Volendam: město „úhořích písní“

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14165x

Příběh Volendamu je vyprávěním o síle přírody a nekonečném boji Nizozemců s ní.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Příběh Volendamu je vyprávěním o síle přírody a nekonečném boji Nizozemců s ní. Roku 1280 přišla do Holandska strašlivá bouře. Divoké mořské vlny protrhly úzký pruh pevniny, který dělil Severní moře od vnitřního jezera, čímž vznikl úzký záliv o rozloze 5000 km² a délce sto a šířce padesát kilometrů. Tento záliv byl pojmenován Zuiderzee, tedy Jižní moře.

Protože usnadňoval spojení s mořem, a tím i námořní dopravu do Amsterdamu, na jeho březích začaly vznikat nové osady s přístavy. Svůj přístav tu mělo i městečko Edam. Místní obyvatelé však roku 1357 prokopali nový kanál, kterým by se k moři dostali snáze a který umožňoval vytvořit nový přístav přímo ve městě – a tím zjednodušit dopravu zboží.

Uchované tradice izolovaného města

Starý přístav byl obehnán hrází a vysušen. Na nové půdě se usazovali farmáři a rybáři, a tak vznikla nová osada, které se začalo říkat Vollendam – zasypaná přehrada. Její izolovaná pozice umožnila uchovat si specifický charakter po staletí, stejně tak i velmi zvláštní dialekt.

V tomto městě s dvaceti tisíci obyvateli s tradičním římsko-katolickým zaměřením vyrostlo také neobvyklé množství misionářů a biskupů. Stejně tak odsud vyšlo mnoho nizozemských populárních zpěváků – jejich hudba je trošku posměšně nazývána palingsound, tedy zvuk úhořů. A proslavené jsou i místní kroje.

Nejlépe zachovaný nizozemský kroj

Ženy nosí modrý nebo černý kabátek s plisovaným spodním okrajem a k němu sedmibarevnou proužkovanou sukni zvanou Zeven kleurige rok. Pokrývka hlavy trochu připomíná středověkou helmu, i když z bílého plátna či krajky. Proslula na obrázku selky Antje, propagující holandské sýry.

Pro muže je typický kulatý klobouk, plandavé rozšířené černé kalhoty a krátký kabátek s výraznými stříbrnými knoflíky. To vše samozřejmě doplněné nezbytnými dřeváky.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Inspirace pro Picassa

Specifická atmosféra tohoto místa s centrem plným úzkých křivolakých uliček postavených zřejmě bez předem určeného plánu, přezdívaných Bludiště, staré domy a celková atmosféra rybářského přístavu inspirovala mnoho umělců, kteří sem od roku 1880 začali jezdit, mezi jinými tu pobývali např. Pablo Picasso či Renoir.

Mnoho z nich se ubytovalo v hotelu Best Western Hotel Spaander, který vznikl přímo v přístavu už roku 1881 a dodnes nabízí zvláštní romantiku nízkých stropů a vrzajících schodů. Místní často zdůrazňují, že svoji oblibu mezi přijíždějícími umělci hotel získal především díky sedmi dcerám prvního majitele.

Jak udělat z moře jezero? Hrází!

Už od 17. století vznikaly první plány na opětovné odříznutí Zuiderzee od Severního moře a jeho vysušení. Avšak až roku 1891 navrhl Cornelis Lely zbudování hráze při ústí zálivu. Přehrada vznikla roku 1932, čímž bylo Jižní moře nahrazeno sladkovodním jezerem IJselmeer.

O dalších čtyřicet let později, v roce 1976, vznikla v IJselmeer další hráz. Ta vytvořila jezero Markermeer, pojmenované podle dřívějšího ostrova, dnes poloostrova, na němž leží městečko Marker a na protějším břehu Volendam.
Plány však šly ještě dál. Vzniklé jezero mělo být vysušeno a přeměněno na poldery.

Proti tomu se však postavili obyvatelé okolních měst a vesnic. V současné době je proto užíváno jako zdroj čisté vody, zásobárna vody při suchu a ochrana před záplavami. Navíc tu nachází hnízdiště mnoho druhů ptactva, jako např. kormorán velký, morčák malý, hvízdák euroasijský a další.

Z rybářství hurá na turismus!

Změna moře v jezero ovlivnila životy lidí usazených na jeho březích. Volendam se měnil z malé rybářské vesničky na turistické centrum. Ve svých Obrázcích z Holandska to výstižně vylíčil Karel Čapek: „Do vod kolem Volendamu se už na mořský rybolov nevyjíždí, proutěné koše jsou v muzeích, na břehu pózují staří rybáři a jejich ženy prodávají suvenýry v krámcích a domečkách – všechno je zkrátka nějak jinak.“

I přesto však stojí za to Volendam navštívit.

Co je tu k vidění?

V samotném městě stojí čtyři zajímavé kostely, z nichž nejstarší dřevěný protestantský Stolphoeverkerk z roku 1658 se nachází jen kousek západně od přístavu.

Přehlédnout byste něměli ani přístavní dřevěnou budovu Visalfslag, v níž od roku 1934 po celé 20. století prodávali rybáři své úlovky. Za návštěvu také stojí Volendams Museum, které dokumentuje život v tomto městě v 19. a 20. století a kde si můžete prohlédnout místní kroje, předměty spojené s rybářstvím a výtvory místních umělců.

Specifická atmosféra starého rybářského přístavu se tu dochovala dodnes. Přímo na břehu jezera se v nespočtu stánků prodávají rybí speciality a výletní loď vás odtud odveze do blízké vesnice Marker na druhé straně jezera.
A jak se zpívá v populární nizozemské písni: „Kdo chce vidět opravdovou krásu Holandska, musí jet do Volendamu.“

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Baví mě život. Všude tam, kde právě jsme.

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/volendam/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024