MHD v Neapoli: „jižanský“ systém, který v mnohém překvapí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 7. 2017 • Přečteno 26635x

Jak vyzrát na neapolskou MHD? Vybavte se základními informacemi, obrňte se trpělivostí a bude to hračka.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NeapoleZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Aktuální plánek neapolské MHD i ceny jízdenek konzultujte na oficiálních stránkách dopravní společnosti.

Chystáte se do Neapole a plánujete pro přesuny ve městě využívat hromadnou dopravu? Obrňte se trpělivostí a čtěte! Svézt se můžete stylovým metrem, přeplněným autobusem, lanovkou i příměstskými (posprejovanými) vlaky. Vše dohromady tvoří hustou síť spojů, přesto doporučujeme MHD používat jen na delší přejezdy. Na kratší vzdálenosti je lepší chodit pěšky. Proč?

Ušetříte si nervy i spoustu času při čekání na spoj a zároveň uvidíte bezpočet zajímavých míst. Neapolitáni totiž velmi rádi a často jezdí vlastním autem, na skútru či na motorce a MHD využívají spíše omezeně. Ve městě tak nemůžete čekat perfektně propracovaný systém hromadné dopravy, ale po kratším samostudiu ho zvládne využít každý. 

Metro vás (jako jediné) mile překvapí

Stanice metra Garibaldi má příjemný interiér Stanice metra Garibaldi má příjemný interiér

Metro v Neapoli většinu návštěvníků překvapí. Je totiž čisté, přehledné a jezdí včas. Interval mezi jednotlivými spoji je v současné době 9–12 minut. Ve všední dny je v provozu od 6 do 23 hodin (z konečné stanice Piscinola vyjíždí poslední metro již ve 22.29). V pátek a v sobotu vyjíždí poslední soupravy až v 0.48 ze stanice Piscinola a v 1.32 ze stanice Garibaldi.

Čtení na podobné témaNeapolské metro: stazioni dell'arte, aneb Jak to vypadá, když se umění mísí s běžným životem Přečíst

Nejvyužívanější je tradičně linka č. 1

Metro má v Neapoli dvě trasy – Linea 1 a Linea 6. Turisty nejvyužívanější je linka č. 1, která spojuje hlavní vlakové nádrží (a zároveň výstupní stanici autobusů z letiště) Garibaldi s místy, jako je rušná neapolská ulice Toledo, divadlo San Carlo, hrad Castel Nuovo, přístavní Molo Beverello a další. V plánu je protáhnout linku č. 1 až na neapolské letiště Capodichino.

Ve městě lze využít také linku č. 2 (Linea 2), která je obsluhována vlaky italského národního vlakového dopravce Trenitalia. Jezdí z nádraží Garibaldi k prestižnímu Národnímu archeologickému muzeu a dále směrem do sousedního města Pozzuoli.

Ve stanicích neapolského metra byl realizován projekt Stazioni dell´arte (Umělecké stanice), díky němuž vás při přesunech budou doprovázet moderní umělecká díla a působivé funkční interiéry.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Autobusem na znamení, lanovkou s výhledy

Součást neapolské MHD tvoří i 4 pozemní lanovkySoučást neapolské MHD tvoří i 4 pozemní lanovky

Autobusová síť je ve městě poměrně hustá, je ale třeba počítat s tím, že není vždy stoprocentně spolehlivá. Většina zastávek je na znamení. Po městě dále v omezené míře jezdí tramvaje.

Příjemnou součástí neapolské MHD jsou čtyři pozemní lanovky: Chiaia, Centrale, Mergellina a Montesanto. Poslední zmíněnou lze využít například pro cestu na jednu z nejromantičtějších vyhlídek na Neapol pod hradem Castel Sant´Elmo.

Příměstským vlakem po Neapoli i mimo město

Zejména do blízkého okolí Neapole se dostanete příměstskými vlaky, které také tvoří součást místní MHD. Jsou jimi Circumvesuviana, směřující mimo jiné kolem Vesuvu do Pompejí, dále Circumflegrea, která z města vyjíždí do oblasti Flegrejských polí, a Cumana, vozící cestující směrem do oblasti kolem současné archeologické oblasti Cuma.

Kolik stojí? Jedna cesta za euro, na letiště za čtyři

Některé příměstské vlaky jsou typicky posprejovány Některé příměstské vlaky jsou typicky posprejovány

Jízdenka na jednu cestu bez přestupu vás vyjde na 1,10 €, za devadesátiminutovou přestupní jízdenku zaplatíte 1,60 €. Při přestupu ovšem myslete na to, že jízda metrem je možná v dané době pouze jednou. Celodenní jízdné vás bude stát 3,50 € a na jednu jízdenku budete moci neomezeně cestovat až do půlnoci toho dne, kdy byla jízdenka poprvé označena. Jízdenka na letiště vás přijde na 4 €.

Vzhledem k tomu, že ve městě jsou časté uzavírky i nejrůznější odklony, informujte se pro jistotu o trase před každou jízdou. A pokud cestujete MHD na důležitou schůzku, nechte si velkou rezervu – časové údaje jsou tu dost relativní.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Neapol)

Vidět Neapol a… Pompeje

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Neapole

Zájezdy do Neapole

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mhd-v-neapoli/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024