Haarlem: město dvorků, parků a nádherných květin

Dana Jakoubková Dana Jakoubková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19564x

Chcete-li zažít atmosféru, jakou zachytili vlámští mistři na olejomalbách před staletími, zažijte symbol Haarlemu – Grote Markt.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Dnes je Haarlem hlavním městem obchodu s tulipánovými cibulkami?

Roztomilé, útulné a jen dvacet minut od rušného Amsterodamu – to jsou atributy, které dávají turistovi důvod, zajet si do holandského Haarlemu. Koneckonců jeho historické centrum je starší než to amsterodamské a dodnes si uchovalo pohádkový ráz.

Chcete-li zažít atmosféru, jakou zachytili vlámští mistři na olejomalbách před staletími, zažijte symbol Haarlemu – Grote Markt. Rušno je tu už sedm set let, ale pěší zónou se stánky a kavárnami se náměstí stalo až nedávno. Zatímco většina středověké Evropy byla ovládána šlechtou, tady na radnici – symbolu samosprávy – se už v roce 1425 hlasovalo.

I následující „scénu“ najdete na mnoha dílech umělců. Je jí působivá stavba protestantského kostela ze 14.–16. století zvaná Grote Kerk (De st. Bavo), jedna z nejznámějších památek v Nizozemsku, zasvěcená sv. Bavovi – patronovi města. Z věže budovy je vidět přes celý Haarlem.

Interiéru pak dominují největší varhany v zemi. Zvuk, vycházející z pěti tisíc píšťal třicet metrů vysokého nástroje, zapůsobil i na Handela a Mozarta. Jen pozor, ať si kostel nespletete s katolickou bazilikou stejného jména (Kathedraal St. Bavo) ze 17. století.

Všechny určitě uchvátí kouzelná atmosféra malých uliček a domků s předzahrádkami či dvorky tzv. hofjes, které objevíte dál od náměstí. U řeky Spaarne pak stojí nepřehlédnutelná Spaarnwouderpoort – poslední z dvanácti městských bran, které umožňovaly přístup do města. Byla postavena ve čtrnáctém století a je stále ve velmi dobrém stavu.

Umění

Jedním z haarlemských drahokamů je muzeum Frans Hals, pojmenované po místním malíři. V budově chudobince ze 17. století najdete největší díla mistra portrétu. Přes ulici pak stojí malé historické muzeum, kde si uvědomíte, jak zlaté časy vládly v Haarlemu před čtyřmi stoletími.

Tak, jako je Holandsko tulipánovou velmocí, byl Haarlem hlavním městem obchodu s vlnou, hedvábím a krajkou, ale hlavně s pivem. Obyvatelé jsou totiž jeho vyhlášenými pijáky a je známo, že pivo tu patří k běžné snídani. To původní se jmenuje Jopen.

V jiné budově, uvedené na Seznamu kulturních památek UNESCO, se nachází velmi zajímavé Teylers muzeum. Sbírka nedozírné hodnoty bankéře Teylera zahrnuje například staré vědecké přístroje nebo kolekce kreseb Michelangela Buonarrotiho nebo Rembrandta van Rijn.

Parky a mlýny

Haarlemmerhout je krásný a největší městský park Haarlemu. Jeho historie sahá až do středověku. Podobně romanticky působí i dva nejslavnější mlýny. Adrianin mlýn z r. 1779 najdete snad na každé pohlednici Haarlemu. Nedávno byl zrekonstruován a provádějí se tu ukázky z práce mlynářů. Unicorn (Molen de Eenhoorn) postavili kolem r. 1776 a byl primárně používán jako pila.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Město květin

S odkazy na období mimořádné prosperity v 16. a 17. století se v Haarlemu setkáte na každém kroku. Trhy jsou tu synonymem pro hemžení, kdy celé rodiny procházejí mezi stánky umělců, řemeslníků a obchodníků se sýry, rybami, zeleninou, oblečením a hlavně květinami. Jako historické centrum pěstování tulipánů si město v minulosti vysloužilo přezdívku Bloemenstad (město květin).

Dana Jakoubková

Dana JakoubkováExpert Radynacestu.cz

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/haarlem/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024