Lillehammer: olympijské město na úpatí Skandinávského pohoří

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 15. 1. 2018 • Přečteno 2521x

Název města je odvozen od historického názvu původního osídlení někdy v 18. století. Lillehammer totiž znamená „malá farma – hamr“.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do NorskaZobraz zájezdy

Na severním cípu největšího norského jezera Mjosa se v podhůří Skandinávského pohoří krčí zdánlivě nenápadné město. Severněji položené hory však brání přílivu teplého vzduchu od Atlantiku, a tak je v Lillehammeru každoročně opravdová krutá zima. A tak není divu, že v roce 1994 se zdejší oblast stala hostitelem XVII. zimních olympijských her.

Norská Jizerská 50, jeden z nejtěžších laufových závodů

Traduje se faktický příběh ze 13. století, který tuto oblast již tehdy předurčil k zimním sportům. Za kruté zimy roku 1206 skupina vojáků na lyžích unesla nemanželského syna krále Hakona III. a putovala s ním z Lillehammeru do Trondheimu. Díky tomu, že tehdy malý budoucí král přežil v občanské válce, stal se nakonec králem Hakonem IV.

Sláva této události tak dala vzniknout jednomu z nejtěžších laufových závodů dlouhý 54 kilometrů, který se běží každoročně mezi městy Rena a Lillehammer. Závodníci mají na zádech po celou dobu závodu připomínku malého krále – zátěž 3,5 kilogramů. Kdybyste chtěli závod absolvovat, tuto norskou Jizerskou 50 hledejte pod názvem Birkebeinerrennet.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Historie Lillehammeru

Etnografické muzeum v LillehammeruEtnografické muzeum v Lillehammeru

Název města je odvozen od historického názvu původního osídlení někdy v 18. století. Lillehammer totiž znamená „malá farma – hamr“. Dnes je město poklidným místem zimních sportů a v létě východiskem do údolí Gudbrandsdalen a do Skandinávského pohoří, které se tyčí na severním obzoru. Lidé se zde většinou pouze ubytují a vyráží do okolí. Přesto je tu několik zajímavých muzeí a hlavně skanzen Maihaugen s téměř dvěma stovkami historických budov.

XVII. zimní olympijské hry, první a jediné, které se konaly po dvou letech

V 80. letech 20. století rozhodl Mezinárodní olympijský výbor, že zimní a letní olympijské hry se nebudou konat ve stejném roce. Naposledy se tak stalo v roce 1992. V létě v Barcelóně a v zimě v Albertville. A tak po dvou letech po zimní olympiádě ve Francii vyrazili sportovci do norského Lillehammeru.

Dorazili tehdy závodníci z 67 zemí. Nejúspěšnější byli zástupci Ruska, Norska a Německa. Dodnes je tato olympiáda hodnocena jako jedna z nejvydařenějších a organizačně nejzabezpečenějších. Olympijské únorové události roku 1994 si můžete v oblasti Lillehammeru připomenout doslova na každém kroku. Nejen u skokanských můstků tyčícími se nad městem, ale například u unikátní hokejové haly vytesané ve skále v nedalekém městě Gjovik.

Lillehammer jako synonymum neúspěchů českých olympioniků

Skokanské můstky Skokanské můstky

Při XVII. zimních olympijských hrách se Čechům příliš nedařilo. Československo bylo krátce po rozdělení, a tak se jednotlivé reprezentace Česka i Slovenska teprve formovaly. Největším úspěchem bylo páté místo hokejistů a sdruženářů. Tehdy už poměrně známá vycházející hvězda Kateřina Neumannová byla ve všech závodech v první desítce.

Lillehammerské olympijské hry tak nesou pro naši zemi neslavný prim. Z těchto her jako jediných si naši reprezentanti neodvezli ani jednu medaili.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Norska

Zobrazit aktuální zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lillehammer/Nová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!