Kruhové objezdy v Evropě: zážitek ve Francii, v Anglii i pod Atlantským oceánem

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 1. 2021 • Přečteno 6906x

Z obyčejného průjezdu kruhového objezdu se může stát nezapomenutelný zážitek. To když se ocitnete v centru Paříže, na nejsložitějším kruháku světa v Anglii i leckde jinde. Objevte kouzlo těchto křižovatek.

5 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti – FrancieZobrazit zájezdy

Točí se a točí, klikatí jako had, jsou bezpečnější než normální křižovatky, a někdy jsou dokonce pěkně zdobené. Radost pohledět. Jejich výzdobu si ale užijí spíš spolujezdci než řidiči. Víte, o čem je řeč? O kruhových objezdech. Někteří řidiči je mají rádi, jiní při vjezdu nebo výjezdu z kruhového objezdu možná trochu znejistí. On totiž takový kruhák může být i pěkně zapeklitý. Své o tom vědí třeba v Anglii. Nebo ve Francii. Točíme volantem a vydáváme se na cestu. 

Okružní křižovatka neboli kruhový objezd, kruhák, kruháč… Prostě specifická kulatá křižovatka obvykle s ostrůvkem uprostřed, která je nedílnou součástí silniční sítě u nás i jinde ve světě. Vlastně ji ani nevnímáme jako něco zvláštního, pokud ovšem není něčím speciální. Některé takové speciální kruháky zná celý svět, pojďme je obkroužit i my. 

Kouzelný kruhový objezd – chce to manuál 

Magic Roundabout - Kouzelný kruhový objezd v AngliiMagic Roundabout - Kouzelný kruhový objezd v Anglii

Kruhové objezdy jsou staré asi tak jako automobily. Ve velkém se nejprve začaly objevovat ve Velké Británii. Znali je i ve Francii nebo v Německu. U nás byly dříve spíše raritou. 

Anglie je tak trochu zemí kruhových objezdů. Najdete jich tam opravdu hodně. Některé jsou maličké a jiné jednoduše unikátní. Jedním z nich je Magic Roundabout (Kouzelný kruhový objezd) ve městě Swindon. Na první pohled vypadá velmi složitě.  

Jedná se totiž o několik kruhových objezdů v jednom. Součástí kruháku je pět menších dalších kruhových objezdů. Neznalí řidiči určitě znejistí, už když vidí ukazatel, že se k němu blíží. Místní už ovšem měli dostatek času, aby si na unikátní kruhový objezd zvykli. Byl totiž vybudován před více než 60 lety. 

Jde pravděpodobně o nejsložitější kruhový objezd na světě, nicméně v Anglii to rozhodně není jedináček. Podobné kruháky typu „několik v jednom“ mají i na dalších místech, například na tzv. Hatton Cross Roundabout mohou řidiči narazit nedaleko londýnského letiště Heathrow. 

Kruhák hranatý, arašídový i pan Sněhulák 

Silikonový kruhový objezdSilikonový kruhový objezd

V Anglii ještě zůstaneme. Pozornost si totiž zaslouží i tzv. Silikonový kruhový objezd (Silicon Roundabout) v Londýně. Tento kruháč je vlastně spíš hranatý, oficiálně se jmenuje Old Street Roundabout a kolem něj stojí budovy, ve kterých sídlí stovky kanceláří různých technologických startupových společností. 

Inspirací pro název bylo Silicon Valley v Kalifornii – světoznámé centrum počítačového a technologického průmyslu. To dostalo své jméno podle křemíku (anglicky silicon), který se využívá pro výrobu různých počítačových součástek. Správně by se tedy i onen londýnský kruhák měl nazývat spíš „křemíkový“, ale uznejte, že v kombinaci s jeho hranatým tvarem to není ono.  

Zdá se vám hranatý kruháč trochu zvláštní? Pak si představte kruhový objezd ve tvaru arašídu. Jeden takový postavili ve Francii u městečka Nozay. Zlepšili tím bezpečnost a plynulost provozu v místě, kde dříve byly dvě normální křižovatky blízko u sebe. 

