Trollstigen: životní výzva všech řidičů

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 2. 2018 • Přečteno 7885x

Na první pohled se může zdát, že silnice je slepou uličkou. Přímo před vámi se tyčí prudká stěna, která zdánlivě nepustí do hor nikoho.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NorskaZobrazit zájezdy

Ze secesního Alesundu jsme se chtěli přemístit k jednomu z nejkrásnějších fjordů Norska, ke Geirangeru. Cesta je jasná, stále podél fjordů, přibližně po třech hodinách přejedeme poslední kopec a naskytne se nám nádherný pohled do propasti zaplněné mořskou vodou, na fjord Geiranger. Jenže my chceme vyjet bájnou Cestu trollů, známou mezinárodně jako Trollstigen, výzvu všech řidičů.

A tak z Alesundu podél fjordu míříme do města Andalsnes, kde se po silnici Rv63 zanořujeme do údolí Isterdalen. Na první pohled se může zdát, že silnice je slepou uličkou. Přímo před námi se tyčí prudká stěna, která zdánlivě nepustí do hor nikoho. Opak je však pravdou, vede tudy bájná obchodní stezka, kterou v létě 1936 po osmi letech stavby nahradila silnice.

Inženýrské dílo

Vyhlídka nad silnicíVyhlídka nad silnicí

V roce 1936 bylo dostavěno 11 serpentin, které tehdejším povozům a budoucí motorové dopravě pomohly překonat výškový rozdíl 800 metrů na cestě z Alesundu do Osla. Otevření této silnice se zúčastnil i sám tehdejší král Haakonen VII.
Samotný výjezd touto klikatou silnicí je jedním z největších řidičských umění evropských řidičů.

Cestou vzhůru míjíme nádherný vodopád Stigfossen, který je řazen k deseti nejkrásnějším vodopádům Norska. Jeho výška se pohybuje od 180 do 240 metrů podle průtoku, který je pro změnu závislý na ročním období.

Návštěvnické centrum

Informační centrumInformační centrum

Po výjezdu do sedla Stigrøra, kdy se konečně silnice zařezává do údolí Valdal, máme nadosah vrcholy Bispen (Biskupa), Kongen (Krále) a Dronniga (Královny). Jsme v nadmořské výšce kolem 850 m n. m. a zastavujeme u zdejšího Trollstigen návštěvnického centra.

Toto centrum, ve kterém nechybí ani restaurace, prodej suvenýrů či nádherná vyhlídka na silniční serpentiny a do údolí Isterdalen, bylo dokončeno v roce 2012. V sezoně, kdy je silnice otevřena od května do října, zde zastaví na 150 tisíc vozidel.

Po nervydrásající jízdě serpentinami pokračujeme už v poklidu údolím Valdal. Čeká nás průjezd nádhernou panenskou krajinou, zapadlými vesničkami, podél jezer, řek a vodopádů. Blížíme se ale k dalším serpentinám, které se nacházejí při sjezdu k břehům fotogenického fjordu Geiranger. Hurá na to!

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Norsko

Poznejte město u fjordu

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Norska

Zájezdy do Norska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trollstigen/Doporučujeme z Norska

Nejnovější z NorskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024