Doprava v Římě: čas nehraje roli

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22961x

Doprava v Římě působí velice komplikovaně a jeho obyvatelé přijíždějí do práce skoro vždy pozdě.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Doprava v Římě se během návštěvy tohoto kouzelného města může zdát jako jeden z největších problémů, které mohou ubírat na pohodové atmosféře této metropole. Italové pravidelně vyjíždějí do práce s mnohdy i víc než hodinovým předstihem, aby nakonec dorazili se zpožděním.

Jízda autem

Styl řízení je v Itálii dosti odlišný od toho našeho. Někomu může připadat nebezpečnější, avšak paradoxně je to stát s menším počtem dopravních nehod než u nás. Je běžné, že na kruhových objezdech se přednost nedává, do jednoho pruhu se cpou čtyři auta naráz nebo se stává, že auto běžně vjede do jednosměrky. Italský řidič i při tomto stylu jízdy zvládá naráz telefonovat, kouřit, komentovat okolní provoz i mohutně gestikulovat.

Krádeže aut jsou obecně v Itálii dosti časté, a proto si pro jistotu nenechávejte uvnitř auta nic cenného na viditelném místě. Časté je v Itálii i řízení pod vlivem drog a alkoholu.

Na přechodech by chodci měli mít přednost, nelze na to ovšem spoléhat. Pokud na vás přijíždějící auto zatroubí nebo zabliká, znamená to, že si vyhrazuje přednost. 

Jízda autobusem a tramvají

Hlavní autobusové nádraží se v Římě nachází kousek od železničního nádraží Termini, další důležitý autobusový uzel v centru Říma je pak v blízkosti Benátského náměstí. Jízdenku je třeba zakoupit již před jízdou, a to buď ve stanicích metra nebo v trafikách. Automaty na jízdenky najdete i u větších autobusových zastávek. Některé autobusy jsou vybaveny i malým automatem, ve kterém si jízdenku můžete zakoupit až po nástupu. (Pozor, tento automat nevrací). 

Většina autobusových zastávek je na znamení. Odjezdové časy na informačních tabulích nenajdete. Přesné časy (či intervaly spojů v určitou denní či noční dobu) zjistíte nejpohodlněji z mobilních aplikací či webových stránek římského dopravního podniku Atac. Nicméně mějte na paměti, že například vynechání spoje není nic neobvyklého.

Tramvajových linek ve městě není moc, některé dokonce alternují s těmi autobusovými.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Jízda metrem

Metro je nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem dopravy ve městě. Donedávna mělo pouze dvě linky (A a B), v listopadu 2014 k nim přibyla i linka C, jejíž jednotlivé zastávky se postupně otevírají. Páteřní linky A a B se protínají v přestupní stanici Termini, kde se nachází i hlavní vlakové a autobusové nádraží. 

Metro bylo původně konstruováno pro přepravu pracujících z předměstí do centra, ale bohatě jej využijete i jako turisté, protože jeho stanice zastavují přímo u většiny nejatraktivnějších památek (Ottaviano u náměstí sv. Petra, stanice Cipro u Musei Vaticani, Colosseo u Kolosea atd.). K dalším památkám v centru mimo zónu obslouženou metrem se dostanete „páteřní autobusovou linkou“ č. 64. Mějte ale na paměti, že právě tato linka je největším magnetem kapsářů.

Obecně buďte při využívání městské hromadné dopravy ostražití, římští kapsáři jsou hodně zkušení a vynalézaví. Překvapit by vás nemělo ani to, že v Římě jsou časté stávky dopravců. 

Všechny linky metra jsou v provozu obvykle od 5:30 do 23:30, v pátek a v sobotu až do 1:30. Noční spoje zajišťují především autobusy (na tabulích označeny písmenem "n"). 

Jízdenky se označují vždy při vstupu do dopravního prostředku (nebo do prostoru metra). Výjimku tvoří časové jízdenky, které se při opakovaném vstupu do autobusu nebo tramvaje označovat nemusejí.

Cestovat bez jízdenky se v Římě určitě nevyplatí. Revizoři chodí poměrně často a pokud by vás načapali bez platné jízdenky, zaplatíte jim na místě přibližně padesátieurovou pokutu.

Základní jízdenka stojí v současné době 1,50 € a platí 100 minut. Lze s ní téměř libovolně přestupovat mezi různými dopravními prostředky i mezi oběma linkami metra, po výstupu z metra se do něj ovšem již se stejnou jízdenkou vrátit nemůžete.

Výhodné je zakoupit si dlouhodobější jízdenku. Pokud se nechcete příliš unavit procházením po Římě, jezděte metrem či jiným prostředkem MHD přímo k památkám. Procházku centrem města ale určitě neopomeňte!

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mistni-doprava/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024