Lisse: turisty láká na Keukenhof a Květinové korzo

Dana Jakoubková Dana Jakoubková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11113x

Ve středověku byla Lisse malou, velmi chudou osadou na dohled Amsterodamu.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Ve středověku byla Lisse malou, velmi chudou osadou na dohled Amsterodamu. Obyvatelé byli živi jen z chovu zvířat a z produkce rašeliny. K rozvoji obchodu došlo až ve století sedmnáctém, kdy si majitelé statků uvědomili úrodnost lehké, písčité půdy v okolí. Vykáceli lesy, rozhrnuli duny a osadili vše, co osadit šlo. Od té doby už prosperita kraje jenom rostla a rozvoj panství s ní. A právě tehdy byly položeny základy holandského květinářství.

Z kuchyně do zahrady

Nejnavštěvovanější lokalitou květinářského kraje Duin-en Bollenstreek je šlechtické sídlo s přilehlým parkem zvané Keukenhof. Na jaře patří k hlavní turistické atrakci Lisse. Je totiž světově proslulý pro stovky záhonů, zákoutí a parkových úprav s neuvěřitelnými květinovými vzory a snad ve všech barevných kombinacích.

Historie Keukenhofu, jehož název lze přeložit jako „kuchyňská zahrada“, sahá až do 15. století. U zrodu stála hraběnka Jacqueline Bavorská (1401–1436), která tu nechala zřídit zahradu pro pěstování ovoce a zeleniny pro panskou kuchyni zámku Teylingen. Zámek Keukenhof byl k „pěstírně“ dostavěn až v roce 1641 (proto stojí mimo park) a pozemky vzrostly na plochu více než dvou set hektarů.

Podobu zámeckého parku v anglickém stylu dal zahradě krajinářský architekt Jan David Zocher v roce 1857, který navrhl i amsterodamský Vondelpark. Prvním navrhovatelem výsadby pak byl talentovaný zahradník Van der Lee.

S nápadem využít panství jako stálou expozici květin přišla skupina vývozců v roce 1949 a již zjara následujícího roku se otevřely brány parku veřejnosti s ohromující návštěvností 236 000 lidí. Následujících pět a šedesát let pak pozvedlo slávu Keukenhofu jako zahrady Evropy na světovou úroveň.

Zahrádkářský sen

Každoročně během osmi jarních týdnů Keukenhof ukazuje, co všechno dokáže nizozemský květinářský sektor nabídnout. Od konce března do poloviny dubna je park výkladní skříní, kde se předvádí v neuvěřitelné škále vzorů a barev až sedm milionů květů z produkce pěti stovek pěstitelů.

Nejlepší květinové cibulky jsou již na podzim zasazeny do země ve třech vrstvách podle období květu, v ideální kompozici se zahradní architekturou, aby se na jaře mohly předvést v plné kráse v záhonech, květinových sochách i úchvatných solitérech, o něž se stará více než dvě desítky zahradníků.

Spousta laviček a odpočinkových zákoutí, potůčky, jezírka, keře i vzrostlé stromy, včetně několika občerstvovacích sektorů je nenásilně zakomponováno do rozkvetlých polí a dá vám pohodu ke kochání se nádherou bezkonkurenční „zahrady“, která patří mezi nefotografovanější místa světa.

Každý rok Keukenhof hostí navíc ve čtyřech pavilonech různé květinové výstavy včetně soutěží o nejkrásnější výpěstky. V srpnu pak v parku probíhá fantastický Castlefest.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Květinová paráda

Vzhledem ke slávě, jakou Lisse přinesly obyčejné cibulky, není divu, že obec každoročně koncem dubna pořádá i jednu z nejvelkolepějších atrakcí Holandska.

Čtení na podobné témaNizozemské květinové šílenství: když se v tulipánech točí milionyPřečíst

Jedná se o tzv. Květinové korzo (Bloemencorso – Bollenstreek), kdy desítky bohatě květinami vyzdobených alegorických vozů pomalu projíždějí skrze květinová pole osmi obcí, počínaje pobřežním Noordwjikem, kde se v předvečer průvodu koná světelná show, a konče kouzelným Haarlemem, kde jsou vozy po skončení průvodu vystaveny následující den až do osmé hodiny večerní.

Dana Jakoubková

Dana JakoubkováExpert Radynacestu.cz

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lisse/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024