Cestujete rádi pod povrchem Londýna, ale šedá vás nebaví? Nová linka metra bude zároveň pestrou galerií

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 7. 2018 • Přečteno 2966x

Deset stanic nové linky pojmenované Elizabeth. Deset míst pro unikátní umělecké instalace. A deset pádných důvodů, proč se zase po čase svézt londýnským metrem.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Douglas Gordon čerpal inspiraci pro svou uměleckou tvorbu v Soho, kde od roku 1958 sídlí také první legálně otevřený striptýzový klub v Londýně – The Raymond Revuebar.

Taky se domníváte, že cestování metrem je nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem dopravy po městě, ale nebaví vás neustále zírat na malý displej svého telefonu jako většina populace a raději byste se při čekání na metro zabavili třeba prohlížením zajímavých uměleckých děl? To vám už na konci roku umožní Elizabeth Line – zbrusu nová linka spojující východní a západní část britské metropole.                                             

Vysokokapacitní podzemní železnice propojí střed Londýna s jeho blízkým okolím. Na deseti stanicích bude život cestujícím zpříjemňovat i současné umění. Výtvory devíti mezinárodně uznávaných umělců inspirované polohou či historickou funkcí jednotlivých zastávek si již v prosinci budete moct prohlédnout i vy.  

Svůj talent tu představí přední japonská avantgardní umělkyně Yayoi Kusama, britský výtvarník Conrad Shawcross či etablovaní umělci jako Chantal Joffe, Spencer Finch, Darren Almond, Douglas Gordon a další.

Douglas Gordon, jeden z nejrespektovanějších světových umělců, vytvořil pro stanici Tottenham Court Road dvě textové šifry, které se střídavě rozsvěcí a zhasínají v neonových slovech. Revue, Non-stop. I tentokrát divákům (cestujícím) vzkazuje: Hledejte, vnímejte, šifrujte, bavte se, ale co je hlavní – přemýšlejte. Nápisy odkazují na legendární striptýzové kluby a bary v Soho, pro které se blikající neonové světlo stalo hlavním poznávacím znamením.

Jako zajímavý kontrast k neonům poslouží impozantní dílo liverpoolského malíře Richarda Wrighta. Ten po vzoru renesančních umělců stráví dlouhých jedenáct týdnů vleže na lešení pod betonovým stropem stanice, kde vytvoří elegantní mozaiku v odstínech zlaté. Doprava po Londýně bude zase o něco příjemnější.  

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cestujete-radi-pod-povrchem-londyna-ale-seda-vas-nebavi-nova-linka-metra-bude-zaroven-pestrou-galerii/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024