Termální lázně Széchenyi: Jak, kam a proč na wellness do pohádkové Budapešti?

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 74217x

Termální lázně Széchenyi jsou jedním z největších evropských komplexů s horkými prameny.

1 zájezd na téma: Lázně a wellness – BudapešťZobrazit zájezdy

Koupání v kulisách novogotického areálu má své kouzlo. Když k tomu ještě přidáte bublinkové lavice, chrliče vody, divokou řeku nebo odpočinkovou zónu pro milovníky šachu, je dojem dokonalý. Bulharské Széchenyiho lázně jsou jedním z největších lázeňských komplexů v Evropě a najdete je v Pešti, v romantickém prostředí tzv. zeleného pásu Městského parku.

Historie lázní se začala psát v roce 1913, kdy byl vybudován první komplex dle návrhu Győzőa Cziglera. Pramen, který zásobuje lázně, byl ale objeven už dříve, a to roku 1876. Vodu bohatou na síru, vápník a hydrogenuhličitan hořečnatý přivádí z hloubky 1256 m a její teplota dosahuje 76 °C.

Lázně byly několikrát rozšířeny, naposledy v 60. letech minulého století, kdy se rozrostly o termální část, kde je mimo jiné fyzioterapeutické oddělení.

V roce 1999 proběhla rekonstrukce bazénů. Koupání v kulisách novogotického areálu má své kouzlo, ačkoli na některých částech je patrný zub času. Všude je ale čisto a cizinci určitě ocení, že drtivá většina personálu mluví anglicky.

Lázně zásobuje od roku 1938 pramen č. 2 sv. Štěpána. Vápníkovo-hořčíková-hydrokarbonátová voda obsahuje sodík, siřičitany, velké množství fluoridu a kyselinu boritou. Léčebná voda z pitné studny pak obsahuje vápník, hořčík, hydrokarbonáty, chloridy, sulfidy, alkalické sloučeniny a fluoridy.

Praktické informace: Plavky, příplatky a jiné nezbytnosti

Venkovní plavecký bazénVenkovní plavecký bazén

Základní vstupné zahrnuje skříňku na uložení věcí (pro větší pohodlí si můžete připlatit kabinku), vstup do venkovních bazénů, vstup do vnitřních bazénů, páry, finské a aroma sauny. V některých bazénech najdete bublinkové lavice, gejzíry, chrliče, divokou řeku, nebo stoly pro hraní šachů.

Za příplatek si můžete dopřát masáže, zábaly, koupele, manikúru, pedikúru, cvičení v termálním bazénu, pivní lázně… Většina procedur se kupuje na pokladně. Elektronický náramek, který dostanete slouží pouze k otevření skříňky a není možné jej využít jako elektronickou peněženku.

Lázně jsou po celý týden přístupné mužům i ženám. Kromě plavek si s sebou nezapomeňte vzít boty, ať se mezi bazény můžete pohodlně přesouvat (hlavně v zimě). Máte-li v plánu uplavat pár temp ve venkovním plaveckém bazénu, přibalte si také plaveckou čepici (je možné koupit i na místě). Plavčíci velice přísně kontrolují, aby v bazénu nebyl nikdo bez pokrývky hlavy.

Do okolních dvou venkovních bazénů můžete i bez čepice. Teplota vody tam dosahuje 38 °C a doporučená doba pobytu je 20 minut.

Tajemství pramene: Cenné účinky pro unavené tělo i duši

Vnitřní bazény s bublinkovými lavicemiVnitřní bazény s bublinkovými lavicemi

Termální pramen je bohatý na vápník, hořčík, síran sodný, fluoridy a kyselinu boritou. Během toho, co budete sledovat stoupající páru nad vodou, nebo šachovou partii, se horká lázeň postará o všechny vaše tělesné neduhy.

Příznivě působí zejména na degenerativní onemocnění kloubů, chronickou a sub-akutní artritidu a osvědčil se i jako efektivní ortopedická a poúrazová léčba. Jednoduše řečeno, po dni stráveném v Széchenyiho lázních se budete cítit jako znovuzrození!

Rozložte si čas  – na lázně i jejich čarokrásné okolí

Venkovní horké bazényVenkovní horké bazény

Abyste si lázně pořádně užili, budou vám stačit zhruba čtyři hodiny. Zbytek dne můžete věnovat procházce po okolí, ve kterém se nachází mnoho turistických atrakcí Budapešti, jako je Náměstí Hrdinů, Galerie umění a Muzeum krásných umění, Zoologická zahrada, hrad Vajdahunyad nebo zábavný park Vidámpark. 

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Lázně a wellness do Maďarska (Budapešť)

Budapešťský relaxační ráj

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Budapešti na téma: Lázně a wellness

Zájezdy do Budapešti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/termalni-lazne-szechenyi/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024