Tokaj: milí lidé, skvělé ceny a víno vynikající kvality

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 11. 2019 • Přečteno 4099x

Město se nachází v severovýchodní oblasti Maďarska na soutoku řek Tisy a Bodrogu.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Příběh o tom, jak se z malinké vesničky stala světoznámá vinařská velmoc. A proč byste se měli na maďarský venkov vydat i vy? Uvidíte!

Město, které známe především pro jeho víno. Mnozí ani netuší, kde se slavné vinice nachází, ale zlatavý mok známe všichni. Charakteristická barva i chuť ale není to jediné, co nám malé městečko v podhůří stejnojmenné hory nabízí. I český národ pivařů pro jednou a rád vymění pivní půllitr za vinné sklenice.

Od počátku do současnosti

První písemné zmínky o městě pochází z roku 1353První písemné zmínky o městě pochází z roku 1353

Město se nachází v severovýchodní oblasti Maďarska na soutoku řek Tisy a Bodrogu. Tokaj leží pod jižním úpatím pohoří vulkanického původu Slánské vrchy, těsně pod stejnojmennou horou Tokaj. Slavná vesnička má pouhých 5 000 obyvatel. 

První písemné zmínky o městě pochází z roku 1353. Ve 14. století zde postavili hrad, jehož historie byla až směšně krátká. V druhé půli 15. století získal rod Hunyadyů celé město do svého vlastnictví.

Vše se ale změnilo s nástupem Matyáše Korvína na uherský trůn, kdy se město stalo majetkem státu. Výše zmíněný hrad došel tragického konce v roce 1705, kdy byl na popud Františka II. Rákócziho zničen. 

Vrchol město zažívalo v 19. století, krátce po rakousko-uherském vyrovnání. Stejně jako celá Evropa, byla i Tokaj postižena válkami, a dokonce ztratila svůj status města. Ten byl obnoven až v roce 1986.

Vzhledem k devastačnímu 20. století a minimálním investicím do místní architektury a rozvoje obecně si Tokaj zachovala svůj původní ráz. Stojí tak naproti pólu moderním trendům a stává se stále častěji turisty navštěvovanou destinací.

Víno doslova na každém kroku

Víno je všude, kam se podíváteVíno je všude, kam se podíváte

Pomineme-li příjemnou atmosféru i zajímavou historii, zcela bez debat zůstává hlavním lákadlem víno. Místní obyvatelé jsou na něj taky náležitě hrdí, vždyť taky ví, o čem mluví. Na tokajské odrůdě si pochutnávali už i středověcí panovníci. 

Na hlavní promenádě pěší zóny vám nabídnou nejkvalitnější víno klidně i z PET lahví. Nebuďte překvapeni a nezapomínejte na to, že jste se vydali na venkov, nečekejte honosné šatstvo ani zlatem zdobené sochy.

Místní vinárny nápadně připomínají sklepy pod obytnými domečky. Také cena odpovídá místnímu svéráznému způsobu života. Za opravdu kvalitní vino několika odrůd zaplatíte zlomek ceny, která bývá standardně účtována za naleštěné a etiketami olepené skleněné lahve na pultech supermarketů.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tokaj/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024