Typický zvuk Big Benu se přestane rozléhat ulicemi Londýna! Důvodem je nutná údržba a opravy

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5236x

Dominanta Londýna načas utichne! Historický skvost v podobě Big Benu – proslulého Velkého zvonu – čekají neodkladné opravy!

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Velký westminsterský zvon váží 13,762 tun, původně byl naladěn na tón E a srdce zvonu váží 203 kilogramů?

Historický skvost v podobě Big Benu – proslulého Velkého zvonu, zavěšeného na hodinové věži Westminsterského paláce na břehu řeky Temže, na dlouhé čtyři měsíce úplně utichne. Stejně tak už dál nemohou čekat ani opravy samotné věže a hodinového stroje, které si vyžádají investice ve výši cca 40 milionů liber.  

Z odborné studie, již si nechal připravit Finanční výbor britské Dolní sněmovny, přímo vyplývá, že pokud by se s opravami hodinového stroje, samotné věže i kyvadla na Alžbětině věži čekalo ještě o něco déle, mohly by se ručičky slavných hodin, které dnes odbíjejí první úder každou celou hodinu s přesností jedné sekundy, samy kdykoliv a bez dalšího varování zastavit.

Nejenže by si pak následná oprava vyžádala asi roční velmi náročnou rekonstrukci, ale co víc, mohlo by dojít i k poškození dobrého jména Parlamentu.

Hodiny jsou totiž odnepaměti symbolem demokracie a významného mezinárodního postavení země. 

https://www.radynacestu.cz/blog/fotoreportaz-pobalti/?utm_source=facebook&utm_medium=social-media&utm_term=blog-pobalti&utm_content=facebook-radynacestu src="https://www.youtube.com/embed/iuIRVOf_vmo" width="736" height="350">

Plánovanou kompletní rekonstrukci je proto nutné zahájit nejpozději do dvou, maximálně tří let. Konkrétní harmonogram oprav a financování zatím ale zpracován a schválen nebyl.  

Opravy nejslavnějších hodin světa (mimochodem nejdelší v 156leté historii), které je nutné nyní neodkladně provést, si vyžádají zakrytí všech 4 ciferníků lešením. To následně povede i k naprostému odmlčení zvonu, jež může trvat čtyři měsíce, ale možná i mnohem déle, kdo ví.

Tyto opravy jsou však jen pouhým začátkem! Následně totiž bude potřeba zrekonstruovat i samotnou věž, na níž jsou hodiny umístěny.

Po dokončení rozsáhlých oprav se pro širokou veřejnost otevře také dlouho plánované návštěvnické centrum na úpatí věže. Na tyto úpravy, které proběhnou v rámci rekonstrukce celého Westminsterského paláce, si však budou muset Londýňané i turisté počkat až na přelom desetiletí.  

Časem nebude ani třeba šlapat všech 334 schodů, postačí se pohodlně svézt plánovaným výtahem.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/typicky-zvuk-big-benu-se-prestane-rozlehat-ulicemi-londyna/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024