Malta: lákavé souostroví v srdci Středomoří

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 27926x

Malta je lákavé souostroví v srdci Středomoří plné historických a kulturních památek.

Vyberte si z našich 4 zájezdů na MaltěZobrazit zájezdy

Víte že…

Pro Maltu jsou typické malé pestrobarevné rybářské čluny? Mají na sobě i oko hlídající cestu domů do přístavu.

Maltské souostroví v sobě mísí přírodní bohatství se 7000 let starou historií. Leží mezi Evropou a Afrikou, 100 km od italského ostrova Sicílie a 300 km od africké Libye. Hlavní slovo tu mají slunce, moře, členité pobřeží, jedinečné klima, medově hnědá barva zdejších staveb, historické i prehistorické unikátní památky, nesčetné možnosti sportovního a nočního vyžití i osobitý charakter ostrova daný dlouholetou britskou nadvládou.

Maltské souostroví tvoří dva hlavní ostrovy  Malta, kde žije 90 % maltské populace, a Gozo. Třetím z ostrovů je Comino, jehož stálí obyvatelé by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Je synonymem pro klid a odpočinek u křišťálově čistého moře.

7000 let slavné historie 

Prehistorické megalitické chrámy jsou chloubou Maltského souostrovíPrehistorické megalitické chrámy jsou chloubou Maltského souostroví

Za věhlasem ostrovů stojí především historické a kulturní bohatství. Díky strategické poloze v srdci Středozemí byly ostrovy po tisíciletí útočištěm mořeplavců. Své stopy tu v průběhu 7000 let zanechaly mimo jiné civilizace Féničanů a Kartaginců, Římané, Arabové, Normani a v novější době také rytířský řád Johanitů, Francouzi a Britové.

Stopy působení všech někdejších obyvatel jsou na ostrovech velmi patrné a je až s podivem, kolik památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO se na rozloze 316 km², tedy na menším území, než zaujímá Praha, nachází. Jsou jimi především maltské prehistorické kamenné chrámy, které patří k nejstarším volně stojícím stavbám na světě. Jsou téměř o tisíc let starší než egyptské pyramidy, ovšem, proč a jak byly postaveny, dodnes zůstává záhadou.

Dále na seznam patří hypogenum v Ħal Saflieni  chrám, který pravděpodobně sloužil jako hrobka pro rituální účely. Zápisem se pyšní celé barokní hlavní město Malty Valletta s rozsáhlým opevněním, opevnění dalších přístavních měst, středověké kamenné město Mdina, vápencová mohutná citadela ve Victorii, hlavním městě ostrova Gozo, a další.

Maltézští rytíři a Britové

Hlavní město Malty Valletta bylo založeno v 16. stol. velmistrem johanitů Jeanem de La ValetteHlavní město Malty Valletta bylo založeno v 16. stol. velmistrem johanitů Jeanem de La Valette

Slavné 250 let dlouhé období Malty začalo v době po roce 1530, kdy ostrovům vládli rytíři Řádu svatého Jana, johanité, řád, který podle Malty později získal i své pojmenování. Byli jedním z největších a nejmocnějších rytířských křesťanských řádů středověku, dnes je jejich hlavním sídlem Řím.

Ostrov maltézští rytíři získali jako věčné léno od krále Karla V. a co se dochované architektury a městských uspořádání týče, byli hlavními „designéry“ ostrova.

Od roku 1814 byla Malta kolonií Velké Británie, státní nezávislost Malty na Velké Británii byla vyhlášena 21. září 1964, samostatnou republikou se Malta stala až o deset let později. Britské období trvalo 150 let a zanechalo silnou stopu. Angličtina tu má dodnes společně s maltštinou postavení plnoprávného úředního jazyka. Jezdí se vlevo, pochutnáte si tady na pravé anglické snídani, na ostrovech mají červené telefonní budky a i vzdělávací systém tu je typicky britský.

Dvojjazyčnosti ostrova Malťané využívají i komerčně – takřka za každým rohem tu sídlí jazykové školy, nabízející celoročně nejrůznější kurzy angličtiny. Na Maltě tak lze příjemně strávit třeba letní dovolenou spojenou se vzděláváním.

Ostrovy léta, slunce a moře 

„Azurové okno“ patří k nejpůsobivějším místům západního pobřeží ostrova Gozo„Azurové okno“ patří k nejpůsobivějším místům západního pobřeží ostrova Gozo

Maltské souostroví je lákavým místem pro ty, kteří chtějí poznávat historické památky, navštěvovat kulturní akce, sportovat, užívat si klidu a rozmanitosti zdejší přírody, koupat se v křišťálově čistém moři. Nezklame milovníky procházek či běhu po pobřežních promenádách ani ty, které lákají kulinářské zážitky či zábava v pouličních kavárnách nebo nočních klubech. Snad jen na vysokohorskou turistiku Malta nikoho nalákat nemůže, nejvyšší vrchol Ta'Dmejrek se vypíná pouhých 253 metrů nad mořskou hladinu.

Oblíbená maltská místa pro dovolenou jsou Sliema, St. Julians, Paceville a Bugibba. Na ostrově velmi dobře funguje systém autobusové hromadné dopravy, a tak je všechno takřka na dosah. Zejména kolem pobřeží je ostrov tak hustě osídlen, že stěží poznáte, kde se zrovna nacházíte.

Přitažlivá síla Malty spočívá i v tom, že příjemnou dovolenou tu lze strávit v kterémkoliv ročním období.

Malta je maličkou, ale hrdou a sebevědomou zemí, která rozhodně stojí za návštěvu. Kdejaký jiný ostrov ve Středozemním moři se jí totiž jen tak nevyrovná.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Malta

Maltský zázrak Středomoří

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Maltě

Zájezdy na Maltě

Nejbližší volný zájezd již 30. června


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/malta-vite-ze/Doporučujeme z Malta

Nejnovější z MaltaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024