Hévíz: proslulé lázně, které se pyšní přírodním termálním jezerem

Lucie Piklová Lucie Piklová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 4. 2018 • Přečteno 28062x

Slavné maďarské lázně se pyšní největším biologicky aktivním termálním jezerem na světě.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

16.–20. 8. 2018 se v Hévízu bude konat již 7. ročník Vinařského festivalu.

Přemýšlíte, kam se vydat načerpat novou energii, zregenerovat své tělo i duši, a ještě to spojit s příjemnou dovolenou? Zkuste proslulé lázně Hévíz, které se pyšní přírodním termálním jezerem, jehož teplota ani v zimě neklesá pod 22 °C, tudíž sem můžete zajet v kterémkoliv ročním období.

Nedaleko Balatonu

Lázeňské městečko Hévíz, které má cca 5 tisíc obyvatel, se nachází pouhých 6 km na severozápad od „maďarského moře“ – jezera Balaton. Od Prahy je vzdálené cca 520 km, cesta autem tedy trvá kolem 6–7 hodin.

Jezero je opravdový přírodní klenot

Léčivé termální jezeroLéčivé termální jezero

Největším klenotem Hévízu je samozřejmě léčivé termální jezero. Jedná se o největší biologicky aktivní termální jezero vulkanického původu na světě. Má plochu 4,4 ha a je zásobováno minerálními prameny, které vyvěrají z hloubky 38 metrů.

Každou sekundu produkuje 410 l vody, což znamená, že se voda v jezeře vymění každé 3 dny. Teplota vody díky neustálému ohřívání geotermickou energií neklesá ani v zimě pod 22 °C a v létě může dosahovat až 38 °C.

Jedná se o radioaktivní, sirnou léčivou vodu s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a dalších látek. Na dně jezera leží asi 7 metrů silná vrstva rašeliny, která je též bohatá na organické a anorganické látky a využívá se k léčbě.

Krásu jezera podtrhují též jezerní růže, kvetoucí na jeho hladině od léta do listopadu. Květ tohoto indického rudého leknínu se dostal i do erbu městečka Hévíz.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Léčebné metody a jejich účinky

Základem léčby je koupací kúra. Jezerní voda se úspěšně využívá při léčbě nemocí pohybového ústrojí, revmatizmu, osteoporóze, zánětech a bolestech páteře, kloubů a též chronických gynekologických onemocněních.

Lékaři doporučují pobyt ve vodě po dobu asi 20–30 minut, pak si dopřát odpočinek a celkově být asi 1,5 hodiny ve vodě za den.

Další léčebné prostředky v Hévízu jsou bahenní zábaly, slavná zátěžová koupel, pitná kúra či masáže.

Jak šel čas....

Užijte si relax v lázníchUžijte si relax v lázních

Své stopy v Hévízu zanechalo mnoho národů, ať to byli Římané, Hunové, Maďaři, ale též Turci. Poprvé byla osada písemně zmíněna v roce 1328, ale coby lázeňské místo se proslavila až v 18. století, kdy se Hévíz dostal do majetku šlechtické rodiny Festetičů. György Festetič nechal roku 1795 u jezera postavit první dřevěnou převlékárnu.

Vývoj lázeňství zde šel rychle dopředu a po druhé světové válce byl Hévíz již největšími lázněmi na léčbu revmatismu a nemocí pohybového ústrojí v Maďarsku. Městem se stal až v roce 1992 a již dvakrát byl oceněn v soutěži Evropských kvetoucích sídel. Přijet do Hévízu na jaře je opravdová pastva pro oči a pohlazení po duši.

Kam za voňavou klobásou či na dobré víno?

Hévíz není samozřejmě jen termální jezero. Je to příjemné městečko, které nabízí svým hostům ubytování v moderních hotelech, penzionech či krásných rodinných vilkách.

Centrum vybízí k procházkám po promenádách plných obchůdků, kaváren a restaurací, lákajících ochutnat halászlé, guláš či jiné maďarské speciality. Každé úterý, čtvrtek a sobotu se tu koná vyhledávaný farmářský trh, kde to mimo jiné voní domácími klobáskami, sýrem či pálenkou.

A až dostanete chuť na dobré víno, nasedněte do turistického vláčku a nechte se dovézt na Vinný kopeček. Tam si během kratičké procházky vyberte vinný sklípek a pak už všemi smysly ochutnávejte výborná balatonská vína.

Kam na výlet do okolí?

KeszthelyKeszthely

Hévíz je ideální místo, odkud se můžete vypravit na zajímavé výlety. Navštivte například nedaleké město Keszthely se zámkem rodu Festetičů a projeďte se na parníku po Balatonu, dále středověký hrad Sümeg nebo za dobrým vínem zajeďte do oblasti Badacsony.

Lucie Piklová

Lucie PiklováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestujte s nadšením. I tady platí, že s úsměvem jde všechno líp!

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/heviz/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024