lidí upřeny oči na jedno místo a sdílení tohoto čekání vás zcela pohltí. Když pak Slunce vyjde, vidíte úsměvy, polibky a slyšíte cvakající spouště fotoaparátů. A pak? Pak se prostě všichni začnou pokojně odebírat zpět na parkoviště. Bez výrazného alkoholového opojení, výtržností nebo křiku. Zřejmě nabiti tou posvátnou sluneční energií.

Pojeďte nasát mystickou atmosféru kosmického chrámu v den Slunovratu s námi nebo navštivte Stonehenge v kterýkoli jiný den v roce.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Mystické zájezdy

Za hranice poznání

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů na téma: Mystika

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. září

Anglie / Velká Británie (Stonehenge)

Objevte bájný Stonehenge

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Stonehenge

Zájezdy do Stonehenge

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/slunovrat-ve-stonehenge/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024