Giethoorn: městečko protkané kanály pomalými krůčky získává věhlas

Jiří Toman Jiří Toman, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 5. 2022 • Přečteno 6956x

Zaparkujte auto a přesedněte na loď. Nebo se vydejte pěšky kolem kanálů. Schválně, kolik mostů dnes zvládnete? Na výběr jich máte přes 200!

Vyberte si z našich 9 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Maličké městečko Giethoorn se nachází v severozápadním výběžku provincie Overijssel nedaleko hranic s provinciemi Drenthe, Overland a Frísko, z Amsterdamu je to sem po dálnici A6 přibližně hodinu a půl jízdy. Třítisícové městečko si díky množství vodních kanálů vysloužilo název Benátky severu nebo také Nizozemské Benátky, a pokud se sem vydáte, připravte se na to, že jinak než po kanálech, případně pěšky po cestičkách, se tu pohybovat nedá.

I když je množství vodních kanálů v obcích po celém Nizozemsku běžné, v Giethoornu nikdy žádné pořádné cesty neexistovaly a veškerá doprava tu byla odkázána na čluny. Historie tohoto místa v odlehlé a močálovité oblasti nedaleko mořského zálivu Zuiderzee se začala psát v roce 1230, kdy se sem přistěhovali příslušníci náboženské sekty z jižní Evropy.

Jejich hlavní obživou se v tomto poměrně chudém kraji stala těžba rašeliny, zpracování rákosu a rybolov. Na rašeliništích zůstávaly po vytěžení příkopy a vodní plochy, které se staly dopravními cestami. Městečko se postupně přesouvalo a v jeho okolí vznikala krajina, která je rozčleněná řadou průplavů a kanálů na spoustu políček pospojovaných typickými lávkami a klenutými můstky.

Současný stav už někdejší výjimečnost a odloučenost tolik nepřipomíná, protože na konci 20. let minulého století vznikly okolo Giethoornu poldery s pastvinami moderních velkochovů, přesto má místo pořád své tajemné kouzlo. 

Plavba loďkou? A zvládnu to? Určitě ano!

Pokud si netroufnete vyplout sami, můžete nastoupit na loď se zkušeným kapitánemPokud si netroufnete vyplout sami, můžete nastoupit na loď se zkušeným kapitánem

Pokud se do Giethoornu vypravíte, je nejlepší zastavit na jižním okraji obce, kde najdete parkoviště, restauraci a také půjčovnu loděk zvaných punts. Zde je možné zakoupit si vstupenku na plavbu malou loďkou (doporučujeme alespoň dvě hodiny), během které se dá zastavit i přímo v centru městečka a projít se kolem kanálů, jež jsou lemovány pěknými venkovskými domky s doškovými střechami.

Můžete si tu i půjčit malý člun s elektromotorem na libovolně dlouhou dobu a projet si krásná zákoutí městečka a okolí. Všechny kanály jsou jednosměrné a voda v nich mělká, navíc vám zdejší personál podá instrukce, takže si loďky mohou půjčit i úplní začátečníci.

Pokud se raději než vyjet na vlastní pěst svěříte do rukou kapitána některé z místních malých loděk, lze domluvit zastávku v centru městečka, kde se můžete projít po cestách kolem kanálů a obdivovat tu místní domky. Většina z nich je obývána místními, některé jsou upraveny na restaurace, kavárny, různé krámky, najdete tu i několik muzeí.

Jedno z muzeí ukazuje, jak se farmařilo v minulosti v Giethoornu a okolí, další vystavuje horniny a další automobilové veterány (toto muzeum se nachází mimo centrum městečka). Přes místní kanály vede více než 170 mostů (v roce 2022 celkem 176 mostů), což je na tak malé ploše unikátní. Ve městečku najdete i malý kostelík nebo malotřídní školu se sportovním hřištěm pro místní děti.

Ubytujte se u místních a zaskočte na jezero

Typický domek na jezeře v GiethoornuTypický domek na jezeře v Giethoornu

Někteří místní obyvatelé nabízí části svých domků k pronájmu, pokoj se snídaní pro dvě osoby se dá zde pořídit za cca 50 euro za noc. Pokud do Giethoornu přijedete se zavazadly, pamatujte na to, že s autem/autobusem se dá dojet jen na okraj obce a dále musíte pěšky nebo loďkou. Vzdálenosti naštěstí nejsou nijak velké a procházka podél kanálů je příjemná.

Přibližně kilometr na západ od centra městečka leží jezero Bodenwijde, přes které se většinou při plavbě vrací na hlavní stanoviště lodě a čluny. Na březích jezera bylo vybudováno několik prázdninových domků, které především v hlavní sezoně
bývají také nabízeny k pronájmu.

Dají se zde půjčit šlapadla a v jezeře se dá i koupat, i když voda je tu poměrně studená a mělká. Toho využívají místní rodiny, které zde učí plavat své děti. Testem plavecké zdatnosti je zvládnout doplavat na malý ostrůvek nacházející se v jižní části jezera.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Čechy málo hledaný, Nizozemci milovaný

Když jde městečko spát, má úžasnou atmosféruKdyž jde městečko spát, má úžasnou atmosféru

Giethoorn postupem času získává na svém věhlasu a kromě domácích návštěvníků a skupin z Německa (které to sem mají blízko, z hranic je to lehce přes hodinu jízdy) sem v současnosti jezdí lidé z celého světa. Popularitě Giethoornu pomohlo natáčení filmové komedie Fanfare nizozemského herce Berta Haanstry, které zde probíhalo v roce 1958.

Náš tip: Nejlepší je sem přijet hned ráno nebo brzy dopoledne, kdy si užijete klidnou atmosféru městečka nejlépe. V případě, že zůstanete v Giethoornu přes noc, zajděte si do některé z místních restaurací a užijte si večerní pohodu městečka.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jiří Toman

Jiří TomanPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/giethoorn-mestecko-protkane-kanaly-pomalymi-krucky-ziskava-vehlas/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024