Mjosa: největší norské jezero v olympijské krajině

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 6134x

Jezero bylo v minulosti místem častých povodní, a to právě v období, kdy ve Skandinávském pohoří na počátku léta tál sníh.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

Nacházíme se na jihu skandinávského Norska. Dnes máme v nabitém programu „olympijský den“. Vyjíždíme z Osla na severovýchod k největšímu norskému jezeru Mjosa. Do oblasti, která v roce 1994 poskytla svou krajinu k uspořádání XVII. zimních olympijských her v Lillehammeru. Čeká nás, kromě jiného, i panoramatická jízda podél jezera Mjosa.

Právě jízda po pobřeží jezera a jeho celodenní kulisa je hlavním námětem dnešního dne. Největší norské jezero Mjosa, mající podlouhlý tvar, leží v nadmořské výšce kolem 123 m n. m. Od jihu k severu se udává jeho délka 117 kilometrů, v nejširším místě má dokonce 15 kilometrů. I jeho hloubka je na vnitrozemské jezero úctyhodná, dosahuje až 468 metrů.

Po stopách olympiády

Výhled na jezero přes místní domečkyVýhled na jezero přes místní domečky

Jižní břehy jezera obklopuje rovinatá krajina, ve které je i správní centrum, město Minnesund. Cestou na sever, po pravém břehu vodní hladiny, je druhé nejvýznamnější město oblasti, hokejový Gjovik, ukrývající ve svém podzemí unikátní hokejovou halu. Ta byla vybudována ve skále jako dějiště hokejového turnaje při XVII. olympijských hrách v Lillehammeru.

V severní oblasti jezera, v místech, kde vtéká do Mjosy řeka Gudbrandsdalslågen, pak leží olympijský Lillehammer. Odtud jsou už na obzoru vidět hory nazývané Skandinávské pohoří, které se táhne od jihu Skandinávského poloostrova až po jeho sever napříč Norskem, Švédskem i Finskem.

Nebezpečí povodní

Jezero bylo v minulosti místem častých povodní, a to právě v období, kdy ve Skandinávském pohoří na počátku léta tál sníh. Hladina dokázala stoupnout až o sedm metrů. Z tohoto důvodu tak byly na řece Vormě, vytékající na jihu z jezera, vybudovány ve 20. století přehrady. Ty sice hladinu jezera zvedly, ale zabraňují katastrofálním záplavám celé oblasti, která patří k nejúrodnějším v Norsku.

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

Rekreace a volný čas

Vyhlídkový parník na jezeřeVyhlídkový parník na jezeře

Jezero je ale i příjemným místem k rekreaci. Je splavné, a tak není divu, že je zde v provozu parník, na kterém můžete absolvovat vyhlídkovou plavbu po jezeře. Jezero je i významnou rybolovnou oblastí, milovníci tohoto sportu zde najdou pstruha, lipana, plotici či okouna.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mjosa/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024