Hala Gjovik: podivuhodný počin norských inženýrů

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 6938x

Vznik haly podnítila skutečnost, že nedaleký Lillehammer se stal hostitelem XVII. zimních olympijských her v roce 1994.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

Gjovik, malé klidné město na břehu největšího norského jezera Mjosa. Nic nenasvědčuje tomu, že by právě zdejší zalesněná hora skrývala podivuhodné stavební dílo. „První dojem byl zvláštní. Jdete 200 metrů do jeskyně a pak na vás vykoukne hala. Je to něco neobvyklého a všichni jsme zírali,“ tak citoval server iDNES slova obránce Davida Šticha, který si v hale Gjövik Olympic Cavern Hall odbyl reprezentační premiéru v seniorském národním hokejovém týmu v dubnu 2011.

Hokejová olympijská hala ale byla vybudována dávno před těmito slovy. Její vznik podnítila skutečnost, že nedaleký Lillehammer se stal hostitelem XVII. zimních olympijských her v roce 1994.

Trocha historie

Norští stavitelé mají bohaté zkušenosti s realizací staveb ve skalách. Nikde jinde na světě není postaveno tolik tunelů jako právě v Norsku, které jsou často koncipovány i jako protiletecké kryty. Jejich ideály šly ale dál, v 70. letech 20. století vyprojektovali podzemní plavecký bazén. Na konci 80. let se zrodil projekt sportovní haly v útrobách skály.

Nesoucím nápadem pro vznik haly v podzemí byl údajně odkaz na norské pohádkové trolly, strážce podzemí. Myšlenka pak dostala konkrétní podobu ve chvíli, kdy Norsko vyhrálo kandidaturu na zimní olympijské hry pro rok 1994. Hlavním architektem se stal Moe-Levorson, který je pověstný právě projekty staveb v podzemí.

Pro realizaci tohoto náročného projektu byla zvolena skála uprostřed města Gjovik na břehu jezera Mjosa nedaleko Lillehammeru. Práce na budoucí hokejové hale byly započaty v dubnu 1991. Za více než dva roky, v květnu 1993, byla hala slavnostně otevřena. Výše nákladů se tehdy zastavila na 135 milionech norských korun, z nichž téměř 60 procent investovala norská vláda. Hala se stala největším sportovištěm světa vybudovaným ve skále.

Hokejová hala dnes

Tunel do olympijské halyTunel do olympijské haly

Hala je vybudována od 25 do 50 metrů pod zemským povrchem. Vstupuje se do ní 120 metrů dlouhým tunelem. Je koncipována jako multifunkční prostor, tedy prostor, který se snadnou úpravou přemění na halu pro hokej, rychlobruslení, fotbal, házenou, volejbal, košíkovou, tenis, ale i koncertní či společenský sál.

Hlavní prostor je vysoký 25, dlouhý 91 a široký 61 metrů. Počet míst se mění v závislosti na tom, pro jakou událost je hala momentálně upravena. Hokejový zápas může sledovat 5 800 diváků. Součástí areálu je kromě zázemí pro sportovce i restaurace, plavecký bazén a horolezecká stěna.

V rámci XVII. olympijských her se v hale odehrálo 16 hokejových zápasů včetně dvou čtvrtfinálových zápasů a jednoho semifinálového. Dnes je hala domovem hokejového týmu Gjovik, pořadatelem koncertů a společenských večerů. Hostila v roce 2016 Zimní olympijské hry mládeže či Mistrovství světa házené žen v roce 1999.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 6 zájezdů

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hala-gjovik/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024