Ale první na světě s tímto tvarem kruhového objezdu nebyli. Už dříve takový měli v Liberci. Na ten liberecký navíc navazuje další klasický kruhák, a kdybyste se proto na celou dopravní situaci podívali pěkně svrchu, připomínal by vám sněhuláka. A tradá: přezdívka Sněhulák je na světě

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Kolem Vítězného oblouku pravidla neplatí 

Část kruhového objezdu pod Vítězným obloukem v PařížiČást kruhového objezdu pod Vítězným obloukem v Paříži

Některé kruhové objezdy mají na prostředním ostrůvku výzdobu všeho druhu – vysázené květiny, znak města, sochu, vodotrysk a spoustu dalšího. Uprostřed asi nejznámějšího kruhového objezdu na světě stojí Vítězný oblouk – památník, který má mimo jiné připomínat vítězství Napoleona v bitvě u Slavkova a je symbolem francouzské hrdosti a vojenské moci. Z jeho vrcholu lze dopravní ruch na zvláštním kruhovém objezdu sledovat ze všeho nejlíp. 

K památníku se dá dostat pouze podchodem – a není se čemu divit. Stojí totiž uprostřed rušného kruhového objezdu, který má oficiálně osm jízdních pruhů. Někdy si jich ovšem auta vytvoří i víc. Náměstí obklopující Vítězný oblouk se jmenuje Place Charles-de-Gaulle, ovšem Pařížané mu říkají jednoduše l'Étoile neboli Hvězda. Vychází z něj totiž hned 12 širokých rovných bulvárů. Tím nejslavnějším je třída Champs-Élysées

Aby to nebylo tak jednoduché, na pařížském kruhovém objezdu kolem Vítězného oblouku neplatí stejná pravidla jako všude jinde. Tady mají totiž přednost ti, kteří na kruháč vjíždějí. Auta jedoucí po kruhovém objezdu se tak musí zastavit a pustit je. Pokud někdo zaváhá, hned se zběsile troubí.

Kruhový objezd hledejte i pod oceánem

Pravidla na kruhovém objezdu jsou skoro všude stejnáPravidla na kruhovém objezdu jsou skoro všude stejná

Kruhové objezdy rostou jako houby po dešti. Ale upřímně, hledali byste kruhák pod vodou? Že ne? A přece jeden takový existuje. Nachází se od roku 2020 na Faerských ostrovech. Mají tam hodně tunelů a mostů, které jednotlivé ostrovy propojují. A také první tunel pod Atlantským oceánem, jehož součástí je právě nedávno vzniklý podvodní kruhový objezd.

A proč vlastně „rostou“? Zvyšují bezpečnost a plynulost provozu. Jezdí se po nich pomaleji a před vjezdem na kruhový objezd musí všichni účastníci provozu rovněž zpomalit, proto jsou případné nehody mírnější než ty na klasických křižovatkách. Střetnutí s jiným vozidlem ve většině případů také hrozí pouze z jedné strany a z jiného úhlu než na klasické křižovatce.

Provoz v jejich okolí je i plynulejší – místo úplného zastavení obvykle stačí před kruhovým objezdem zpomalit. Odpadá čekání na semaforech a celkově vzato tak projetí kruhového objezdu může nakonec ušetřit dost času oproti projetí běžné křižovatky.  

Přednost má běžně to vozidlo, které jede po kruhovém objezdu. Ostatní ho pouštějí. Při vjezdu na kruhák se nebliká, protože je jasné, kterým směrem bude vozidlo dál pokračovat. Naopak při vyjíždění z kruhového objezdu je blikání nezbytné. Schválně při cestování sledujte, jak se na kruhových objezdech dospělí řidiči chovají. 

Jak je vidět, některé kruháky jsou velmi zajímavé. Ocitnout se na Magic Roundabout nebo na několikaproudovém kruhovém objezdu kolem pařížského Vítězného oblouku je velký zážitek. Někdy ale není třeba jezdit ani moc daleko. Porozhlédněte se kolem, něčím zajímavý kruhový objezd ve vašem okolí určitě objevíte.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Francie pro rodiče a děti

Do pohádky přes Paříž

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. září

Anglie / Velká Británie pro rodiče a děti

Tajemství Londýna živě

Vyberte si jeden z našich 21 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kruhove-objezdy-v-evrope/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024