Romsdalen: údolí dechberoucích skalních útvarů

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 5489x

Údolí je dlouhé přes 60 kilometrů a okolní hory dosahují téměř 2000 metrů.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

V jižní části Skandinávského pohoří se podél řeky Raumy táhne od fjordu Romsdalsfjor údolí, které je jedním z nejmalebnějších v celém Norsku. K celosvětově známým pojmům této oblasti patří Trollveggen, kolmá stěna s výškou 773 metrů. S údolím Romsdalen se setkáte v outdoorových časopisech, ale i v knihách Joa Nesboa, který sem zasadil děj některých svých knih.

Projíždíte-li údolím Romsdalen autem po silnici vybudované v těsné blízkosti řeky Raumy, jen těžko se ubráníte četným fotostopům. Cestujete-li od Lillehammeru, vstoupíte do údolí nedaleko města Otta v blízkosti Národního parku Rondane. Po cestě nevynechejte zastávku v malém městečku Dombas, kde lze snadno doplnit zásoby potravin, občerstvit se či zakoupit suvenýry.

Malebné údolí jako knižní předloha

Malebné údolíMalebné údolí

Řeka Rauma se odtud vine čím dál užším údolím. Tam, kde prochází kolem jezera Lesjaskogsvannet, začíná srdce údolí Romsdalen.

Údolí je dlouhé přes 60 kilometrů a okolní hory dosahují téměř 2000 metrů. Při pohledu na údolí se dá snadno odhadnout, že jeho tvar formoval ledovec, udává se, že přibližně před 6000 lety. Říká se, že údolí je tak strmé, že pět měsíců v roce se sem nedostane jediný slunečný paprsek.

Romsdalen je součástí pohoří Romsdal, ve kterém se přímo u silnice nachází takové zajímavosti jako jsou vodopády Slettafossen a Vermafossen. Téměř na samém konci oblasti do údolí padá svými strmými srázy, téměř 800 metrů vysokými, Stěna trollů Trollveggen.

A pak už se najednou obzor rozestoupí a objeví se šedivomodrá hladina fjordu. Zde, u malého klidného města Åndalsnes, ústí řeka Rauma do Atlantiku. Končí tady i železnice, která stejně jako silnice údolím prochází. Ať už jste lezci, ortodoxní polykači kilometrů či fotografičtí maniaci, budete z údolí nadšení, a to za jakéhokoliv počasí. Vždy vás okouzlí atmosférou, kterou jste si ve všech svých snech o Norsku představovali.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/romsdalen/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024