Lisse: Turisty láká na Keukenhof a Květinové korzo

Dana Jakoubková Dana Jakoubková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5852x

Ve středověku byla Lisse malou, velmi chudou osadou na dohled Amsterodamu.

1 zájezd na téma: Květinové korzo – Holandsko / NizozemskoZobraz zájezdy

Ve středověku byla Lisse malou, velmi chudou osadou na dohled Amsterodamu. Obyvatelé byli živi jen z chovu zvířat a z produkce rašeliny. K rozvoji obchodu došlo až ve století sedmnáctém, kdy si majitelé statků uvědomili úrodnost lehké, písčité půdy v okolí. Vykáceli lesy, rozhrnuli duny a osadili vše, co osadit šlo. Od té doby už prosperita kraje jenom rostla a rozvoj panství s ní. A právě tehdy byly položeny základy holandského květinářství.

Z kuchyně do zahrady

Nejnavštěvovanější lokalitou květinářského kraje Duin-en Bollenstreek je šlechtické sídlo s přilehlým parkem zvané Keukenhof. Na jaře patří k hlavní turistické atrakci Lisse. Je totiž světově proslulý pro stovky záhonů, zákoutí a parkových úprav s neuvěřitelnými květinovými vzory a snad ve všech barevných kombinacích.

Historie Keukenhofu, jehož název lze přeložit jako „kuchyňská zahrada“, sahá až do 15. století. U zrodu stála hraběnka Jacqueline Bavorská (1401–1436), která tu nechala zřídit zahradu pro pěstování ovoce a zeleniny pro panskou kuchyni zámku Teylingen. Zámek Keukenhof byl k „pěstírně“ dostavěn až v roce 1641 (proto stojí mimo park) a pozemky vzrostly na plochu více než dvou set hektarů.

Podobu zámeckého parku v anglickém stylu dal zahradě krajinářský architekt Jan David Zocher v roce 1857, který navrhl i amsterodamský Vondelpark. Prvním navrhovatelem výsadby pak byl talentovaný zahradník Van der Lee.

S nápadem využít panství jako stálou expozici květin přišla skupina vývozců v roce 1949 a již zjara následujícího roku se otevřely brány parku veřejnosti s ohromující návštěvností 236 000 lidí. Následujících pět a šedesát let pak pozvedlo slávu Keukenhofu jako zahrady Evropy na světovou úroveň.

Proč necestovat sám, ale s Radynacestu.cz?Podívejte se na video proč cestovat s námi.

Zahrádkářský sen

Každoročně během osmi jarních týdnů Keukenhof ukazuje, co všechno dokáže nizozemský květinářský sektor nabídnout. Od konce března do poloviny dubna je park výkladní skříní, kde se předvádí v neuvěřitelné škále vzorů a barev až sedm milionů květů z produkce pěti stovek pěstitelů.

Nejlepší květinové cibulky jsou již na podzim zasazeny do země ve třech vrstvách podle období květu, v ideální kompozici se zahradní architekturou, aby se na jaře mohly předvést v plné kráse v záhonech, květinových sochách i úchvatných solitérech, o něž se stará více než dvě desítky zahradníků.

Spousta laviček a odpočinkových zákoutí, potůčky, jezírka, keře i vzrostlé stromy, včetně několika občerstvovacích sektorů je nenásilně zakomponováno do rozkvetlých polí a dá vám pohodu ke kochání se nádherou bezkonkurenční „zahrady“, která patří mezi nefotografovanější místa světa.

Každý rok Keukenhof hostí navíc ve čtyřech pavilonech různé květinové výstavy včetně soutěží o nejkrásnější výpěstky. V srpnu pak v parku probíhá fantastický Castlefest.

Květinová paráda

Vzhledem ke slávě, jakou Lisse přinesly obyčejné cibulky, není divu, že obec každoročně koncem dubna pořádá i jednu z nejvelkolepějších atrakcí Holandska.

Čtení na podobné témaNizozemské květinové šílenství: Když se v tulipánech točí milionyPřečíst

Jedná se o tzv. Květinové korzo (Bloemencorso – Bollenstreek), kdy desítky bohatě květinami vyzdobených alegorických vozů pomalu projíždějí skrze květinová pole osmi obcí, počínaje pobřežním Noordwjikem, kde se v předvečer průvodu koná světelná show, a konče kouzelným Haarlemem, kde jsou vozy po skončení průvodu vystaveny následující den až do osmé hodiny večerní.

Dana Jakoubková

Dana JakoubkováExpert Radynacestu.cz

Zájezdy na květinová korza do Holandska / Nizozemska

Objevte vůně Holandska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Holandsko na téma: Květinové korzo

Zobrazit aktuální zájezdy do Holandsko

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 2. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lisse/

Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZÁŽITKOVNÍK
pro rodiče a děti

Zážitky pro malé dobrodruhy, cestovatelské rébusy a spousta chytré zábavy!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!