Oslo: skleněná skandinávská metropole

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 5272x

Oslo je opravdovou muzejní metropolí. Velice vyhledávaným muzeem je Munchovo muzeum.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do OslaZobrazit zájezdy

Hlavní město Norska Oslo je téměř milionovou metropolí na jihu země. Na samém konci Oslofjordu se kdysi v 11. století začalo rozrůstat město, které se dnes stále rozpíná do okolní, relativně rovinaté krajiny. Už jeho název ve staronorštině „áss lo“ znamená pravděpodobně „boží planina“.

Cesta napříč deseti staletími město dovedla do moderní podoby, kde se snoubí historické architektonické slohy se skleněnou modernou spojující se s dřevěnými a ocelovými prvky. Vítejte v metropoli, která vás nadchne nejen svou podobou, ale i svými muzei a severskou atmosférou.

Z historie Kristiánie

Radnice v OsluRadnice v Oslu

Kristiánia je ještě nedávný název Osla. Odkazuje na dobu, kdy v 17. století město kompletně vyhořelo. Dánský král Kristián IV. místo nejen po sobě pojmenoval, ale hlavně ho znovuvybudoval a položil základy moderního města. Ještě předtím však Oslo získalo ve 14. století status hanzovního města od německých spolků, stejně jako Bergen, s kterým neustále soupeřilo o norské prvenství.

Když pak v počátku 19. století zde byla založena univerzita a parlament, stalo se město definitivní norskou metropolí. K názvu Oslo však přešlo až v roce 1925, dvacet let poté, co Norsko vyhlásilo samostatnost.

Směsice architektonických slohů a skvělá muzea na břehu fjordu

Budova operyBudova opery

Dnes Oslo tepe svým evropským rytmem a své obyvatele a návštěvníky láká nejen na svou polohu u fjordu, ale hlavně na přítomnost historie, která je zde ukrytá v budovách, ulicích a hlavně muzeích. Stavbou, která je už při příjezdu do města z dálky vidět, je funkcionalistická budova Radnice Radhuset.

Tato budova z červených cihel, která byla slavnostně otevřena roku 1950, je každoročně 10. prosince, při výročí dne smrti Alfreda Nobela, hostitelem ceremoniálu udělování Nobelovy ceny míru.

Čtení na podobné témaNobelovo muzeum ve Stockholmu: po stopách historie nejprestižnější cenyPřečíst

Přístavu pak vévodí další monumentální stavba pevnosti Akershus, místo, které pamatuje v Oslu určitě hodně. Vojenský areál, jehož základní kámen byl položen někdy na přelomu 13. a 14. století, byl v průběhu následujících staletí přestavován. Byl sídlem velitelů jednotek, které město bránily. Dnes celý komplex tvoří téměř šedesát budov, které v sobě ukrývají i několik muzeí.

Poloostrov Bygdoy, který je jen kousek přes záliv vidět od pevnosti, je nejen místem klidných procházek, ale i domovem několika úžasných muzeí. Historii Norska připomíná Muzeum vikingských lodí. Lidskou touhu poznat naši planetu připomíná Muzeum Fram. Podobně jako Muzeum Kon-tiki, připomínající objevné cesty jednoho z nejznámějších Norů Thora Heyerdhala. 

Na poloostrově je i největší skanzen Evropy se sbírkou historických budov, čítající na 150 staveb. Jednou z nejnavštěvovanějších staveb je bezesporu budova Opery. Kra nořící se do fjordu, taková byla myšlenka architektů, kteří připravili stavbu k slavnostnímu otevření v roce 2008. Centrem metropole prochází hlavní třída Karl Johans Gate, která začíná u katedrály Domkirche, nejvýznamějšího protestantského místa ve městě.

Její současná, již třetí, podoba katedrály pochází ze 17. století. Lehkou procházkou po hlavní třídě se dostanete do samého centra města, kde se můžete obdivovat nejluxusnějšímu městskému hotelu, Hotelu Grand, či budově Parlamentu v eklektickém slohu, který byl využíván na konci 19. století. Na samém konci hlavní třídy je na návrší umístěn Královský palác, oficiální sídlo norských králů od roku 1905.

Čtení: Zájezdy do Norska – srovnání a doporučení

Kudy nevedou ty hlavní turistické cestičky

Munchovo muzeumMunchovo muzeum

Oslo je opravdovou muzejní metropolí. Dalším vyhledávaným muzeem je Munchovo muzeum, které kromě děl tohoto výtvarníka skrývá i několik dalších výtvarných sbírek. Zanedlouho se má celé muzeum přesunout do nově připravované budovy, která je na nábřeží v blízkosti budovy Opery.

Tato oblast mezi přístavem a nádražím se pomalu ale jistě mění ve skleněné město. Obdivovatelé architektury spojující v jednoduchém stylu sklo, ocel a dřevo zde jistě stráví nejednu hodinu, kochajíc se díly významných evropských architektonických ateliérů.

Takovým muzeem pod širým nebem je i sbírka 214 skulptur sochaře Gustava Vigelanda v parku Vigeland. Oslo bylo v roce 1952 hostitelem VI. zimních olympijských her, a tak mnohdy turisté míří i za město do areálu skokanských můstků. Pakliže jste gurmány, Oslo je tím pravým místem, kde v Norsku okusit severské speciality. Zvláště pak, holdujete-li čemukoli, co k jídlu poskytuje moře. Připravte se ale na to, že sáhnete velice hluboko do svých kapes a účtů.

Skandinávská metropole Oslo je příjemným místem, které samozřejmě řeší své problémy tak jako všechna velká města světa. Na druhé straně ale nabízí klidnou atmosféru severských nálad, kterým můžete snadno podlehnout při bloumání ulicemi či v některém z velice zajímavých muzeí.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Norsko (Oslo)

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Osla

Zájezdy do Osla

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/oslo/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024